سرویس: اقتصادی کد خبر: 90153 ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

حواشی سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان‌جنوبی؛

وعده راه‌آهن بار دیگر به آینده موکول شد/ عدم‌پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران عاملی در کندی دوبانده‌سازی جاده بیرجند قاین/ کارگران 10 ماه حقوق نگرفته‌اند

سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی در حالی انجام شد که بازهم وعده کلنگ‌زنی راه‌آهن محقق نشد و بار دیگر، این وعده به آینده موکول شد.

وعده راه‌آهن بار دیگر به آینده موکول شد/ عدم‌پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران عاملی در کندی دوبانده‌سازی جاده بیرجند قاین/ کارگران 10 ماه حقوق نگرفته‌اند
به گزارش خبرنگار خاورستان، روز گذشته (30 اردیبهشت‌ماه) محمد اسلامی وزریر راه و شهرسازی بالاخره پس از این‌که مدت‌ها مسئولان استانی حرف از سفر وزیر راه به استان را مطرح کرده بودند به همراه معاونان خود به خراسان‌جنوبی سفر کرد. سفری که چند ساعته بود و در این چند ساعت برای وی برنامه‌های بازدید، کلنگ‌زنی و افتتاح در نظر گرفته شده بود.
 
 
وزیر راه و شهرسازی در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی بیرجند در محل کلنگ‌زنی سالن پایانه این فرودگاه حضور یافت. وزیر راه و شهرسازی از حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی خواست تا کلنگ این پروژه را بر زمین بزند.
 
 
وعده‌ای که عملی نشد
وی پس از آن گفت‌وگویی با خبرنگاران داشت و در خصوص توسعه محور شرق، بازآفرینی شهری، مسکن مهر و سایر موضوعات توضیحاتی داد اما از پاسخ‌دادن به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که مردم خراسان جنوبی چند سال است که منتظر کلنگ‌زنی راه‌آهن بیرجند هستند؛ آیا در این سفر کلنگ‌زنی خواهد شد؟ امتناع کرد و گفت: توضیح دادم. توضیح وزیر در خصوص محور شرق بود که گفت محور شرق از محورهای اولویت‌دار است که اتصال چابهار به زاهدان و بیرجند به شبکه سراسری است و امروز نیز کلنگ‌زنی عملیات راه‌آهن آنتنی فردوس انجام می‌شود که فردوس را به شبکه سراسری متصل می‌کند.
 
 
این در حالی است که محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی پنجشنبه‌شب (27 اردیبهشت‌ماه‌جاری) در گفت‌وگوی ویژه خبری با شبکه خاوران گفته بود: یکی از مطالبات جدی استان اتصال بیرجند به شبکه ریلی است که نزدیک‌ترین شبکه در یونسی شهرستان گناباد است و این رویداد با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام خواهد شد.
 
اما روز گذشته بر خلاف تمام وعده‌هایی که توسط استانداران خراسان جنوبی شامل وجه‌الله خدمتگزار، سید علی‌اکبر پرویزی، محمدمهدی مروج‌الشریعه و محمدصادق معتمدیان برای کلنگ‌زنی راه‌آهن بیرجند در دوره‌های مختلف مطرح شده بود، بازهم کلنگ‌زنی انجام نشد. البته وزیر راه و شهرسازی در مراسم اختتامیه مسکن مهر در خراسان جنوبی گفت در سه ماه آینده کلنگ راه‌آهن بیرجند به زمین شده خواهد شد اما معلوم نیست تا سه ماه آینده چه تصمیماتی برای این موضوع گرفته شود و آیا این وعده نیز نافرجام خواهد بود؟
 
هنگام خروج وزیر راه و شهرسازی از فرودگاه بیرجند، نامه‌های زیادی به وزیر داده شده که یک نامه در خصوص زمین‌های شرکت شاهد بود که حدود 20 سال است خانواده‌های شاهد پیگیر این زمین‌ها بوده و با توجه به این‌که مبالغی برای این زمین‌ها پرداخت شده اما تاکنون به نتیجه نرسیده و زمینی تحویل نشده است. برخی از پدران و مادران شهدا که پول خود را در این شرکت گذاشته بودند، از دنیا رفته‌اند اما هنوز زمینی واگذار نشده است.
 
تکلیف جاده بیرجند قاین چه می‌شود؟
مقصد بعدی وزیر راه و شهرسازی بازدید از جاده بیرجند قاین بود. جاده‌ای که سالانه کشته‌های زیادی می‌دهد و خانواده‌های زیادی را داغدار می‌کند. جاده‌ای که از سال 1389 عملیات دوبانده شدن آن آغاز شده و پس از گذشت 9 سال هنوز به اتمام نرسیده است.
 
البته وزیر راه و همراهانش با خودروهای لوکس مدل بالا در جاده بیرجند قاین حرکت کردند. قطعا وزیر با خودرو مدل بالا شرایط، مشکلات و خطرات جاده مرگ را درک نمی‌کند و متوجه درد دل خانواده‌هایی که در این جاده عزیزان خود را از دست داده‌اند نشده است.
 
 
50 میلیارد تومان طلب پیمانکاران از دولت/ کارگرانی که 10 ماه است حقوق نگرفتند!
جلسه‌ای در محل شرکت او یول، یکی از سه پیمانکار جاده بیرجند قاین با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد. در این جلسه بیان شد طلب پیمانکاران از دولت حدود 50 میلیارد تومان است و علاوه بر آن به 100 میلیارد تومان دیگر جهت تکمیل دوبانده‌سازی جاده بیرجند قاین نیاز است. در این جلسه بیان شد در صورت پرداخت به موقع اعتبارات از سوی دولت، این پروژه در سال 1399 به اتمام می‌رسد که وزیر گفت پیگیری می‌کند. بعد از جلسه، کارگران شرکت پیمانکار، اعتراض خود را به گوش وزیر راه و شهرسازی رساندند و اعلام کردند بیش از 10 ماه است حقوق نگرفته‌اند. کارگران، عدم پرداخت بدهی دولت به شرکت را عاملی در پرداخت نشدن حقوق اعلام کردند. یکی از کارگران گفت: درون خانه چیزی نداریم و داخل یخچال خانه ما، فقط 2 عدد تخم‌مرغ است. وزیر راه و شهرسازی که شنونده حرف‌های کارگران بود، گفت پیگیری می‌کنم.
 
صدقه‌بگیر نیستیم/ حقمان را می‌خواهیم
یکی از کارگران به کارت هدیه 50 هزار تومانی که اخیرا به آن‌ها داده شده بود اشاره کرد و گفت: ما صدقه‌بگیر نیستیم که کارت هدیه به ما می‌دهند. ما کار کرده و حق و حقوق خود را می‌خواهیم. حقوق خودمان را پرداخت کنید. وی در حالی‌که می‌گفت چون شرکت از دولت طلب دارد حقوق ما رانمی‌دهد تأکید کرد: دولت بدهی خود را به شرکت پرداخت کند تا شرکت پول ما را بدهد. وزیر راه و شهرسازی در پاسخ گفت: پیگیری می‌کنم و در این لحظه یکی دیگر از کارگران گفت: گوش ما از این شعارها پر است شعار ندهید بلکه عمل کنید.
 
 
وزیر راه و شهرسازی و همراهانش جاده مرگ را ترک کرده و برای کلنگ‌زنی پروژه مسکن خیرین مسکن‌ساز محله موسی‌بن‌جعفر علیه‌السلام به سمت بیرجند حرکت کردند.
 
گلایه‌های اهالی محله موسی‌بن‌جعفر (ع) به وزیر
اهالی محله موسی‌بن‌جعفر (ع) بیرجند که فرصت حضور وزیر راه و شهرسازی را در محله‌شان غنیمت دیده بودند، بلافاصله دردودل خود و در حقیقت گلایه‌هایی که نسبت به عملکرد مسئولان در این محله داشتند را به وزیر گفتند. مهم‌ترین مشکل مردم این محله نبود شبکه جمع‌آوری فاضلاب و عدم آسفالت معابر بود.
 
یکی از اهالی این منطقه خطاب به وزیر گفت: ما در این محله از کمترین امکانات در یک محله شهری برخودار نیستیم و اگر بازدیدی از کوچه‌های این محله داشته باشید، خجالت‌زده می‌شوید.
 
 
وزیر راه و شهرسازی به اهالی محله موسی‌بن‌جعفر (ع) گفت پیگیری می‌کنم و قرار شد شهرداری با همکاری اداره کل مسکن و شهرسازی خراسان‌جنوبی برای جمع‌آوری شبکه فاضلاب این محله همکاری کنند. در نهایت، وزیر، اهالی این محله را با تمام گلایه‌هایشان تنها گذاشت و برای بازدید از پروژه‌های بازآفرینی شهری به سمت بافت تاریخی شهر بیرجند حرکت کرد.
 
اصرارهای مدیرکل میراث فرهنگی جهت دریافت اعتبار
در این بازدید که حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی وزیر را همراهی می‌کرد درخواست دریافت اعتبار یک میلیارد تومانی از وزیر برای احیای بافت تاریخی بیرجند داشت اما وزیر در پاسخ می‌گفت باید بررسی کنیم و مدیرکل میراث فرهنگی پی‌درپی درخواست خود برای دریافت اعتبار را مطرح می‌کرد که وزیر در انتها گفت پیگیری می‌کنم.
 
 
 
جشن اختتامیه مسکن مهر خراسان‌جنوبی
برنامه بعدی وزیر راه و شهرسازی در بیرجند افتتاح فاز دوم مسکن مهر 1500 واحدی تعاونی شهید سپبهد صیادشیرازی (ارتش) به تعداد 798 واحد و جشن اختتامیه طرح مسکن مهر خراسان‌جنوبی بود. یکی از گلایه‌های مردم این منطقه نبود بازارچه بود که وزیر گفت: اداره کل راه و شهرسازی بازارچه‌ای در این محل احداث کند تا مردم برای خرید مایحتاج دچار مضیقه نباشند.
در ادامه این مراسم امیر سرتیپ علی جهانشاهی معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران که آغازکننده این پروژه در زمانی که فرمانده مرکز آموزش امام رضا علیه‌السلام (04) بیرجند بود، گفت: پروژه مسکن شهید سپهبد صیادشیرازی در بیرجند یکی از پروژه‌های موفق تعاونی‌های مسکن در سراسر کشور است. وی با بیان این‌که مرکز آموزشی 04 بیرجند یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی کشور است افزود: در زمان جنگ بیش از 350 نفر از جوانان در این مرکز آموزش دیدند و رئیس جمهور نیز در این مرکز آموزش دیده است. در یکی از سفرهای استانی رئیس‌جمهور گفت می‌خواهد از پادگان بازدید داشته باشد تا خاطراتش را مرور کند.
 
 
در پایان این مراسم از تعدادی از افرادی که در اتمام این پروژه نقش داشتند از جمله جاوید شهردار بیرجند، جعفری مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی، سرهنگ زمانی فرمانده پادگان 04 ارتش در بیرجند، طحان مدیرعامل شرکت و تعدادی دیگر تقدیر شد.
 
 
بعد از این مراسم، وزیر راه و شهرسازی با حضور در یکی از واحدهای مسکونی پروژه 1500 واحدی شهید سپهبد صیادشیرازی، به خانواده ساکن در این واحد، گل و هدیه اهدا کرد. همچنین وزیر به دو فرزند این خانواده، هدیه‌هایی اهدا کرد.
 
همچنین روز گذشته 16 کیلومتر باند دوم محور بیرجند- اسدیه با حضور علی نبیان معاون وزیرراه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در حالی به طور رسمی افتتاح شد که این محور دهه فجر سال گذشته افتتاح و زیربارترافیک رفته بود. 
 
 
انتهای پیام/127/ 40/ 4

نظرات بازدیدکنندگان

خوشخو
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

کلنگ زنی وعده بوده دیگه


ناشناس
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

اگر وعده راه آهن به آینده موکول شده پس چرا آمده؟


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب