سرویس: اخبار استان کد خبر: 90452 ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

بعد از ماه‌ها دریافت‌نکردن حقوق، کارگران یک هفته دیگر هم صبر می‌کنند؛

قول مدیریت کاشی نیلوفر برای پرداخت حقوق و انصراف کارگران از پیگیری قضائی

بعد از اعتراض کارگران کارخانه کاشی نیلوفر مدیران این کارخانه قول دادند هفته آینده حقوق کارگران و معوقات آن‌ها نیز به تدریج پرداخت شود.

قول مدیریت کاشی نیلوفر برای پرداخت حقوق و انصراف کارگران از پیگیری قضائی

به گزارش خبرنگار خاورستان، کارگران خط تولید کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند در اعتراض به معوق‌شدن چندماهه حقوق خود، روز گذشته در مقابل این کارخانه تجمع کردند.

 

این کارگران مهم‌ترین مشکل خود را معوق‌شدن 9 ماه حقوق بیان و اعلام کردند: از نیمه سال 1395 تاکنون، یک ريال اضافه‌کاری کارگران پرداخت نشده و از تیرماه تا دی‌ماه 1397 و همچنین از ابتدای سال‌جاری تا امروز حقوق کارگران پرداخت نشده است.

 

این کارگران از مسئولان می‌خواستند به مشکلاتشان رسیدگی شود.

 

روز گذشته در حوزه سیاسی استانداری خراسان جنوبی و در کمیسیون کارگری جلسه‌ای با چند نفر از کارگران به همراه مدیران کارخانه برگزار شد و کارگران مسائل خود را مطرح کردند. مدیران این کارخانه در این جلسه قول‌های مساعدی دادند که مشکلات کارگران را حل کنند.

 

داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: حقوق کارگر به وزارت کار مربوط است و اداره کل کار باید پیگیر باشد و ما متولی کارگر نیستیم بلکه متولی تولید هستیم و مسائل کارگری در حوزه اداره کل کار و تأمین اجتماعی است و آن‌ها باید مطالبات کارگران را پیگیری کند.

 

وی افزود: ما تولید و مشکلات تولید را دنبال می‌کنیم و مشکلات کارگری را باید اداره کل کار رسیدگی کند اما ما هم کمک آن‌ها می‌کنیم.

 

ورقانی مدیر داخلی کارخانه کاشی نیلوفر فاز 2 و 3 نیز در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: کارگران به دلیل معوق‌ماندن حقوقشان تجمع کرده بودند و ما از قبل قول پرداخت حقوق را داده بودیم اما کارگران مطمئن نبودند و اعتراض کردند و در جلسه‌ای که در استانداری برگزار شد اعلام کردیم که حقوق آن‌ها را هفته آینده پرداخت خواهیم کرد.

 

وی افزود: قرار است در هر ماه بخشی از معوقات آن‌ها جبران شود و هر ماه 2 ماه حقوق می‌گیرند تا معوقات آن‌ها به پایان برسد.

 

حجازیان مدیر روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: پیرو تجمع تعدادی از کارگران کاشی نیلوفر در اعتراض به عدم‌پرداخت مطالبات قانونی به اطلاع می‌رساند نظارت بر حسن اجرای قانون کار در کارگاه‌های استان توسط بازرسان کار این اداره کل به صورت مستمر و در قالب بازرسی‌های ادواری و موردی انجام و تذکرات لازم نیز داده می‌شود که در خصوص مطالبات کارگران این مجموعه نیز علاوه بر انجام بازرسی مکاتبات متعددی دال بر تأکید بر پرداخت این مطالبات داده شده است.

 

وی افزود: از طرفی تنها مرجع قانونی جهت بررسی خواسته‌ی مطروحه مراجع حل اختلاف موضوع فصل نهم قانون کار بوده که با تقدیم دادخواست از ناحیه ذی‌نفع انجام می‌شود که تاکنون دادخواستی از سوی کارگران واصل نشده است اما این اداره کل تاکنون فراتر از وظایف قانونی جلسات متعدد با کارفرما و دستگاه‌های ذی‌ربط و از طریق استانداری نیز پیگیری‌های لازم جهت احقاق حقوق این قشر داشته و این تلاش‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

 

بنابراین گزارش، مسئولان ذی‌ربط باید بیش از این مشکلات کارگران را پیگیری کنند تا این حجم از معوقات ایجاد نشود. بسیاری از کارگران به دلیل نگرانی که از اخراج دارند، از طرح شکایت صرف‌نظر می‌کنند اما این موضوع نباید باعث شود ادارات مربوطه اقدامی انجام ندهند. این‌که منتظر شکایت کارگر بمانیم یا به تذکر بسنده شود، دردی از کارگر دوا نخواهد کرد بلکه کارگران منتظر اقدام عملی از سوی مسئولان هستند تا مشکلات کارخانه و کارگران را مورد بررسی قرار دهند و هم مشکلات کارخانه و هم مشکلات کارگران، مرتفع شود. نیاز است بازرسی‌های مکرر و بررسی وضعیت کارگران به خصوص پرداخت حقوق، در بازه‌های زمانی مشخص انجام شود تا موضوعاتی مانند معوق‌شدن 9 ماه حقوق کارگران، ایجاد نشود. بهبود وضعیت معیشتی و ایجاد امنیت شغلی کارگران از اقدامات مهم در جهت رونق تولید محسوب می‌شود چراکه با این وجود، کارگران دغدغه‌ای جز تلاش در جهت رونق تولید نخواهند داشت.

 

پیرو این گزارش و قول مدیران کارخانه کاشی نیلوفر که هفته آینده حقوق کارگران پرداخت خواهد شد، خاورستان، این موضوع را دوباره پیگیری خواهد کرد.

 

انتهای پیام/132/ 40/ 4


نظرات بازدیدکنندگان

KAKA
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵

واقعا مسولین چرا رسیدگی نمیکنن


alireza
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵

با سلام متاسفانه صاحب این کارخانه اگر یکی از ملک های مشهد یا یکی از چند این خودرو اضافی ریز پایشان را بفروشد یا جلوی ساخت کارخانه با پول معوقه کارگران بد بخت را بگیرد این مشکلات پیش نخواهد آمد. اینها از این فرصت استفاده خواهندکرد و مجدد وام دولتی کم بهره خواهد گرفت اندکی را به کارگر و بیشتر آن را صرف افزایش کارخانجات و دارایی های خود خواهند کرد. اگر به جای امور نمایشی و عوام فریبانه با انجام امور خیر به حق کارگر پاسخگو باشند کار به تجمع نخواهد رسید ! کارگری که از برج 9 سال 95 طلب دارد اگر هرچه خریده بود الان 3 تا 5 برابر شده بود ولی الان چه ؟؟ صاحب کارخانه با پول بدبخت ترین قشر جامعه در حال توسعه کارخانجاتش هست و الان سرمایش اش چند برابر شده ولی آن کارگر بد بخت باید همان ریال بی ارزش شده را با سه سال تاخیر دریافت کند. اگر بصورت غیر محسوس با گارگران آن مجموعه ها صحبت کنید متوجه صحت این مسایل خواهید شد. اگر از کاگران آن مجموعه شرکت ها سوال کنید متوجه خواهید شد که صاحب آن کارخانجات چندین سال هست که با شعار کارآفراینی در حال توسعه کارخانه ها از محل حقوق کارگر بدبخت و بدهی های سنگین به تامین کنندگان از سوپر مارکت تا معادن خاک هست تازه هر سال صاحب این کارخانه یا برادرش در مشهد به عنوان صادر کننده یا کارآفرین نمونه معرفی میشود. بروید بررسی کنید که چگونه تجمع کارکنان در مورد حقوقشان را سرکوب میکنند ؟ ایا واقعا یک تیم تحقیق و تفحص نباید این مسایل را بررسی کند و جلوی این ظلم را بگیرد؟ قطعا اگر دنبال گزارش تهیه کردن بصورت معمولی باشید آنها می دانند چطور سند سازی و واقعیت رو جوری دگر جلوه دهند. # ظلم به بهانه کارآفرینی


ناشناس
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳

واااااای وااااااای واااااای چرا مدیریت به فکر قشر ضعیف کارگر نیست.


ناشناس
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳

Ik


کارگر ساده
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

هیچ نهادی به دنبال شفاف سازی در میزان در امد و فروش شرکت و اینکه در آمد شرکت به کجا میرود نیست همیشه مشکلات صنعت و دلار بهانه خوبی بوده برای سرپوش .چطور برای خرید ماشین برای نور چشمی ها در بدترین شرایط کارگران.ساخت ویلا استخر و بسیاری پروژه های بی مورد و غیر ضروری در مقابل چشم کارگرانی که به نان شب محتاجند پول هست ولی برای یک مساعده اندک باید اشک کارگران را در بیاورند


ناشناس
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

جالب است ،کارگران ۹ماه حقوق معوقه دارند ،آنهم درشرایط فعلی اقتصادی ، کارگران ازفشار زیاد اقتصادی ومعیشتی به ناچار تجمع می کنند،اونموقع باید روابط عمومی اداره کار جورکش مدیرکل بدون مسولیت بوده وپاسخ گو باشد،سوال ازمسؤلین استانداری ودیگر مسؤلان نظارتی استان این هست؟ که چرا تاکنون مدیرکل کار این معضل کارگران راحل نه کرده ،معضلی که با تجمع کارگران راه حل داشته چرا توسط اداره کار چاره جوبی وحل نشده ؟وصرفا به چند مکاتبه وچند جلسه بدون نتیجه ، اداره کار مستند سازی رفع مسولیت نموده؟کوتاهی مدیرکل کاردرقبال مشکلات کارگری تا کی ادامه خواهد داشت؟


حسنی
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

سلام خسته نباشید بررسی بفرمایید مدیر کل تعاون کار که مسول پیگیری حق وحقوق کارگران هستند کجا تشریف دارند .


ناشناس
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

بزک نمیر بهار میاد، کمبوزه با خیار میاد


ناشناس
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

جواب اداره کار جالبه! کارگرا از ترس اخراج شکایت نمیکنن اونوقت میگن کارگر که شکایت نکرده! پس اتفاقی نیفتاده! به خدا دارین به کارگرا جفا میکنین. باید طوری باشین که حتی یک ماه حقوق کارگر عقب نیفته.


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب