آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90898
تاریخ انتشار: 1398/04/19 - 11:59
مردم از فراهم کردن زیرساخت‌ها برای ساخت مسکن در اراضی موسوی گلایه دارند که درخواست مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی عمل کردن به قانون است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اراضی موسوی بیرجند با مساحت 30 هکتار 888 قطعه وجود دارد و  14 و نیم هکتار آن مسکونی است که پس از 40 سال مشکل این اراضی در آذرماه سال 97 مرتفع شد و پروانه شروع به ساخت آن صادر شد اما اکنون مردم این منطقه از فراهم کردن زیرساخت‌ها توسط دستگاه‌های خدمت‌رسان گلایه دارند.

یکی از مالکین اراضی موسوی بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، اظهارکرد: زمین‌های موسوی پس از 40 سال به مالکین آنها واگذار شد و شهرداری پروانه ساخت این زمین‌ها را صادر کرد.

وی افزود: با تدبیر امام خامنه‌ای سهم بنیاد مستضعفان از این اراضی بخشیده شد و از آذرماه سال گذشته که مشکل این اراضی مرتفع شده سند ساخت این زمین ها صادر شده است.

این مالک اراضی موسوی خاطرنشان‌کرد: با پرداخت هزینه شش میلیون تومانی برای آماده‌سازی به شهرداری برخی از افراد مجوز ساخت گرفتند و کار ساخت را آغاز کردند.

وی ادامه‌داد: متاسفانه چند وقتی است شاهد کندشدن روند آماده سازی فضای کوچه‌ها و خیابان‌های این منطقه و هم چنین عدم صدور مجوز ساخت برای این اراضی هستیم و مسئولان علت آن را عدم پرداخت هزینه به آب وفاضلاب شهری برای آماده سازی انتقال آب به مردم عنوان می کنند.

این مالک گفت: طی پیگیری‌های مختلفی که مالکین این منطقه با مسئولان داشتند جلساتی که نهادهای خدمات‌رسان با شهرداری و استانداری برگزار کردند مصوب شده هر مالکی حدود دومیلیون تومان برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای انتقال آب به این منطقه پرداخت کند.

مسئولان با ندانم کاری وقت و هزینه مردم را تلف می‌کنند

وی یادآورشد: ما حاضریم این هزینه‌ای را که آب منطقه ای قرار است باید انتقال آب از ما دریافت کند را پرداخت کنیم تا زودتر این مشکل مرتفع شود.

 وی ضمن تاکید بر این‌که مسئولان با ندانم کاری دارند وقت و هزینه مردم این منطقه را تلف می‌کنند، افزود: اگر قرار بر هزینه بود باید ابتدا گرفته می شد چرا که مردم سرمایه های دیگر خود را فروخته اند و اکنون به امید ساخت خانه پا جلو گذاشتند اما مسئولان با وقت تلف کردن سرمایه‌های مردم را بر باد می‌دهند.

این مالک تصریح‌کرد: هم چنین برخی از مالکین این منطقه قصد فروش و یا نگه‌داری زمین‌های خود را دارند و حاضر به پرداخت هزینه انتقال آب نیستند.

وی گفت: اکنون اوضاع به گونه‌ای است که شهرداری مجوز ساخت به مردم این منطقه نمی‌دهد و کار جدول سازی را دیر انجام می‌شود و معطل اجرای طرح انتقال آب به مردم این منطقه هستیم.

وی خاطرنشان‌کرد: اداره آب و فاضلاب می گوید که این اراضی خصوصی است و باید هزینه انتقال آب به این منطقه را پرداخت کنید اما همین طرح نیز در پیچ وخم‌های اداری گیرکرده است.

وی یادآورشد: کمیسیون و جلسات مختلفی بعد از صدور مجوز ساخت برای مردم این منطقه برگزار شده است اما هنوز اعلام نکردند مردم چه زمانی می‌توانند مجوز گرفته و کار ساخت خود را آغاز کنند و هیچ دغدغه‌ای بر سر راه این اراضی نباشد.

مهدی فخیم زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند در گفت وگو با خاورستان، گفت: آب و فاضلاب وظیفه دارد به مردم آب بدهد و نیازی نیست از مردم هزینه بگیرد.

وی افزود: ادارات خدمات‌رسان وظیفه دارند به مردم خدمات بدهند در کمیسیون ماده 5 نماینده دارند و باید تامین اعتبار کنند.

آب و فاضلاب نباید از مردم هزینه بگیرد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند خاطرنشان‌کرد: تنها پولی که نهادهای خدمت‌رسان باید از مردم بگیرند مربوط به انشعاب است ووظیفه مردم این نیست تا هزینه مازادی برای انشعاب پرداخت کنند.

فخیم زاده گفت: دستگاه های خدمت‌رسان از قبیل آب، برق و تلفن باید شبکه خود را ایجاد کنند و به تناسب هزینه را از مردم دریافت خواهند کرد و بیشتر از این نمی‌توانند از مردم مبلغی دریافت کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: سه دانگ از این اراضی به دولت تعلق دارد و سه دانگ متعلق به آقای موسوی بوده است که دادستانی به اشخاص واگذار کرده است و 435 هکتار از دولت به اشخاص واگذار شده و باید دولت خدمت رسانی کند و مطالبه هزینه کردن، از زیر کار دررفتن است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند تصریح کرد: ما هیچ‌گاه جلوی صدور پروانه ساختمان را نگرفتیم و به آب و فاضلاب کاری نداریم چراکه وظیفه آنها است که به مردم خدمت بدهند.

فخیم زاده افزود: کارهای آماده سازی برای این منطقه با ساخت و ساز 70 درصدی هر معبری انجام می‌شود و زمانی که دستگاه های خدمات کار خود را انجام دادند ما آسفالت خواهیم کرد.

وی تاکیدکرد: باید اول شبکه‌های خدمت‌رسان کار خود را انجام دهند وبعد شهرداری وظایف خود در خدمت‌رسانی به مردم را انجام خواهد داد چراکه در غیر این صورت باید هر چند مدتی آسفالت شکافی داشته باشیم.

اما برخلاف گفته های معاون شهردار، مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی قانون را معیار عمل خود قرار می‌دهد.

طبق قانون پرداخت هزینه زیرسازی آب و فاضلاب برعهده مالکین است

مهدی هاشمی‌مقدم مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهارکرد: اراضی فخر موسوی غیر دولتی بوده و توسط مالکین خصوصی واگذار شده است که مطابق مندرجات ماده 21 آئین نامه اجرای قانون ساماندهی تولید وعرضه مسکن "دستگاه واگذارکننده راسا باید قبل از واگذاری زمین به افراد نسبت به آماده سازی اراضی مربوطه اقدام کند و یا در این قبیل موارد هزینه‌های آماده سازی شامل اجرای تاسیسات آب و فاضلاب برعهده متقاضیان است".

وی افزود: چگونگی مراجعه جهت ارائه طرح مصوب توسط واگذارکنندگان اراضی جهت ارائه مستندات قانونی و تهیه طرح به شرکت آبفا صورت نگرفته و اخیرا شرکت آبفا با پیگیری‌های به عمل آمده مستندات لازم را از دستگاه های ذیربط اخذ کرده و مراحل طراحی شبکه آب و فاضلاب در دست اقدام است.

پیش‌بینی هزینه 11 میلیاردی برای آبرسانی

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی تصریح‌کرد: براساس برآورد مالی اولیه هزینه مالی مرتبط با تامین و آبرسانی به این منطقه، جمع‌آوری و دفع فاضلاب بیش از 11 میلیارد تومان است.

هاشمی‌مقدم گفت: با توجه به این‌که شرکت آب و فاضلاب دارای ماهیت خصوصی است از شرکت‌های زیان ده است و پس از تهیه طرح، فراخوان در جراید جهت حضور مالکین و واریز حق‌السهم هزینه هر واحد به حساب مشخص در آب و فاضلاب جهت اماکن ایجاد شرایط برای تامین لوله، هزینه های اجرایی آب و فاضلاب با نظارت مسئولان ذیربط اقدام خواهد شد.

پس از تامین 50 درصد هزینه عملیات آغاز می‌شود

وی افزود: پس از تامین 50 درصد هزینه‌ها نسبت به آغاز عملیات اقدام خواهد شد.

وی با بیان این‌که طبق ماده 22 و 23 آئین‌نامه اجرایی زمین شهری باید هزینه آماده‌سازی توسط متقاضیان پرداخت شود، افزود: عدم هماهنگی شهرداری با دستگاه‌های خدمات‌رسان سبب ایجاد این مشکل شده است.

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: برنامه ما این است که اطلاعات معابر اصلی این منطقه را از شهرداری گرفته و براساس این، طرح را نهایی کرده و به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم که متقاضیان مراجعه کرده و هزینه‌های مربوطه را به شرکت آب و فاضلاب پرداخت کنند.

برآورد هزینه برمبنای قانون وفهرست بهای سال 98 است

هاشمی‌مقدم اضافه‌کرد: برآورد هزینه‌های این طرح برمبنای قوانین دولت و فهرست بهای سال 98 است و بعد از تامین بخشی از این نقدینگی عملیات واگذاری را آغاز کنیم.

وی افزود: تعداد واحدهایی که قرار است در طرح مصوب تفصیلی شهرداری باشد را با شهرداری و مجموعه‌های ذینفع و براساس مجتمع، تجاری و مسکونی بودن حساب کرده و براساس آن سهم هزینه‌ها را محاسبه می‌کنیم.

دولت برای اراضی خصوصی برنامه تامین مالی ندارد

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی اظهارکرد: معمولا برای طرح‌های توسعه چون مالک خصوصی دارند دولت برنامه تامین مالی ندارد و تنها برای طرح‌های مسکن مهر برنامه تامین مالی را داشته است.

هاشمی‌مقدم افزود: درصدد هستیم تا بتوانیم کمک دولتی تامین کنیم واگر این منابع تامین نشد با منابعی که از مردم گرفته می‌شود کار را اجرا می‌کنیم.

وی گفت: برای اینکه یک متر مکعب آب را به دست مردم برسانیم باید هزینه‌های احداث مسکن، خط انتقال، حفرچاه مخرن و دیگر هزینه‌ها را برآورد کرده، زیرساختها به تدریج آماده شود، شبکه‌گذاری صورت گرفته و تامین آب به مردم صورت بگیرد.

ایجاد یک مترمکعب آب، 5 میلیون تومان هزینه دارد

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی افزود: در شهرهای مختلف این هزینه‌ها متفاوت است و در شهر بیرجند برای اینکه یک متر مکعب آب وارد شهر کرده و به در منزل مسکونی برسد نزدیک به پنج میلیون تومان هزینه دارد.

هاشمی‌مقدم ضمن بیان این‌ سوال که تامین آب برای یک مجموعه‌ای که نزدیک به 900 واحد مسکونی دارد چه هزینه‌ای دارد، گفت: قانون این اجازه را به شرکت آب و فاضلاب داده است تا این مبالغ از مردم تامین شود.

وی تصریح‌کرد: طرح ما ظرف یک ماه و نیم دیگر نهایی خواهد شد و براساس آن فراخوان خواهیم زد که متقاضیان و مالکین مراجعه و با پرداخت هزینه، طرح آب و فاضلاب را اجرایی کنند.

هاشمی‌مقدم با بیان این‌که بحث صدور پروانه ساختمانی هیچ ارتباطی بر طرح آب رسانی که قرار است آب و فاضلاب شهری اجرایی کند ندارد، گفت: طبق قانون ماده 17، 22 و 23آئین نامه اجرایی قانون زمین شهری باید این اجرا شود.

وی ادامه داد: آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید عرضه مسکن ماده 21 به صراحت گفته شده است "هزینه ها در مواردی که اراضی غیردولتی فاقد آماده سازی باشد دستگاه واگذار کننده راسا قبل از واگذاری نسبت به آماده سازی اراضی مربوطه اقدام کنند و هزینه‌های آماده سازی برعهده متقاضیان است".

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی خاطرنشان‌کرد: درماده 23 آئین نامه اجرایی قانون زمین شهری قید شده است "اشخاص حقیقی و حقوقی واگذارکننده زمین در صورتی مجاز به واگذاری خواهند بود که اجرای عملیات زیربنایی زمین‌های آنها طبق ضوابط و تایید دستگاه‌های اجرایی مربوط قبل از واگذاری انجام شده باشد".

هاشمی‌مقدم یادآورشد: زمانی که قرار است ساخت وساز صورت بگیرد باید زیرساخت‌ها فراهم باشد و زمانی که برای ساخت خانه آب نباشد بنا استحکامی نخواهد داشت.

برگزاری جلسه‌ای با نهادهای خدمت رسان برای حل مشکل/ قانون معیار عمل است

وی تصریح کرد: ما حاضریم در جلسه ای با حضور نهادهای متولی و دستگاه خدمت رسان داشته باشیم و همه طبق قانون، هماهنگ و با انسجام برای راه انداختن کار مردم این منطقه اقدام کنیم تا دیگر مشکلی بر سر راه مردم نباشد.

وی ضمن تاکید بر این‌که متاسفانه ما از تجربیات گذشته درس نگرفتیم و دوباره مشکلی را ایجاد کردیم، افزود: این مشکل در مهرشهر وجود داشت اما در این منطقه می‌خواهد تکرار شود.

طبق این گزارش لازم است جلسه ای در حوزه معاونت امور هماهنگی استانداری خراسان‌جنوبی برگزار شود و حق واقعی مالکین این زمین‌ها مطابق قانون تبیین شود تا هم شرکت آب و فاضلاب بتواند به خوبی به مردم این منطقه خدمت رسانی کند و هم  مردم از حق قانونی خود برخوردار شوند.

امید است بعد از تشکیل این جلسه دیگر هیچ نگرانی برای مردم در واگذاری این امتیاز نباشد و پس از تصویب رعایت قانون مردم هم ملزم به اجرای قانون باشند؛ هم چنین دستگاه خدمات‌رسان سخت گیری‌های سخت قانونی بر مردم نداشته باشند و لازم است دغدغه‌های مردم مرتفع شود و حلاوت و شیرینی بهره‌مندی از خدمات را بچشند.

انتهای پیام/ 5نظر شما