سرویس: اجتماعی کد خبر: 91859 ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴

در اولین جلسه ستاد مدیریت بحران شهر بیرجند مطرح شد

اسکان اضطراری شهروندان بیرجندی در پارک جنگلی/ حریم‌ رودخانه‌ها رفع تصرف شود

مدیر پدافند غیرعامل شهرداری بیرجند گفت: پارک جنگلی بیرجند با وسعت 40 هکتار جهت اسکان اضطراری شهروندان در نظر گرفته شده است و در حال حاضر در مرحله اجرایی قرار دارد.

اسکان اضطراری شهروندان بیرجندی در پارک جنگلی/ حریم‌ رودخانه‌ها رفع تصرف شود
به گزارش خبرنگار خاورستان، اولین جلسه ستاد مدیریت بحران شهر بیرجند صبح امروز در شهرداری بیرجند برگزار شد.
 
حسن دلپسند مدیر پدافند غیرعامل شهرداری بیرجند در این جلسه اظهار کرد: پارک جنگلی بیرجند با وسعت 40 هکتار جهت اسکان اضطراری شهروندان در نظر گرفته شده است و در حال حاضر در مرحله اجرایی قرار دارد.
 
محمد محمدزاده رئیس سازمان آرامستان شهرداری بیرجند نیز اظهار کرد: کارگروه تدفین ذیل کارگروه مدیریت بحران تشکیل شده است.
 
وی با اشاره به این‌که تعداد سردخانه‌های سطح شهر مشخص هستند، افزود: حدود 2 هزار سردابه برای مواقع اضطرار آماده شده است و همچنین 30 روحانی در بحث تلقین و مباحث شرعی اعلام آمادگی کردند که در مواقع حادثه همکاری داشته باشند.
 
رئیس سازمان آرامستان شهرداری بیرجند به میدان قتلگاه اشاره کرد و گفت: از این مکان به عنوان پارکینگ استفاده می‌شود و با توجه به این‌که اگر سیل جاری شود این مکان دچار آبگرفتگی خواهد شد لذا باید یک فکری برای آن اندیشیده شود.
 
حسن میری نماینده مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: کلیه مسیرهایی که آب جاری می‌شود اردیبهشت ماه امسال مورد بازدید قرار گرفت که بعضی از موارد نیاز به هزینه زیادی ندارد.
 
وی افزود: مسیر کانال شاهرود بعد از معصومیه و کانالی که از سمت امیرشاه و چهکند می‌آید نیاز به لایروبی دارد چرا که زیرگذر خودروها است و در زمان حادثه باعث گرفتاری خودروها خواهد شد.
 
حسن خسروی شهردار منطقه 2 بیرجند گفت: شهرداری این منطقه در بحث رودخانه‌ها دقت کافی را دارد و همچنین اگر ساخت و سازی در مسیل رودخانه‌ها انجام شده باشد رصد می شود.
 
عدل معاون مدیر کل دفتر شهری استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: طرح مطالعاتی آبهای سطحی و دفع آنها باید انجام شود.
 
وی افزود: بارندگی‌هایی که سال گذشته و ابتدای امسال انجام شد خساراتی به همراه داشت که اگر مطالعه انجام می‌شد با این مشکلات مواجه نمی‌شدیم.
 
مدیر کل دفتر شهری استانداری خراسان جنوبی با بیان این‌که نقاط آبگیر زیادی در سطح شهر وجود دارد، گفت: وضعیت کانال شکراب در ضلع غربی شهر بیرجند باید بررسی شود.
 
عدل با اشاره به این‌که جان افراد بالاترین نعمت است و نمی توان با جان مردم بازی کرد، تصریح کرد: در بعضی از مواد باید مسیرهای جایگزین برای عبور سیل در نظر گرفت تا سطح آب ورودی به شهر به حداقل برسد.
 
وی افزود: بسیاری از حریم‌های رودخانه‌ها توسط مردم و ارگان‌ها تصرف شده است که باید تملک شود و همچنین مسیل آنها لایروبی و نخاله ها خارج شوند.
 
مهدی میری عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: در سال 88 مطالعه آبهای سطحی فاز یک انجام شده و حوزه‌های آبریز مشخص شده است.
 
وی با اشاره به این‌که فاز دوم مطالعه ابهای سطحی هزینه سنگینی به همراه دارد، افزود: می توان از همان مطالعات که 50 ساله بوده است بهره ببریم.
 
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: آب‌های سطحی مهر شهر در انتهای کمربندی به کانال کبوترخان و اراضی فرودگاه وارد می‌‌شوند و باید چاره‌ای اندیشیده شود تا خروجی این آبها از سمت اراضی فرودگاه منحرف شود.
 
طوقی دبیر ستاد مدیریت بحران بیرجند نیز در این جلسه، تصریح کرد: مانور ساعت صفر مدیران با اعلام پیامکی بیان و مکان ذکر خواهد شد و مدت زمانی که حضور اعضا طول خواهد کشید را بررسی خواهیم کرد.
 
وی افزود: در قسمت های مختلف شهر مانند مهرشهر و شهرک امام علی (ع) فاقد طرح هستیم و در ضلع جنوبی شهرک امام علی (ع) کانالی حفر نشده و در زمان بارندگی دچار مشکل خواهیم شد.
 
دبیر ستاد مدیریت بحران بیرجند افزود: کلیه رودخانه‌ها و مسیل‌های شهر بیرجند حوزه آبریز رودها از خارج شهر وارد شهر می شود و این به خاطر نخاله هایی است که در این مکان‌ها ریخته شده است 
 
طوقی تصریح کرد: مسیر رودخانه چهارده لای روبی شده و تصرف هایی که شده با کمک قوه قضائیه رفع خواهد شد.
 
وی با اشاره به این‌که کانال پره باغ مهمترین مشکل ما در شهر است از خیابان ظفر تا پل عباس آباد، افزود: دو راهکار وجود دارد حوزه سرریز آن را کم کنیم و به سمت دیگری منحرف شود و یا تملک هایی انجام شود و کانال دیگری در کنار آن ایجاد کرد.
 
طوقی خاطرنشان کرد: در فروردین ماه به دنبال اخطار هواشناسی کیسه‌های شنی بین مردم توزیع شد و این بحران را مدیریت کردیم. 
 
دبیر ستاد مدیریت بحران بیرجند افزود: اماکن تاریخی در خطر هستند چراکه با کوچکترین زلزله و بارندگی احتمال ریزش آنها وجود دارد و باید مقاوم سازی شوند.
 
در این جلسه همچنین به کم بودن عرض معابر شهری در نقاط فرسوده شهر اشاره و بیان شد: در زمان حادثه برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان دچار مشکل خواهیم شد و سیاست‌های تشویقی دولت نتوانسته است کمک کند چراکه گسل‌های زیادی در شهر بیرجند وجود دارد و باید جدی گرفته شود.
 
انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب