سرویس: اجتماعی کد خبر: 91103 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶

گزارش خبری؛

ارتش مصوبه شورا را دور زد/ لزوم ورود جدی مسکن و شهرسازی برای تعیین تکلیف اراضی پادگان 04

پس از تخریب دیوار پادگان 04 بیرجند برای تعریض خیابان، اکنون ارتش به مصوبه شورا عمل نکرده و قصد احداث مغازه تجاری در این اراضی را دارد.

ارتش مصوبه شورا را دور زد/ لزوم ورود جدی مسکن و شهرسازی برای تعیین تکلیف اراضی پادگان 04

به گزارش خبرنگار خاورستان، پس از انتقال پادگان 04 بیرجند به خارج از شهر بیرجند مقرر شد اراضی آن به باغ ملی تبدیل و یک فضای شاد و مفرح برای مردم بیرجند ایجاد شود و همچنین خیابان ارتش به طول 6 متر و نیم عریض‌تر شود اما در حال حاضر این خیابان با بی‌مهری‌هایی از سوی بعضی از مسئولان مواجه شده است.

 

رضا حسنی صفت عضو شورای اسلامی شهر بیرجند در این زمینه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در اطراف زمین‌های پادگان 04 بیرجند قرار نبود دیوار کشیده شود.
 
وی افزود: قرار بود زمین‌های پادگان 04 در حاشیه خیابان ارتش به باغ ملی تبدیل شود و ساخت و سازی انجام نگیرد اما در حال حاضر ارتش مدعی است بعد از 3 متر عقب‌نشینی به اندازه طول یک مغازه باید تجاری بسازد و بقیه را رها کند.
 
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: مسکن و شهرسازی در این مورد ادعایی ندارد اما شهرداری و شورای اسلامی شهر بیرجند پیگیر هستند که ارتش را متقاعد کنند تا در این قسمت از زمین‌ها ساخت و ساز انجام نشود.
 
وی با اشاره به این‌که در طرح تفضیلی فعلی شهر بیرجند 3 متر عقب‌نشینی آمده است، افزود: امسال در طرح تفضیلی شهر بیرجند بازنگری خواهد شد و ساخت و ساز در این قسمت از زمین‌ها کار عاقلانه‌ای نیست که انجام شود.
 
حسنی‌صفت تصریح کرد: عقب‌نشینی 6 متری زمین‌های پادگان 04 نیز برای دو بانده کردن خیابان ارتش کفایت نمی‌کند و اگر قرار باشد خیابان ارتش دو بانده شود، باند دوم به طور کامل باید در زمین‌های پادگان 04 بیرجند ساخته شود.
 
وی در خصوص لزوم بازنگری در طرح تفضیلی شهر بیرجند و عقب‌نشینی فعلی دیوار پادگان 04 به رئیس شورای اسلامی بیرجند نامه‌ای نوشته است که شرح آن در زیر آمده است.
 
شرح نامه حسنی صفت عضو شورای اسلامی شهر بیرجند به تقی‌زاده رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند: 
احتراما به استحضار می‌رساند با عنایت به تغییر و تحولات محتمل در بافت جمعیتی شرق بیرجند و نیز لزوم روان‌سازی ترافیک از محور شرق به غرب و مرکز بیرجند احداث بافت مجزا و جانمایی در زمین‌های متعلق به دولت (پادگان 04) به موازات خیابان ارتش فعلی بر کسی پوشیده نیست از آنجایی که تعریض خیابان ارتش در طرح تفضیلی جدید لاجرم می‌بایست انجام شود و عقب نشینی فعلی مشکلی را حل نمی‌کند.
 
استدعا می‌شود مطابق مواد 9 و 10 قانون زمین شهری تبصره‌های آن مصوب سال 1360 که اشاره دارد به این‌که مالکیت کلیه اراضی متعلق به وزارت‌خانه‌ها و نیروهای مسلح و سایر موسسات دولتی با وزارت راه و شهرسازی است و نیز در سفر مقام معظم رهبری و هیئت محترم دولت و انجام توافقات من منتج به در اختیار گرفتن 1030 هکتار از اراضی متعلق یه پادگان 04 به وزارت راه و شهرسازی با عنایت به این‌که بایستی دولت حلال مشکلات مردم باشد از مسئولان ارشد استان (نماینده محترم ولی فقیه و استاندار محترم) خواسته شود تا در جهت نیل به این هدف اقدامات لازم را مبذول بفرمایید.
 
محمدعلی جاوید شهردار بیرجند نیز بهمن ماه سال گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه خبر از موافقت برای برداشتن دیوار پادگان 04 بیرجند داد و گفت: با هماهنگی فرماندهی پادگان و معاون دادستان، دیوار خیابان ارتش که از سال های دور مورد انتظار مردم بود، برداشته و به عقب منتقل می شود.
 
وی افزود: با برداشته شدن این دیوار و سیم های خاردار، خیابان ارتش حدود ۶ متر عریض تر خواهد شد که امیدواریم حلاوت و شیرینی این طرح را مردم در دهه فجر بچشند.
 
 
البته این وعده شهردار با چند ماه تاخیر بالاخره سوم تیرماه جاری به تحقق رسید و در آیینی با حضور فرمانده مرکز آموزشی امام رضا (ع)، شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند بخشی از دیوار پادگان تخریب و عملیات اجرایی تعریض خیابان ارتش بیرجند آغاز شد.
 
 
این آیین روزنه امیدی برای بازشدن گره چندین ساله از اراضی پادگان ۰۴ بود که محمدرضا اعراب شیبانی معاون دادستان مرکز خراسان جنوبی نیز در این آیین با اشاره به دغدغه شهروندان در خصوص تعیین تکلیف اراضی پادگان ۰۴ گفت: فضای توافق شده از سوی مرکز آموزشی امام رضا (ع) در اختیار شهرداری قرار می گیرد و کاربری فضای حاشیه آن متناسب با ضوابط شهری مشخص می شود.
 
 
وی با تاکید بر این‌که مرکز آموزش امام رضا (ع) ارتش و هیچ مرجع دیگری در تعیین کاربری نقشی ندارد افزود: شهرداری و شورای شهر تصمیم خواهد گرفت که از فضای آزاد شده چه استفاده ای شود.
 
 
اعراب شیبانی با اشاره به مالکیت نظامی در اراضی پادگان ۰۴، تصریح کرد: باید سلسله مراتبی رعایت و این اراضی به شهرداری برای ارائه خدمات عامه المنفعه منتقل شود.
 
 
خیابان ارتش یکی از خیابان‌های پرتردد و با ترافیک نسبتا بالا است و دو بانده شدن آن یک نیاز مهم محسوب می‌شود و امیدواریم در بازنگری در طرح تفضیلی شهر بیرجند این موضوع مورد توجه قرار گیرد و مسئولان نیز در این مورد توجه و همت بیشتری داشته باشند.
 
 
انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب