سرویس: اجتماعی کد خبر: 90378 ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴

گزارش/

وقف چشمه‌ای زاینده برای سیراب کردن همه نیازهای جامعه است/ ثبت 12 وقف جدید از ابتدای سال جاری در خراسان جنوبی

وقف چشمه‌ای زاینده برای سیراب کردن همه نیازهای جامعه است و هرچه وقف به‌روزتر باشد، این چشمه جوشان تر خواهد شد و برکات آن نیز به جامعه خواهد رسید و واقفان با اندیشه‌های خیرخواهانه خود می‌توانند این موقوفات را هم‌سو با نیاز جامعه پیش ببرند.

وقف چشمه‌ای زاینده برای سیراب کردن همه نیازهای جامعه است/ ثبت 12 وقف جدید از ابتدای سال جاری در خراسان جنوبی
به گزارش خبرنگار خاورستان، بدون ترديد سنت حسنه وقف دراسلام از جايگاه بلند و رفيعی برخوردار است و يکی از گران‌بهاترين و ارزشمندترين سنت های اسلامی و نمونه اعلای باقيات و صالحات و ماندگارترين معامله در طول حيات انسانی است که در آن واقف دسترنج عمرش رادراين بانک الهی ذخيره می‌کند تا در عرصه قيامت از ثواب آن بهره‌مند شود. 
وقف اموال در امور عام المنفعه تنها نام واقف آن را زنده نگه نمی‌دارد، بلکه ازرشهای معنوی و انسانی و مکارم اخلاق همچون نوع دوستی، نيکوکاری و تعاون را نيز در جامعه جاودانه می‌سازد و چرا که خوشبختی از آن کسی است که ديگران را خوشبخت سازد. 
وقف در واقع بستری است جهت خدمت به جامعه، فرهنگ، دين و کسانی که درجامعه نيازمند هستند. 
احادیث فراوانی در مورد وقف وجود دارد که امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هر کس از این جهان درگذرد پس از مرگ، چیزی به او نمی رسد جز این که پیش تر سه چیز از خود باقی گذاشته باشد:  کار نیکی که اثرش پس از او باقی باشد، سنت حسنه ای که در میان مردم رواج داده باشد و بعد از او مردم به آن روش عمل کنند و فرزند صالحی که برای او دعا کند.
امروزه نیازهای جامعه در حال تغییر است و باید وقف های جدید متناسب با نیازهای امروز جامعه باشد. ایجاد وقف به سبک جدید نه تنها مشکلات جامعه را رفع می‌کند بلکه به پویایی آن نیز کمک بزرگی می‌کند. 
 
اکنون عرصه‌های متعددی برای وقف وجود دارد 
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مورد دایره اوقاف فرمودند: اکنون عرصه‌های متعددی برای وقف وجود دارد که از جمله آنها، پزشکی، علم و آموزش، تحقیقات و پژوهش، علوم جدید، محیط زیست و ترویج دین به شکل های مدرن است.
 
حجت الاسلام پرویز بخشی‌پور مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، با بیان این‌که وقف در بسیاری از موارد مشکل‌گشا است، اظهار کرد: وقف پشتوانه بسیار خوبی برای تامین هزینه‌های مالی مربوط به نیات واقفان است و برای بقای امور مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 
وی با اشاره به اینکه ترویج و گسترش فرهنگ وقف و نیکوکاری در مصارف نو و تازه در جامعه جزو ضروریات به حساب می‌آید، بیان کرد: تهیه مسکن برای جوانان، تهیه جهیزیه، گسترش علم و آگاهی، دارو درمان، تحصیل دانش آموزان، ایجاد مراکز کارگاهی برای جوانان از جمله موضوعاتی است که در جامعه باید به آنها توجه شود.
 
توجه به وقف متناسب با نیاز روز جامعه
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی توجه به وقف متناسب با نیاز روز جامعه را یک ضرورت دانست و تبیین کرد: ایجاد وقف به سبک جدید نه تنها مشکلات جامعه را رفع می کند بلکه به پویایی آن نیز کمک بزرگی می کند.
 
بخشی‌پور با بیان این‌كه وقف راهگشای رونق تولید و یكی از راه های بهبود شرایط اقتصادی است گفت: سازمان اوقاف با بهره‌گیری از ظرفیت مشاوره وقف، به واقفان و خیرین نیك اندیش برای ایجاد وقف های جدید در حوزه تولید و اشتغال مشاوره خواهد داد تا موقوفات بر اساس نیازهای جامعه ثبت شود.
 
اجرای طرح ضیافت الهی در 45 بقعه متبركه
وی از اجرای طرح ضیافت الهی در 45 بقعه متبركه استان خبر داد و بیان کرد: در اجرای اين طرح 47 مبلغ اعزامی و بومی با اوقاف استان همكاری و برگزاری محافل انس با قرآن كريم، برپايی جلسه‌های قرائت و تفسير قرآن كريم مهمترين بخش طرح ضيافت الهی است.
 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی اقامه نماز جماعت، مراسم دعا، مناجات ، سخنرانی و احيای شب‌ های قدر را از ديگر برنامه‌ های طرح ضيافت الهی عنوان و اضافه كرد: برپايی ايستگاه های همه واقف باشيم، خيمه معرفت، غرفه‌ های مشاوره خانواده، پاسخگوی به مسائل شرعی، گفتمان دينی، تصحيح قرائت نماز و كودك و نوجوان نيز در بقاع شاخص مجری اين طرح داير می‌شود.
 
بخشی‌پور ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان 5 وقف جدید در استان به ثبت رسیده که شامل 4 فقره وقف در شهرستان سربیشه و یک فقره وقف در شهرستان خضری است.
 
وی خاطرنشان کرد: وقف‌های شهرستان سربیشه شامل 56 فنجان آب و اراضی تابعه از مزرعه و قنات دستگرد سربیشه با کلیه متعلقات و ملحقات، اطعام و عزاداری امام حسین( ع) در ماه محرم و افطار مؤمنین در ماه مبارک رمضان و اهدای یک قطعه زمین به مساحت 250 متر مربع جهت احداث مسجد و سه باب مغازه تجاری به مساحت‌های تقریبی 25 و 20 و 15 مترمربع واقع در حاشیه جاده سربیشه - نهبندان جهت هزینه‌های مسجد امام حسن مجتبی( ع) است.
 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی اضافه کرد: یک قطعه زمین مشجر به درخت زرشک ۴ ساله به تعداد ٣٧ اصله به مساحت تقریبی ٢۵٠ متر مربع و یک قطعه زمین زعفران کاشته شده ۴ ساله به مساحت تقریبی ٨٠ متر مربع با آب مورد نیاز از چاه کشاورزی شماره ۵ دشت سربیشه با نیت هزینه‌های فرزندان بی‌سرپرست و مراکز فرزندان بی سرپرست تحت پوشش و نظارت اداره بهزیستی شهرستان سربیشه از دیگر وقف‌های طرح ضیافت الهی در این شهرستان است.
 
بخشی‌پور افزود: وقف شهرستان خضری نیز یک باب مغازه تجاری به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ریال جهت امورات فرهنگی، عمرانی و جاری مسجد جامع امام حسین(ع) خضری توسط واقف نیک اندیش محمد ابراهیم عباسی بوده است.
 
ثبت 12 وقف جدید از ابتدای سال جاری
وی با اعلام این‌که با احتساب وقف‌های طرح ضیافت الهی آمار وقفیات استان از ابتدای امسال تاکنون به 12 فقره رسیده است، تصریح کرد: وقف به توليد ثروت به نفع محرومين و رونق توليدات داخلي و حمايت از كالاي ايراني جهت تحقق اقتصاد مقاومتي كمك مي كند.
 
سنت حسنه وقف، سرمايه‌ی گرانبهايی است که به صورت بالقوه ظرفيت های بيکرانی برای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی دارد، ظرفيتهايی که بايد شناخته و معرفی شود و متناسب با نيازهای امروز در جهت توسعه و سازندگی فرهنگی و اقتصادی به کار رود. وقف چشمه‌ای زاینده برای سیراب کردن همه نیازهای جامعه است و هرچه وقف به‌روزتر باشد، این چشمه جوشان تر خواهد شد و برکات آن نیز به جامعه خواهد رسید و واقفان با اندیشه‌های خیرخواهانه خود می‌توانند این موقوفات را هم‌سو با نیاز جامعه پیش ببرند و باعث ارتقا سطح زندگی مردم شوند.
 
انتهای پیام/ 132
 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب