سرویس: اخبار استان کد خبر: 91552 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸

در راستای سفر دو روزه استاندار خراسان جنوبی به شهرستان خوسف تصویب شد

55 مصوبه نتیجه سفر استاندار خراسان جنوبی به خوسف/ تلاش برای راه‌اندازی کارخانه چدن

استاندار خراسان‌جنوبی در ادامه سفرهای شهرستانی طی سفری دو روزه به همراه چند تن از معاونانش، مدیران دستگاه‌های اجرایی به شهرستان خوسف سفر کرد.

55 مصوبه نتیجه سفر استاندار خراسان جنوبی به خوسف/ تلاش برای راه‌اندازی کارخانه چدن
به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی روز شنبه 26 مرداد ماه طی دو روز به شهرستان خوسف سفر کرد.
 
وی در اولین روز حضور در شهرستان خوسف از مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان در این شهرستان، ز موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال شهرستان خوسف و مجتمع گلخانه ای محمدیه  بازدید کرد.
 
 
مجتمع گلخانه ای محمدیه با داشتن ۲۸ واحد تولیدی فعال بزرگترین مجتمع گلخانه ای استان است.
 
استاندار خراسان جنوبی در جریان سفر به شهرستان خوسف با حضور در گلزار شهدای روستای سیوجان و دیدار با خانواده معزز شهید حسین براتی روستای فورجان بخش جلگه ماژان با ذکر فاتحه با آرمانهای شهیدان والامقام تجدید میثاق کرد.
 
معتمدیان  از کشتارگاه صنعتی در حال احداث شترمرغ دام سبک و سنگین شهرستان خوسف که یکی از بزرگترین کشتارگاه های شرق کشور است و  از محل تسهیلات اشتغالزایی روستایی ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای این کشتارگاه در نظر گرفته شده بازدید کرد.
 
وی  در مسیر حرکت به شهرستان خوسف با جمعی از مردم روستای آرک، دهستان خور، دیدار و گفتگو کرد
 
استاندار خراسان جنوبی در جمع مردم دهستان خور گفت: 300 میلیارد تومان تسهیلات واردات دام و خرید دام مولد شتر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت چراکه یکی از حوزه های مستعد پرورش شتر شهرستان خوسف است و پنج شهرستان نیز در این زمینه لحاظ شده است.
 
معتمدیان طی سفر دو روزه به خوسف از شرکت میناکان_ معدن قلعه زری شهرستان خوسف و کارخانه چدن  نیز بازدید کرد.
 
وی در حاشیه بازدید از کارخانه چدن خوسف گفت: در چشم اندار 1425 مديريت منابع موجود آبی و کسری آب در افق بلندمدت تعيين تکليف می‌شود.
 
تصویب سند توسعه سازگاری با کم آبی در استان
استاندار خراسان جنوبی افزود: در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی كه با حضور تعدادی از مسئولان ارشد برگزار شد، سند توسعه سازگاری با كم آبی استان مصوب شد.
 
 
معتمدیان بیان کرد: اولین استانی هستيم که با تلاش‌ها و زحمات دستگاه‌های مرتبط با حوزه وزارت نيرو، اين سند را تدوين می‌کنيم و در مرحله نخست در كارگروه كارشناسی و تخصصی مربوطه در وزارت نيرو مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی عنوان کرد: خراسان جنوبی به عنوان استان پایلوت برای اجرای برنامه‌های سازگاری با کم آبی تعيين شد.
 
معتمدیان با بیان اینکه در تغيير الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی موظف شد الگوی مربوطه را در اسرع وقت تهيه و ابلاغ كند، اظهار كرد: همچنين اجرای سيستم‌های نوين آبياری و كشت گلخانه‌ای از سياست‌های وزارت جهاد در استان خواهد بود و نهضت گلخانه‌ای را امسال و سال‌های آینده در استان دنبال خواهيم كرد.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: هدررفت آب در شبکه‌های انتقال و توزیع آب روستایی و شهری، پنج درصد بالاتر از نرم کشوری در استان است که با اصلاح شبكه‌های فرسوده بخش قابل توجهی از هدررفت آب جلوگيری خواهد شد.
 
وی بیان کرد: طرح‌ سازگاری با کم آبی در وزارتخانه‌های مختلف در دستور کار قرار خواهد گرفت و در مجموع برنامه استان در افق 1425 مشخص خواهد شد و فرايند توليد آب مورد نياز استان به عنوان دومين طرح را ادامه تصويب سند خواهيم داشت.
 
معتمدیان با بیان اینکه بحث شيرين سازی آب دريای عمان و انتقال به استان هم در وزارت نيرو مشخص شده است، افزود: اميد است سهميه تخصيصي آب استان در روزهای آینده در شورای عالي آب ابلاغ شود و از اين محل حداقل 60 ميليون و حداکثر 110 ميليون مترمكعب آب مورد نياز استان تامين خواهد شد كه از اين مقدار حداقل 20 ميليون مترمكعب در راستاي تامين آب شرب استان خواهد بود.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: در چشم انداز 1425 مدیریت منابع موجود آبی و کسری آب در افق بلندمدت تعيين تکليف می‌شود.
 
تلاش برای راه اندازی کارخانه چدن خوسف تا پایان سال جاری
وی اظهار کرد: تلاش می‌کنیم با حل مشکلات کارخانه چدن خوسف حداقل تا پايان امسال شاهد راه اندازی اين واحد صنعتی در استان باشيم. زيرا راه‌اندازی اين كارخانه بدون شک در افزايش اشتغال استان تاثيرگذار است.
 
معتمدیان با بیان اینکه در کارخانه چدن خوسف سرمايه‌گذار چينی چند سال است که كار می‌كند و فاز نخست چدن حدود ۹۸ تا ۹۹ درصد پيشرفت فيزيكي دارد، بیان كرد: در بحث زيرساخت از جمله آب و گاز مشكلاتی دارد كه تلاش می‌كنيم در اين سفر به جمع بندی رسيده و مشكل را حل كنيم.
 
استاندار خراسان جنوبی در روز دوم سفر و در جمع مردم روستای گل اظهار کرد: تلاش می‌کنيم بر اساس مزيت‌های نسبی هر منطقه اشتغال مردم را در روستاها افزايش دهيم و روستای گل در خصوص کاشت زعفران مزيت دارد، كه در اين زمينه فرمانداری و جهاد كشاورزی شهرستان امكانات توسعه گلخانه را در سال جاری برای واگذاری زمين و تسهيلات ارزان قيمت پرداخت فراهم می‌كنند تا كشت گلخانه‌ای كم آب بر با منافع مالی زياد در منطقه توسعه پیدا کند.
وی در ادامه سفر به شهرستان خوسف در جمع نخبگان این شهرستان گفت: مهمترین اولويت مديريت استان، توسعه همه جانبه، متوازن و پايدار خراسان‌جنوبی است.
 
معتمديان اظهار کرد: اين استان دارای ظرفيت‌ها و توانمندی‌های زيادی است که بايد با برنامه‌ ای منسجم و هماهنگ به کشور معرفی شود.
 
استاندار خراسان جنوبی یکی از اهداف سفرهای شهرستاني را ديدار بی واسطه با مردم معرفی کرد و گفت: در اين سفرها به صورت ميدانی با پتانسيل‌ها و ظرفيت های مناطق مختلف آشنا می شويم .
 
 
وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایي بيمارستان خوسف از سال 1393 آغاز شده که 45 درصد پيشرفت فيزيکی دارد و تاکنون 2 ميليارد و 300 ميليون تومان برای اين پروژه هزينه شده اما به دليل كمبود اعتبار ناتمام مانده است.
 
اختصاص 13 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بیمارستان خوسف
استاندار خراسان جنوبی گفت: تکمیل بیمارستان نيمه کاره خوسف از مطالبات به حق مردم اين شهرستان است که برای تكميل اين پروژه 10 ميليارد تومان از محل اعتبارات ملی و سه ميليارد تومان از محل اعتبارات توازن اختصاص يافت.
 
معتمدیان بیان کرد: با تخصیص اين اعتبار پيش‌بينی می‌کنيم حداکثر تا پايان سال آینده اين بيمارستان به بهره برداری برسد.
 
وی از تهیه سند بالادستی استان خبر داد و گفت: همچنين سند توسعه شهرستان‌های خراسان‌جنوبي به زودی تدوين و ابلاغ می‌شود که بين سند آمايش، سند شهرستانی و استانی بايد ارتباط وجود داشته باشد.
 
سند توسعه سهرستان خوسف تهیه شود
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: شهرستان تازه تاسیس خوسف تاکنون سند توسعه نداشته که طی ماه‌های آينده بايد با همکاری مجموعه سازمان مديريت و برنامه ريزی استان تهيه شود.
 
معادن گنجیه‌های نهفته در خوسف
وی از معادن استان به عنوان گنجینه‌های نهفته اين خطه ياد کرد و گفت: در زمينه اکتشافات معدنی به صورت ملی و سيستماتيک ورود پيدا نكرده‌ايم، اما شركت ايميدور و سازمان زمين شناسی در مجموع 450 ميليارد ريال در استان سرمايه گذاری می‌كنند.
 
معتمدیان عنوان کرد: در حال حاضر بخش زیادی از محصولات معدنی استان به شکل سنتی و خام از استان خارج می‌شود و اين محصول مهم به حراج گذاشته مي‌شود که برای توسعه صنايع فراوری در حوزه صنعت و معدن در حال پيگيری هستيم.
 
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: یکی ديگر از اولويت‌های استان توسعه طرح های آبخيزداری و آبخوان داری است که در اين زمينه امسال ميزان اعتبارات استان چهار برابر افزايش يافته است.
وی شب گذشته در نشست جمع‌بندی سفر 2 روزه به شهرستان خوسف گفت: هدف از سفرهای شهرستانی این است که علاوه بر دیدارهای بی واسطه با مردم و شنیدن مشکلات آنان، پروژه‌های نیمه تمام شهرستان‌ها را پیگیری و با تامین بودجه آنها را تعیین تکلیف کنیم.
 
معتمدیان افزود: با توجه به شرایط مالی کشور و محدودیت‌های اعتباری، یکی از دلایل حضور در شهرستان‌ها این است که با تعریف مدل‌های مالی مختلف پروژه‌های راکد را به سرانجام برسانیم.
 
وی بیان کرد: از مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران نیز انتظار داریم با تعاملات و چانه زنی ردیف‌های ملی را برای اتمام برخی پروژه‌ها جذب کنند چراکه با اعتبار کنونی در استان نمی‌توان پروژه‎ها را به سرانجام مطلوب رساند.
 
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی برای جذب اعتبارات ملی باید رایزنی کنند و هر جا نیاز است ما نیز حتما ورود می‌کنیم تا دست در دست هم از این مرحله سخت و شرایط مالی عبور کنیم.
 
وی مصوباتی را که در شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود، لازم الاجرا دانست و گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی تمام توان خود را برای اجرایی کردن مصوبات سفرهای شهرستانی به کار گیرند.
 
معتمدیان یادآور شد: سفرهای شهرستانی و پیگیری مطالبات مردم تاکنون تجربه موفقی بوده است چراکه در ماه‌های اخیر در چندین حوزه اعتبارات استان چند برابر افزایش یافت.
 
وی گفت: باید از اعتبارات دستگاه‌های غیردولتی در کمک به اشتغال و سرمایه‌گذاری استفاده کنیم و در این زمینه با حضور مسئولان کشوری تفاهم نامه‌هایی منعقد شده است.
استاندار خراسان جنوبی خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت: برای کارهای بزرگ خود را آماده کنید.
 
وی ادامه داد: برخی مدیران چون با بودجه‌های محدود کار کرده‌اند استفاده از بودجه‌های کلان را در توان خود نمی بینند در حالی که باید ظرفیت سازی شود.
 
وی گفت: میزان عقب‌افتادگی‌ها در استان زیاد است اما مدیران و فرمانداران باید از این توجه دولت و سایر بخش‌های حاکمیتی کشور به استان نهایت استفاده را ببرند.
 
معتمدیان اظهار داشت: شهرستان خوسف پهناور و دارای جمعیت کم است لذا یکی از اولویت‌های نخست ما در این شهرستان توسعه کشت‌های گلخانه‌ای است که در مصوبات سفر نیز قید شد.
 
وی گفت: در مباحث توسعه‌ای ترویجی و آموزشی باید اقدام شود استانی با اقیلم خشک و منابع محدود هستیم و باید از تجربیات استان‌های موفق مانند یزد استفاده کنیم.
 
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: شهرستان خوسف در سایر حوزه‌ها ظرفیت‌هایی دارد که از جمله آنها معادن و سنگ‌های نیمه قیمتی است لذا باید از این ظرفیت نهایت استفاده را برد.
وی بوم‌گردی و گردشگری را یکی از اضلاع توسعه استان دانست و گفت: شهرستان خوسف از مسیرهای عبور و مرور سایر استان‌هاست که برای توسعه بوم‌گردی و گردشگری ظرفیت منحصر به فرد محسوب می شود.
 
معتمدیان با اشاره به اینکه در دولت جمهوری اسلامی در حوزه گردشگری بایدها و نبایدهایی وجود دارد افزود: توسعه همه جانبه از اولویت‌های ماست اما نه به هر قیمت بنابراین توجه به ارزش‌های دینی و اسلامی مهم و از خطوط قرمز ماست.
 
در نهایت ۵۵ مصوبه در بخش‌های مختلف ورزشی، آموزشی، زیرساختی، تامین آب و صنعتی در سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان خوسف در راستای سفردو روزه استاندار خراسان جنولی به شهرستان خوسف تصویب شد.
 
انتهای پیام/127

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب