آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90646
تاریخ انتشار: 1398/04/03 - 12:07
رونق معادن خراسان‌جنوبی در پیچ و خم چانه زنی‌های اعتباری؛
وقتی از زمین به آسمان می‌بارد/ مسئول کشوری از استان اعتبار می‌خواهد
رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور که برای بازدید از معادن استان و اجرای پروژه‌های زمین شناسی در پنج بخش به خراسان جنوبی سفر کرده برای اجرایی شدن پروژه‌ها نیازمند اعتبار است.

 به گزارش خبرنگار خاورستان، شب گذشته شورای معادن خراسان‌جنوبی با حضور محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی و معاونان عمرانی و اقتصادی استاندار، علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی کشور و مدیران کل این سازمان، محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران کل ادارات استان و نمایندگان خانه معدن در محل سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد.

 

در این جلسه سه ساعته ابتدای امر رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور رو به استاندار خراسان‌جنوبی کرده و گفت: نمی‌دانم چه قدر در خصوص مباحث زمین شناسی اطلاعات دارید اما قبل از اینکه بخواهم در خصوص معادن استان صحبت کنم لازم است پیش زمینه‌ای در خصوص زمین‌شناسی مطرح کنم. استاندار خراسان‌جنوبی در این لحظه با لبخند گفت: من که اطلاعات دارم اما برای اطلاع بیشتر همکاران پیش زمینه را بفرمایید. بعد از آنکه رئیس سازمان زمین شناسی به صورت مختصر به مباحث زمین‎شناسی اشاره کرد مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی، محیط زیست و مهندسی سازمان زمین شناسی و سه نفر دیگر از کارشناسان متخصص در حوزه‌های مختلف زمین‌شناسی حوزه کاری خود را معرفی کرده و در خصوص فعالیت‌هایی که قرار است در خراسان‌جنوبی در بخش معادن انجام شود صحبت کردند.

 

بحث از اکتشاف محدوده مطالعاتی و آزادسازی محدوده‌های اکتشافی به میان آمد و داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی نیز خواستار استفاده از نیروهای متخصص و بومی استان برای همکاری با سازمان زمین‌شناسی شد.که مورد استقبال رئیس سازمان زمین شناسی کشور نیز قرار گرفت. بعد از گذشت دو ساعت و نیم از آغاز جلسه رئیس سازمان زمین شناسی کشور برای جمع بندی جلسه به اختصار به برنامه‌های سازمان زمین‌شناسی کشور در پنج بخش برای خراسان‌جنوبی و اعتبارات مورد نیاز اشاره کرد و گفت: اعتباری حدود 10 میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌ها در استان نیاز داریم که 50درصد آورده سازمان زمین‌شناسی است و 50درصد دیگر سهم استان است.که این موضوع با مخالفت استاندار، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی قرار گرفت.

 

 ما را به وزارت‌مان حواله ندهید

استاندار خراسان‌جنوبی خطاب به رئیس سازمان زمین شناسی گفت: کمک‌های ما در استان معنوی است و همکاری مالی نمی‌توانیم داشته باشیم. شما 50 درصد دیگر را از وزیر صنعت، معدن و تجارت بگیرید که این حرف استاندار نیز مورد مخالفت یکی از مدیران کل سازمان زمین شناسی قرار گرفت و گفت :" ما را به وزارت‌مان حواله ندهید".

 

شهرکی نیز در خصوص سهم 50 درصدی استان گفت: یعنی قرار است فقط 5 میلیارد بدهید؟ این طوری که آبروی ما پیش نماینده می‌رود. ما که تا 15میلیارد تومان اعتبار از طرف سازمان زمین‌شناسی برای خراسان‌جنوبی حساب باز کرده بودیم. حالا هم 10میلیارد تومان را خودتان بدهید. استان پول ندارد. در این لحظه نیز یکی از مدیران کل سازمان زمین شناسی کشور که بر نداشتن اعتبار سازمان زمین شناسی اصرار داشت گفت: یک نفر آقای شهرکی که همکار خودمان است را برای اعتبار توجیه کند.

 

چانه زنی بر سر اعتبار همچنان ادامه داشت و مسئولان استانی به یک نحو در پی گرفتن اعتبار از کشور بودند و مسئولان سازمان زمین‌شناسی به نحو دیگری خواستار کمک مالی از طرف استان بودند که امیرحسنخانی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز به رئیس سازمان زمین‌شناسی گفت:" خجالت نمی‌کشید ؟ برای 5 میلیارد تومان اعتبار با هیئت همراه به استان ما آمده اید؟ از اعتبارات ملی و سازمان زمین‌شناسی برای خراسان‌جنوبی استفاده کنید".

 

استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: حداقل در حد اعتبارات ایمیدرو (30 میلیارد تومان) که اعتبار در نظر گرفته و کمک کنید که این پیشنهاد با واکنش رئیس سازمان زمین شناسی واقع شد و گفت: نه، به اندازه اعتبار ایمیدور که اصلا! اعتبار ایمیدرو ملی است. سازمان زمین‌شناسی هم اعتباری ندارد و ادامه داد: در حال حاضر که با اکتشاف معدن طلا در استان و کشف 4.5 تن طلا وضعیت خراسان‌جنوبی خوب است. استاندار گفت: چیزی از معدن طلا به ما نرسیده و نمی‌رسد و فقط آسیب‌هایش برای استان است.

 

در نهایت پس از چانه زنی‌های زیاد قرار شد 10 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های زمین‌شناسی در خراسان‌جنوبی را سازمان زمین‌شناسی بدهد و اگر اعتبار مازادی نیاز بود را استانداری استان پرداخت کند.

 

همچنین در این جلسه استاندار خراسان جنوبی خواستار پیگیری آب های ژرف در استان و همکاری سازمان زمین شناسی برای تدوین سند جامع آب و تجهیز موزه دیرینه شناسی در مرکز استان شد.

 

محمدرضا امیرحسنخانی  نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از اینکه همیشه حرف از مطالعه برای آبهای کارست زده می‌شود اما اقدام عملی انجام نشده گلایه کرد و گفت : برای خراسان جنوبی سالها شده که بحث مطالعه مطرح شده اگر میتوانید کار اجرایی انجام دهید. تا کنون که سه سال است من نماینده هستم چیزی به نام آب کارست در استان ندیدیم فکر نکنم استاندار هم چیزی دیده باشد.

 

انتهای پیام/127نظر شما