آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 91879
تاریخ انتشار: 1398/06/16 - 12:35
استاندار خراسان جنوبی گفت: ۵۰ مصوبه در راستای توسعه شهرستان سربیشه در زمینه‌های مختلف آموزشی، زیرساخت‌ها، تامین آب و مشکلات حوزه تولید ابلاغ می‌شود.

به گزارش خاورستان، محمدصادق معتمدیان شامگاه چهارشنبه در نشست جمع بندی سفر به سربیشه افزود: شهرستان‌هایی داریم که عقب ماندگی بیشتری نسبت به مرکز استان دارند که یکی از این شهرستان‌ها علیرغم پتانسیل‌های خوب، سربیشه است.

 
وی با بیان اینکه باید در ۲ سال باقی مانده از عمر دولت این فاصله‌ها را کمتر کنیم و این اقدام شدنی هم است، اضافه کرد: همه دولت‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به وسع خود در راستای محرومیت زدایی تلاش کردند و اقدامات آنان قابل تقدیر است.
 
معتمدیان بیان کرد: در بخش درح شهرستان سربیشه نیاز است که دستگاه‌های اجرایی تمرکز بیشتری داشته باشند چرا که این منطقه در مسیر ترانزیت است و باید رشد داشته باشد.
 
وی با تاکید بر اینکه باید مطالبات شهرستانی ما افزایش پیدا کند، گفت: در بحث عبور و مرورها و حمل و نقل‌هایی که انجام می‌گیرد و در غرفه‌هایی که در بازارچه است، باید مردم را شاغل کنیم.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: سایر واحدهایی دیگری هم در ماهیرود هستند که حتما اولویت جذب نیروی اداری و کارگری و متخصص با نیروی‌های بومی شهرستان باشد.
 
معتمدیان افزود: روستاهای منطقه وضعیت خوبی ندارند و وضعیتی اسفبار دارند که لازم است مدیران بر اساس برنامه‌ای که اعلام کردیم، حداقل سالی ۲ بار در شهرستان‌ها حضور پیدا کنند و این حضور نباید سرپایی باشد بلکه باید حضور میدانی و کارشناسی در روستاها باشد.
 
وی بیان کرد: در کنار پیگیری این مصوبات دستگاه‌های اجرایی نیز از محل اعتبارات ملی حداکثر جذب را داشته باشند تا بتوانیم پروژه‌های جدید و بیشتری را در مناطق اجرا کنیم.
 
معتمدیان اظهار داشت: امیدواریم تا پایان دولت محرومیت را از شهرستان‌های محروم سربیشه، نهبندان و درمیان برداریم، در این مناطق خدماتی خوبی انجام شده و کارهای انجام شده به مراتب بیشتر از کارهای انجام نشده است.
 
وی افزود: هر دستگاهی چک لیستی از اقدامات انجام نشده را تهیه کند تا بعد از چهل سال توفیقی نصیب ما بشود و خراسان جنوبی جزو نخستین استانی باشد که از لیست محرومیت خارج شود.
 
استاندار خراسان جنوبی از مسئولان شهرستانی خواست برای جذب سرمایه گذار تلاش کنند، دولت زیرساخت‌ها را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کرده است.
 
معتمدیان ادامه داد: اگر بنا است وضعیت معیشتی مردم تغییر پیدا کند و افزایش درآمد و تولید ثروت داشته باشیم نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم.
 
وی عنوان کرد: اداره کل جذب و سرمایه گذاری را از استانداری خارج کردیم و در مرکز خدمات سرمایه گذاری اقتصاد داریی مستقر کردیم که با این اقدام هم افزایی ایجاد کردیم که نیروی‌هایی از دستگاه‌های مختلف که در امر سرمایه گذاری نقش دارند در دسترس سرمایه گذاران باشند.
 
معتمدیان اضافه کرد: این دو مجموعه در کنار هم می‌تواند توان مضاعفی شود تا بتوانیم در بحث سرمایه گذاری داخلی و خارجی تلاش داشته باشیم.
 
وی اظهار داشت: سوخت مرزنشینان از درخواست مردم روستاها است و با افزایش چند برابری سهمیه سوخت مرزنشینان مرحله‌ای ۷۱۴ هزار تومان به حساب مرزنشینان در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز واریز می‌شود.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: هفت و یا هشت روستا در بخش مرزی درح در شعاع مرز هستند که باید با استفاده از راهکارهای قانونی بتوانیم مجوز لازم را بگیرم و امکان دریافت یارانه سوخت برای این روستاهای محروم را فراهم کنیم.
 
معتمدیان افزود: همچنین در مجوزی که از رئیس جمهوری و وزیر کشور قرار است که اخذ کنیم بخشی از منافع سوخت را در بحث زیرساخت‌ها و یا اشتغال روستای شعاع ۲۰ کیلومتری مرز سربیشه هزینه خواهیم کرد.
 
نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: بیش از ۷۰ درصد مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به نهبندان اجرایی شده است.
 
نظر افضلی افزود: اقدامات مختلف استاندار خراسان جنوبی قابل تقدیر است و این حرکت جهادگونه در جهت سازندگی به همت استاندار و سایر مسئولان آغاز شده در جهت توسعه هر بیشتر استان ادامه یابد.
 
استاندار خراسان جنوبی روز چهارشنبه وارد شهرستان مرزی سربیشه شد.
 
محمدصادق معتمدیان بدو ورود به سربیشه مورد استقبال فرماندار و مسئولان این شهرستان قرار گرفت و با حضور در گلزار شهدا به شهیدان والامقام این دیار ادای احترام کرد.
 
عملیات اجرایی بازارچه صنایع دستی سربیشه روز چهارشنبه با حضور  معتمدیان در این شهرستان مرزی آغاز شد.
 
استاندار خراسان جنوبی همچنین از راه معادن گرانیت درح و تعریض و بهسازی محور درح با حضور جمعی از مسئولان استان بازدید و چند طرح را افتتاح کرد.
 
وی دی ماه سال گذشته در نخستین سفر شهرستانی خود به نهبندان سفر کرد و تاکنون به تمامی ۱۱ شهرستان‌ استان سفر کرده است. 
 
معتمدیان آذرماه سال گذشته نخستین بار برای بازدید از ظرفیت‌های مرز ماهیرود به سربیشه سفر کرد و ۲۴ مرداد امسال به همراه وزیر نیرو برای افتتاح چند طرح برق‌رسانی و نهم شهریور ماه جاری با وزیر صنعت، معدن و تجارت به این شهرستان مرزی در ۶۶ کیلومتری بیرجند رفت.
 
استان مرزی خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد.
 
 
نظر افضلی  نماینده مردم شهرستان‌های سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی شامگاه چهارشنبه در نشست جمع بندی سفر استاندار خراسان جنوبی به سربیشه با بیان اینکه کم آبی مهمترین مشکل روستاییان خراسان جنوبی است گفت:اتمام طرح‌های آبرسانی سربیشه نیاز به ۸۲ میلیارد تومان اعتبار دارد.
 
وی افزود: تکمیل مجتمع خوشاب سربیشه برای آبرسانی به ۱۵ روستای نوار مرز ضروری است که برای تکمیل این مجتمع به ۲۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
 
وی عنوان کرد: در شرایط سخت مالی قرار داریم اما با تلاش ‌های شبانه‌روزی که استاندار ما دارد، گشایش‌های خوبی در استان در حال انجام بوده و موتور توسعه خراسان جنوبی آغاز شده است.
 
افضلی با بیان اینکه اقدامات مختلف استاندار خراسان جنوبی قابل تقدیر است و این حرکت جهادگونه که در جهت سازندگی به همت استاندار و سایر مسئولان آغاز شده در جهت توسعه هر بیشتر استان ادامه یابد، اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به نهبندان اجرایی شده است.
 
 وی گفت: کم آبی مهمترین مشکل روستاییان خراسان جنوبی است که مهاجرت آنان را در پی داشته است، هم اکنون روستاییان نوار مرز با مشکلات کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند.
 
 نماینده مردم شهرستان‌های سربیشه و نهبندان بیان کرد: احداث سد خاکی در بالادست قنوات در میزان آبدهی قنوات تاثیرگذار بود به طوریکه که ۲ روستای بخش درح سربیشه، شادی و شعف در چشم مردم این روستاها دیده می‌شود. 
 
افضلی با اشاره به اینکه مرزنشینان نقش مهمی در تامین امنیت مرزها دارند از مسئولان خواست با ارائه خدمت زمینه ماندگاری آنان را در شعاع مرزها فراهم کنند و نقاط مرزی استان نیازمند توجه ویژه هستند.
 
وی  با بیان اینکه اگر زیرساخت‌های آب و گاز فراهم شود، منطقه درح پتاسیل‌های خوبی برای پیشرفت دارد، اضافه کرد: توجه ویژه استاندار به مرزهای استان و به خصوص مرز ماهیرود و دوکوهانه قابل تقدیر است و نوار مرزی سربیشه نیازمند توجه ویژه است.
 
افضلی گفت: امید است که خداوند توفیقی دهد که در پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری بتوانیم درد و مشکلات مردم را پیگیری و حل کنیم.
 
وی افزود: به کوری چشم دشمنان ما نسبت به توانمندسازی نظام و آبادانی روستاهای اقدام خواهیم کرد تا نقشه‌های دشمنان نقش بر آب شود.
 
نماینده مردم شهرستان‌های سربیشه و نهبندان اظهار داشت: علیرغم ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، امن‌ترین استان هستیم که نشان از نجابت و غیرت مردم کویری دارد.
 
چشم انداز منطقه سربیشه روشن است
همچنین محمدصادق معتمدیان روز چهارشنبه در جمع مردم روستای مرزی لانو از توابع شهرستان سربيشه با بیان این‌که یکی از رويکردهايي که در استان دنبال مي‌كنيم توجه به مناطقي است كه محروميت بيشتري دارند افزود: يکي از دغدغدهاي جدي ما اين است که خدمات ويژه‌اي به مردم مناطق مرزي و محروم که در اين شرايط سخت زندگي مي‌كنند، ارائه كنيم.
 
وی با بیان اینکه مردم منطقه «درح» سربيشه مشکلاتي در زمينه تامين آب و ساير زيرساخت‌ها دارند گفت: در اين مناطق به دليل خشکسالي‌هاي پياپي شاهد مهاجرت روستاييان هستيم و مردمي كه در اين منطقه ساكن هستند هم شرايط سختي را سپري مي‌كنند.
 
معتمدیان عنوان کرد: مرزنشینان در تامین امنيت منطقه و امنيت پايدار استان نقش مهم و بسزايي دارند که اين موضوع وظيفه ما را سنگين‌تر مي‌کند و اميدواريم بتوانيم به وظيفه خود كه خدمت رساني به شما مردم شريف است عمل كنيم.
 
وی با اشاره به اینکه چند موضوع را برای کمک به مردم منطقه دنبال مي‌كنيم تا مردم با امكانات و رفاه بيشتري زندگي كنند گفت: يكي از موضوعات كه از روزهاي نخست ورود به استان دنبال كرده‌ايم، استفاده از مرز است چرا كه اين مرزها باعث رونق اقتصادي استان و مرزنشينان مي‌شود.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی ديگر از اولويت‌هاي ما رونق بخشي به بازارچه ماهيرود بوده که به دليل يکسري مشكلات مدتي اين مرز تعطيل بود و با پيگيري هاي صورت گرفته امروز رونق گرفته است.
 
وی افزود: برنامه‌هایی داريم که مرز ماهيرود به عنوان يکي از مهمترين مرزهاي ترانزيتي جمهوري اسلامي ايران با افغانستان بتواند نقش ايفا کند و در اين خصوص نگاه خوبي هم توسط دولت و كشور به اين منطقه ايجاد شده‌ است.
 
وی با بیان اینکه اکنون ۳۰ درصد صادرات کل كشور به افغانستان از اين مرز انجام مي‌شود گفت: نشان از اين است كه چشم‌انداز منطقه سربيشه، بسيار خوب و روشن است و تغيير و تحولات خوبي در آينده در اين منطقه خواهيم داشت.
 
معتمدیان اظهار داشت: سوخت مرزنشینان قانون و مصوبه هیات دولت است و تمام روستاهاي که در شعاع ۲۰ کيلومتري مرز هستند مي‌توانند از منافع فروش و صادرات سوخت بهره‌مند شوند.
 
وی ادامه داد: پیگیري‌هاي زيادي انجام داديم که اين شعاع از ۲۰ کيلومتر به ۵۰ کيلومتر افزايش يابد و به دليل منع قانوني فرآيند طولاني دارد.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: بررسی کردیم که به شيوه‌ ديگري به مردم نقاط مرزي کمك كنيم و در اين خصوص سهميه سوخت مرزنشينان استان را افزايش داديم و با پيگيري‌هاي صورت گرفته برخي ماه‌ها ۲۰ برابر سهميه سوخت به استان اختصاص داديم.
 
وی اضافه کرد: اوایل سهمیه سوخت استان ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان بود که در حال حاضر هر مرحله ۷۵۰ هزار تومان به حساب مرزنشينان واريز مي‌شود.
 
وی بیان اینکه در جريان سفر به شهرستان‌هاي استان با مشکلات مختلف روستاييان آشنا شده‌ايم گفت: ششمين يا هفتمين سفري است که به صورت زميني و هوايي در مناطق مختلف سربيشه حضور پيدا كرده‌ايم و بر مسائل و مشكلات شما مردم اشراف كامل داريم.
 
معتمدیان عنوان کرد: شبانه روزی برای خدمت به شما مردم در تلاش هستيم و يکسري ممنوعيت‌هاي قانوني وجود دارد که نياز به هماهنگي بيشتري دارد و در اين زمينه تلاش و سياست نظام و دولت اين است كه شرايط زندگي براي مردم در روستاها فراهم شود و ان شاءالله چشم انداز منطقه سربيشه روشن است.
 
وی گفت: به دلیل تحریم‌هاي ظالمانه دشمنان در شرايط مالي خوبي قرار نداريم و تمام دشمنان دنيا فشار مي‌آورند که نفوذ جمهوري اسلامي کم شود.
 
استاندار خراسان جنوبی افزود: یکی از بزرگترين قدرت‌هاي نظامي و امنيتي منطقه، جمهوري اسلامي ايران است که دشمنان ترس و واهمه دارند چرا که منافعي در اين مناطق داشتند و الان به خطر افتاده‌ است و تلاش دشمنان اين است كه مانع نفوذ و اقتدار جمهوري اسلامي ايران شوند و از هر وسيله‌اي از جمله تحريم‌ها و محدوديت‌ها استفاده مي‌كنند.
 
معتمدیان اظهار داشت: طرح آبرسانی به ۱۰ روستای منطقه با منابع موجود با سرعت بيشتري را دنبال خواهيم کرد تا مردم از آب سالم و بهداشتي برخوردار شوند و همچنين هزينه آب شيرين کن را نيز براي چهار روستاي منطقه درح پرداخت خواهيم کرد.
 
وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته حجم آبرسانی سيار به ۵۰۰ روستاي استان ۲ برابر شده است.
 
معتمدیان گفت: به دنبال سفر مسئولان کشوری و وزرا به استان هستیم تا بتوانيم مشکلات مردم را پيگيري و منتقل کنيم.
 
وی بیان کرد: عملیات اجرايي ۱۰ هزار واحد مسکوني روستايي براي روستاييان استان آغاز شده است که تلاش خواهيم كرد سهميه بخش درح را ۱۰۰ واحد افزايش دهيم.
 
استاندار خراسان جنوبی روز چهارشنبه وارد شهرستان مرزی سربیشه شد.
 
محمدصادق معتمدیان بدو ورود به سربیشه مورد استقبال فرماندار و مسئولان این شهرستان قرار گرفت و با حضور در گلزار شهدا به شهيدان والامقام اين ديار اداي احترام کرد.
 
عملیات اجرایی بازارچه صنايع دستي سربيشه روز چهارشنبه با حضور معتمديان در اين شهرستان مرزي آغاز شد.
 
استاندار خراسان جنوبی همچنین از راه معادن گرانیت درح و تعريض و بهسازي محور درح با حضور جمعي از مسئولان استان بازديد و چند طرح را افتتاح کرد.
 
وی دی ماه سال گذشته در نخستین سفر شهرستاني خود به نهبندان سفر کرد و تاکنون به تمامي ۱۱ شهرستان‌ استان سفر کرده است.
 
معتمدیان آذرماه سال گذشته نخستین بار برای بازديد از ظرفيت‌هاي مرز ماهيرود به سربيشه سفر کرد و ۲۴ مرداد امسال به همراه وزير نيرو براي افتتاح چند طرح برق‌رساني و نهم شهريور ماه جاري با وزير صنعت، معدن و تجارت به اين شهرستان مرزي در ۶۶ کيلومتري بيرجند رفت.
 
انتهای پیام/4
تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما