آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90189
تاریخ انتشار: 1398/03/02 - 11:18
در ایام ماه مبارک رمضان سنت زیبا و دیرینه گلریزان و جشن آزادی زندانیان جرائم غیرعمد برگزار می‌شود که در این راستا بسیاری از زندانیان جرائم غیرعمد به آغوش خانواده باز می‌گردند.
به گزارش خبرنگار خاورستان، جشن گلریزان هرساله در پانزدهم ماه مبارک رمضان و ميلاد خجسته كريم اهل بيت امام حسن مجتبی(ع) كه به كرامت و بزرگواری شهرت دارند، برگزار می‌شود.
 
ماجرای جشن گلریزان ماجرای همه ارادت ما ایرانیان به اهل بیت(ع) به ویژه امام حسن مجتبی(ع) است كه در بخشندگی جايگاه ويژه‌ای دارند و طی سه دوره متوالی تمام دارايی خويش را در راه خدا انفاق كردند، گویا اين رسم ديرين را از پدر بزرگوارشان مولای متقيان امام علی (ع) به ارث بردند كه در فتوت و جوانمردی هيچ فردی به پای ايشان نمی‌رسد.
 
گلریزان به واقع ریختن گل زندگی و امید در چلّه سرمای رنج و سختی و گرفتاری همنوعان و همراهانمان است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌كنند و زندانیان جرائم غیرعمدی را كه از بد حادثه گرفتار شده‌اند، نجات می‌دهند.
 
در ايام ماه مبارک رمضان سنت زيبا و ديرينه گلريزان و جشن آزادی زندانيان جرائم غيرعمد به همت ستاد ديه كشور در سراسر كشور برگزار می‎شود و بسياری از زندانيان دربند به ميان خانواده خود برمی‌گردند.
 
 
چراغ برگزاری جشن گلريزان هميشه با هديه مقام معظم رهبری روشن می‌شود و ايشان در روزهای برگزاری اين جشن انسانی،‌ کمک‌های مالی شایانی را به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه برای آزادی زندانیان نیازمند می‌کنند و مسئولان نظام هم به تبعيت از ايشان در اين امر خداپسندانه شركت می‌كنند.
 
همزمان با برگزاری سی‌ودومین جشن گلریزان ستاد دیه کشور ویژه‌ی کمک به آزادی زندانیان نیازمند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، مبلغ 4 میلیارد ریال به این امر خداپسندانه اختصاص دادند و همچنین رؤسای سه قوه مبلغ 3.5 میلیارد ریال برای آزادی زندانيان جرائم غير عمد كمک كردند.
 
همه ساله اين سنت زيبا باشكوه خاصی در سراسر كشور برگزار می‌شود و خيرين و نيكوكاران با كمک يكديگر به آزادكردن زندانيان نيازمندی كه ممكن است حتی برای 500 هزار تومان در بند باشند كمک می‌كنند.
 
پانزدهمین جشن گلریزان خراسان جنوبی شب میلاد کریم اهل بیت(ع) در تالار ماهان بیرجند با حضور مسئولان، خیرین و مردم برگزار شد.
 
آن شب از همه قشر آمده بودند، کارگر، کارخانه‌دار، بازاری، کارمند و مسئول اما همه در یک نیت که آزادسازی پدر برای برگشتن به آغوش خانواده بود مشترک بودند.
 
 
طاهره زینلی یکی از خیران که در جشن گلریزان حضور پیدا کرده بود در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: برای اولین‌بار در این جشن شرکت می‌کنم و آمدم تا کمک کوچکی به زندانیان کنم تا در ماه مبارک رمضان در کنار خانواده‌های خود باشند.
 
وی افزود: کمک به نیازمندان در زندگی ما تأثیر بسیار زیادی دارد و مطمئنا خداوند عوض آن را به ما می‌دهد به قول معروف از هر دست بدهی از همان دست می‌گیری.
 
حسین معصومی‌نژاد یکی دیگر از خیران در گفت‌وگو با خاورستان،، اظهار کرد: امیدواریم با کمک‌هایی که مردم می‌کنند گره‌هایی از کار این اسیرانی که در بند هستند باز شود و به خانه‌های خود برگردند و در جمع گرم و صمیمی خانواده‌شان حضور داشته باشند.
 
 
وی با بیان این‌که امیدواریم خداوند با این کمک‌ها به زندگی ما برکت دهد، افزود: مردم همیشه در کار خیر مشارکت می‌کنند اما از آن‌ها می‌خواهم در این امر خداپسندانه مساعدت داشته باشند.
 
امیرمهدی وحدتی‌نیا خیر کوچک 8 ساله بیرجندی در گفت‌وگو با خاورستان گفت: با همین پول کمی که آوردم می‌خواهم به زندانیان جرائم غیرعمد کمک کوچکی کنم.
 
حسین یعقوب‌نژاد یکی دیگر از خیران در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: این زندانیان نیازمند، پدر و مادر و فرزندانشان منتظر آن‌ها هستند و دوست داشتم در این ثواب سهیم باشم.
 
وی افزود: این کار را برای رضای خداوند انجام می‌دهم و بدون شک خداوند هم عوض آن را به من خواهد داد.
 
علی هاشمی مدیر کل امور زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان جنوبی نیز در این جشن، اظهار کرد: پانزدهمین جشن گلریزان را در خراسان جنوبی برگزار می‌کنیم و امیدواریم شاهد یک همایش ماندگار باشیم.
 
وی افزود: ۱۷۵ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های خراسان جنوبی داریم که ۱۲۷ نفر محکومیت مالی غیرعمد، ۴۷ نفر فقه و یک نفر دیه است که مبلغ ۳۰ میلیارد تومان بدهی دارند.
 
 
مدیر کل امور زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: برای اولین‌بار توسط صداوسیمای خراسان جنوبی پویش مهربانی راه‌اندازی شد که تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.
 
هاشمی تصریح کرد: سال گذشته ۱۳۵ زندانی جرائم غیرعمد با ۱۶ میلیارد تومان بدهی آزاد شدند که ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان گذشت شاکیان بوده است.
 
وی افزود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون نیز ۹ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد با یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان آزاد شده‌اند که ۷۰۰ میلیون تومان آن گذشت شاکیان بوده است.
 
 
علی‌رضا سیفی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی نیز در این جشن، گفت: مجموعه قوه قضائیه در آزادی زندانیان جرائم غیرعمد حداکثر مساعدت را دارد.
 
وی افزود: اگر حق‌الناس ادا شود در خارج از وقت اداری مراتب آزادی زندانیان را انجام خواهیم داد تا هر چه زودتر به آغوش خانواده خود برگردند.
 
گفتنی است؛ مبلغ 350 میلیون تومان کمک نقدی برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در پانزدهمین جشن گلریزان بیرجند با همکاری مردم، خیران و مسئولان استان جمع‌آوری شد.
 
شما نیز با ارسال عدد ۱ به سامانه ۳۰۰۰۰۵۶۵ به پویش مهربانی ویژه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد خراسان جنوبی بپیوندید.
 
شماره حساب: ۰۱۰۶۳۴۱۹۷۵۰۰۶ و شماره کارت: ۹۳۹۸-۹۹۹۰-۹۹۱۸-۶۰37 ستاد دیه خراسان جنوبی در اختیار هم‌وطنان است تا کمک‌های نقدی خود را برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد واریز کنند.
  
گفتنی است؛ جشن گلریزان 31 اردیبهشت‌ماه در طبس و اول خردادماه در قاین برگزار شد و همچنین ۷ خردادماه در نهبندان و ۸ خردادماه در فردوس برگزار خواهد شد.
 
ماه مبارك رمضان از نيمه گذشته است و فرصت‌های معنوی ماه خدا محدود است، بياييم ما هم با قدمی كوچک در تداوم مسير آزادسازی زندانيان جرائم غيرعمد نقش‌آفرينب كنيم تا آن‌ها نیز طعم بودن در كنار خانواده را بار دیگر تجربه كنند.
 
انتهای پیام/132/ 39/ 4
تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما