سرویس: اقتصادی کد خبر: 91650 ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳

آنچه در اولین روز برگزاری همایش ملی عناب گذشت

رونمایی از سایت تجاری "بیرناب"/ اهدای تندیس عناب به استاندار خراسان‌جنوبی

در اولین روز برگزاری از همایش ملی عناب از سه محصول تولیدی استان در بخش علم و دانش، فرآوری و تجاری رونمایی شد.

رونمایی از سایت تجاری "بیرناب"/ اهدای تندیس عناب به استاندار خراسان‌جنوبی

به گزارش خبرنگار خاورستان، صبح امروز اولین همایش ملی عناب در خراسان‌جنوبی به مرکزیت بیرجند آغاز بکار کرد. این همایش برای ساعت 8:30 اطلاع‌رسانی شده بود اما با 35 دقیقه تاخیر  ساعت 9:05 با قرائت قرآن آغاز شد و بعد از آن حضار سرود جمهوری اسلامی ایران را زمزمه کردند.

 

این همایش که در دو روز سوم و چهارم شهریور در بیرجند برگزار خواهد شد صبح امروز با حضور مهمانانی از سایر استان‌ها، رئیس جهاد دانشگاهی و مدیرکل دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی کشور، استاندار خراسان جنوبی و تعدادی از سایر مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط به این موضوع در سالن جلسات سازمان مدریت و برنامه ریزی استان آغاز بکار کرد.

 

ابتدا جلال الدین صادقی رئیس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ضمن تشکر از تمامی افرادی که در برگزاری این همایش با جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی همکاری داشتند، گفت: همایش ملی برای اولین بار در مهد تولید عناب برگزار می‌شود که این برای خراسان‌جنوبی جای بسی افتخار است.

 

پس از آن داراب یزدانی مدیرکل دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی کشور، ولی‌اله مظفریان پژوهشگر در زمینه گیاهان دارویی، محمدرضا مجیدی دبیر کل مجمع مجالس آسیایی و رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند به سخنرانی پرداختند و هر کدام از جهاتی به فواید میوه عناب اشاره‌ای داشتند. یکی از مهمانان دعوت شده به جلسه fcrdinando Cossio از کشور ایتالیا بود اما به دلیل اینکه نتوانسته بود در این همایش حضور داشته باشد کلیپی از صحبت‌های خود در خصوص میوه عناب ضبط کرده و برای ارائه در این همایش ارسال کرده بود. 

با توجه به اینکه 16 مرداد سالروز تشکیل جهاددانشگاهی بود و مدت زمان زیادی از آن نگذشته بود با پخش یک کلیپ که به همت روابط عمومی جهاددانشگاهی حراسان جنوبی تهیه شده بود اقدامات جهاددانشگاهی استان معرفی شد و علاوه براین پیامی از منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در خصوص نقش و تاثیرات مهم جهاد دانشگاهی در کشور پخش شد و بعد از آن حضار شنودنده صحبت‌های محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی بودند.

 

بعد از اتمام سخنرانی استاندار خراسان‌جنوبی در این همایش از سه محصول در سه بخش علم و دانش، فرآوری و تجاری که در استان تولید شده بود رونمایی شد. در بخش علم و فناوی از کتاب "عناب از کاشت تا فرآوری" توسط استاندار خراسان جنوبی رونمایی شد و استاندار بعد از رونمایی یادداشتی در صفحه اول این کتاب به یادگار نوشت. در بخش فرآوری، از شکلات عناب توسط جلال الدین صادقی رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی رونمایی شد و در بحث تجاری از سایتی با عنوان "بیرناب" توسط حمیدرضا طیبی رئیس جهاد کشاورزی کشور رونمایی شد.

از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده در این همایش اهدای تندیس نماد عناب که توسط هنرمندان استانی ساخته شده بود به 5 نفر از حضار بود که این 5 نفر محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی، مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ،خیریه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند، احمدخامسان رئیس دانشگاه بیرجند و غلام‌رضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بودند.

همچنین طی برگزاری جشنواره عکس عناب نیز از سه عکاس، هادی کمال زاده، ابروی و محمودی که بهترین عکس‌ها را ارسال کرده بودند تقدیر شد.

 

در راستای برگزاری اولین همایش ملی عناب در بیرجند 93 مقاله ارسال شده بود که 65 مقاله انتخاب شده و به 8 مقاله فرصت ارائه در این همایش داده شده بود که از این 8 نفر نیز تقدیر شد.

با توجه به اینکه در این همایش مهمانانی از سایر استان‌ها حضور داشتند یکی از نکات بسیار خوب این مراسم معرفی ظرفیت‌های مهم استان در بخش های مختلف توسط مجری برنامه بود که در بین معرفی برنامه‌ها به آن پرداخته می‌شد. این ظرفیت‌ها شامل معرفی محصولات راهبردی استان، مشاهیر و مفاخر، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، نام بردن تمامی شهرستان‌ها و بیان شاخصه های اصلی هر شهرستان از گویش گرفته تا ظرفیت‌های اقتصادی و بسایری موارد دیگر بود.

 

مراسم افتتاحیه این همایش با نوشتن یادداشت و امضای تعدادی از مسئولان بر روی تمبر عناب پایان یافت.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب