آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90164
تاریخ انتشار: 1398/03/01 - 12:14
شهرداران در نشستی با معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری خراسان‌جنوبی مشکلات حوزه شهرداری‌ها را مطرح کرده و درخواست پیگیری مشکلات و همچنین مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها را داشتند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، صبح امروز نشست شهرداران خراسان‌جنوبی با حضور سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، محمد فرهادی مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک،حمید حلاج مقدم مدیرکل دفتر امور شهری شوراها و سید ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی برگزار شد.در این جلسه که 192 دقیقه به طول انجامید 27 شهردار استان حضور داشتند.

 

ابتدای جلسه هر شهردار ضمن معرفی خود،شهر و امکاناتی که شهرهایشان دارد به بیان مشکلات و درخواست‌های خود پرداختند.

 

عمده مشکلات مطرح شده از سوی شهرداران مسائل مالی، کمبود قیر و درخواست قیر رایگان، نیاز به اعتبار تملک و دارایی بیشتری برای شهرها،مشکل نیروی انسانی، نبود درآمد پایدار و عدم درآمدمحلی،آسفالت معابر، کمبود نیروی انسانی در آتش‌نشانی،نیاز به تعویض خودروی آتش‌نشانی اغلب شهرها و خودروی جمع‌آوری زباله بود.

 

از جمله مشکلات دیگری که در این جلسه توسط افشین عابدینی شهردار اسدیه مطرح شد جدا افتادن بخشی از شهر اسدیه در طرح جامع تفصیلی شهر بود که در طرح هادی جزو شهر بوده اما حال جدا افتاده و نمی‌توان زیرساخت‌ها را به آنجا برد. همچنین موات اعلام شدن اغلب زمین‌های شهر طبس مسینا توسط راه و شهرسازی که قبلا شخصی بوده اما حال موات اعلام شده از دیگر مشکلاتی بود که صالحی شهردار طبس مسینا مطرح کرد.

 

دهقانی تنها شهردار قهستان نیز در این جلسه به کم عرض بودن معابر و سخت بودن بافت شهر قهستان اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب شده کار آسفالت معابر شهر با مشکل مواجه شود و موات اعلام شدن دو سوم زمین‌های شهر قهستان، فرسوده بودن سیستم آب شهری و کمبود ماشین آلات عمرانی از دیگر مشکلات شهر قهستان بود که توسط شهردار قهستان مطرح شد.

 

زینلی شهردار فردوس نیز نیاز به اعتبار برای پوشش فضای سبز،مطلوب نبودن آسفالت معابر، مطالبه داشتن از دستگاه‌های اجرایی،طلب داشتن از آب و فاضلاب شهری و کمبود اعتبارات تملک و دارایی کمتر از 20 درصد را از جمله مشکلات شهرداری فردوس عنوان کرد. همچنین کمبود و نبود ماشین‌آلات سنگین آتش‌نشانی برای شهرداری‌ها یا فرسوده بودن خودروی آتش‌نشانی در بسایری از شهرداری‌ها از جمله مشکلات مشترک شهرداری‌ها بود.

 

مجید شهرستانی شهردار طبس گلشن نیز با اشاره به اینکه مشکلات شهرداری طبس گلشن با مشکلات سایر شهرداری‌ها مشترک است، ازکمبود اعتبارات شهرداری طبس گلشن گلایه کرد و گفت: هر دولتی که روی کار می‌آید پا روی شانه شهرداری گذاشته و رای می‌آورد اما وقتی که می‌رود اعتبارات شهرداری‌ها را با خود برده و به شهرها توجه نمی‌شود.

 

شهرداری‌ها چوب دو سر طلا

بخشی شهردار نهبندان نیز علاوه بر مشکلاتش که با سایر شهرداری ها مشترک بود و اشاره شد درخواست پرداخت حق و حقوق شهرداری، توسط دستگاه‌های دولتی را داشت و گفت: برای دریافت اعتبار به فرمانداری می‌رویم، می‌گویند شما که عوارض می‌گیرید از مردم عوارض می‌خواهیم همکاری نمی‌کنند. مانده‌ایم در این میانه چه کنیم و شهرداری در این میان چوب دو سر طلا شده است اما در حقیقت از هر دوطرف بام افتاده‌ایم.

 

وی نداشتن ماشین آلات سنگین را از دیگر مشکلات شهرداری نهبندان دانست و گفت: راه و شهرسازی زورش خیلی زیاد است چرا که چندسال گذشته زمینی را از شهرداری جهت استفاده فضایی برای مردم شهر به راه و شهرسازی داده و پس از گذشت مدتی راه و شهرسازی زمین را تملک کرده و به نام سازمان ملی زمین و مسکن ثبت شده است.

 

مقیمی شهردار درح نیز نبود خودرو حمل آب، خودروی آتش نشانی و نیروی آتش نشانی متخصص و عملیاتی را از جمله مشکلات شهرداری درح عنوان کرد و درخواست همکاری داشت.

 

مشکل ایجاد کردن اراضی وقفی در آیسک از جمله مشکلاتی بود که شهردار آیسک مطرح کرد و درخواست پیگیری داشت.

 

بختیاری شهردار مود نیز در این جلسه ضمن اشاره به مشکلات شهرداری از جمله کمبود اعتبار و سایر موارد درخواست دریافت خودروی حمل پسماند برای شهرداری مود را داشت.

 

وی اظهار کرد: با توجه به عملیات خارج از محدوده پرسنل آتش‌نشانی مود نیاز به داشتن خودروی آتش نشانی جدید داریم چراکه خودروی فعلی فرسوده است.

 

شهردار مود طرح تفصیلی را نیز یکی از چالش‌های شهر مود دانست و درخواست پیگیری داشت.

 

محمد علی جاوید شهردار بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: شهرداری‌ها با دو جامعه هدف شهروندان و دستگاه‌های اجرایی روبه رو هستند.

 

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها با شهروندان مشکل نداشته، افزود: گاها دستگاه‌های اجرایی نقش ناظر را برای شهرداری دارند.

 

شهردار بیرجند بیان کرد: باید جایگاه ما به عنوان شهردار مشخص شود در خصوص پاسخگویی به نیاز شهروندان چه جایگاهی داریم.

 

عدم پرداخت مطالبات از سوی دستگاه‌های اجرایی، چالش‌ پیش‌روی شهرداری‌ها

جاوید به بحث مطالبات شهرداری ها به عنوان یکی از مشکلات اشاره کرد و گفت: عدم پرداخت مطالبات از سوی دستگاه های اجرایی از چالش‌های پیش روی شهرداری و دستگاه‌های اجرایی است که اگر هماهنگی بین شهرداری و دستگاه های اجرایی انجام شود مشکلات حل می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: بحث حقوق و مزایای شهرداری‌ها از دیگر مشکلاتی است که باید دنبال روزنه‌ای برای کمک به شهرداری‌ها بود.

 

اغلب شهرداران از خساراتی که جهت حفاری برای گازرسانی، آب و فاضلاب در سطح شهر در زمینه آسفالت معابر متحمل می‌شوند گلایه داشته و گفتند: ابتدای کار فرمانداری‌ها می‌گویند با مبلغی که شرکت‌ها می‌گویند موافت کنید که کار انجام شود و بعد از طرف اعتبار تملک و دارایی جبران می‌کنیم اما از اعتبار تملک و دارایی خبری نیست و این کلاهی است که بر سر همه شهرداری‌ها رفته است. همچنین شهردارها خواستار پیگیری مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها طی ماه‌های اخیر بودند.

 

شهرداران به این موارد توجه کنند

محمد فرهادی مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان‌جنوبی در این جلسه به چند نکته که باید مورد توجه شهرداران باشد اشاره کرد و افزود: شهرداران برای شناسایی محلات ناکارآمد و بازآفرینی شهری تلاش کرده و سریعتر محلات را معرفی کنند.

 

وی اظهار کرد: همچنین نسبت به طرح ممیزی اقدام کرده، ضرورت تهیه طرح جمع آوری آبهای سطح شهری، مطابقت پروژه‌ها با قیر پیش‌بینی شده، استفاده از آسفالت باکیفیت،استفاده از مصالح بومی استاندارد، رعایت ضوابط ایمنی در پروانه‌های ساختمانی، به روز رسانی نقشه‌های پایه شهر، نظارت بر ساخت و سازهای حریم شهر و کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز، تغییر کاربری از طریق مبادی رسمی صورت گیرد و تهیه نقشه برای فضای سبز و بوستان‌های شهری توسط مهندسان بومی و واجد شرایط و با هماهنگی دفتر فنی استانداری باشد.

 

فرهادی با بیان اینکه  از دانش جدید منظر سازی کم آب در شهرها استفاده شود،گفت: شهردارها دستگاه‌های اجرایی را مجاب به استفاده از ابزار قانونی کنند، با توجه به سنگین بودن هزینه آسفالت توصیه به روکش آسفالت می‌شود و همچنین در خصوص بحث مطالبات از دستگاه‌های اجرایی به خصوص نظامی و انتظامی مکاتباتی با مرکز صورت گرفته و در صورت نیاز اگر موضوع دیگری باشد پیگیری خواهد شد. 

 

انتهای پیام/127نظر شما