آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89589
تاریخ انتشار: 1398/01/27 - 12:38
اهالی بخش دستگردان شهرستان طبس از نحوه خدمات‌رسانی مسئولان دولتی شهرستان و استان در سیل گلایه دارند و اعلام کردند: بعد از گذشت حدود 40 ساعت از آغاز بارندگی و وقوع سیل، تاکنون هیچ‌کدام از مسئولان حتی شهرستانی در منطقه حاضر نشدند و فقط مدیریت تلفنی داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی از ظهر روز جمعه هفته گذشته سامانه بارشی وارد خراسان‌جنوبی شد و تا اواخر شب گذشته در بسیاری از نقاط خراسان‌جنوبی فعال بود. بارندگی در برخی از نقاط استان به 100 میلی‌متر رسید و شاهد وقوع سیلاب در اغلب شهرستان‌های استان بودیم. در برخی از نقاط استان راه‌های روستایی و شهری مسدود شد، تعدادی از واحدهای مسکونی روستایی تخریب، تعدادی از دام‌های دامداران تلف شده و بسیاری از مزارع کشاورزی دچار آسیب شد و همچنین قطعی برق را در برخی از مناطق استان شاهد بودیم.

 

در پی بارندگی‌ها و وقوع سیل، همکاری نیروهای دولتی و مردمی در بسیاری از شهرستان‌ها و بخش‌ها خوب بود اما در برخی از نقاط استان نیز شاهد کم‌لطفی‌هایی از سوی برخی مسئولان دولتی در رسیدگی به شرایط موجود در بخش‌ها و روستاهای استان بودیم.

روستای سمبا بخش دستگردان طبس

ذاکریان یکی از اهالی بخش دستگردان شهرستان طبس در گفت‌و‌گو با خاورستان، در خصوص شرایط موجود در این بخش گفت: در بخش دستگردان شهرستان طبس باتوجه به این‌که بارندگی بسیار زیاد بود، آسیب‌های جدی به مناطق روستایی وارد شد.

 

 

وی با بیان این‌که باران از صبح روز 25 فروردین در این بخش آغاز شد و بعدازظهر همان روز شاهد وقوع سیلاب بودیم، افزود:  از لحظات اولیه آغاز باران تا وقوع سیل و بروز خسارات در این منطقه، مسئولان دولتی نسبت به بررسی شرایط موجود در منطقه حاضر نشدند و فقط تلفنی پیگیر مسائل بودند.

 

این فرد بیان کرد: در برخی از نقاط بارندگی به حدی زیاد بود که به حدود 100 میلی‌متر رسید و وسعت زیادی از منطقه زیر آب رفت.

 

ذاکریان اظهار کرد: سرعت سیل در بخش دستگردان بسیار وحشتناک بود و تقریبا در ساعات اولیه بارندگی، بسیاری از زیرساخت‌ها از بین رفت و چیزی به اسم جاده، مزرعه و باغ در این منطقه باقی نماند.

 

وی با اشاره به این‌که عصر روز یکشنبه یک اتوبوس نیز در این مسیر واژگون شد، گفت: مسافران اتوبوس با کمک مردمی، بسیج، سپاه و هلال‌احمر نجات پیدا کردند.

 

ذاکریان ضمن گلایه از مسئولان دولتی شهرستان و استان نسبت به رسیدگی ضعیف به منطقه، تصریح کرد: بعد از گذشت حدود 40 ساعت از آغاز بارندگی و وقوع سیل، تاکنون هیچ‌کدام از مسئولان حتی شهرستانی در منطقه حاضر نشدند و فقط مدیریت تلفنی داشته‌اند.

 

وی اظهار کرد: مسئولان بخش نیز ضمن این‌که پای کار هستند و تعهد دارند، شاید محجوب‌بودن آن‌ها باعث عدم‌اطلاع‌رسانی به مسئولان بادستی شده و اگر هم اطلاع‌رسانی برای شرایط موجود داشتند، به آن‌ها گفته شده که شرایط تحت کنترل است و درست می‌شود. در نهایت نتیجه این شده که هم‌اکنون در برخی از روستاها هنوز اطلاعات دقیق و مبتنی بر واقعیت نسبت به وضعیت مردم وجود نداشته باشد.

 

ذاکریان افزود: در بخش دستگردان، راه‌ها آسیب دیده و امکان تردد به بسیاری از مسیرها وجود ندارد. اگر کسی بخواهد هم‌اکنون در این منطقه کمک‌رسانی داشته باشد اصلا نمی‌داند که مردم چه نیاز دارند؟ چند نفر هستند؟ خانه‌ها تخریب شده یا نه؟ فقط براساس حدس و تخمین جلو می‌روند.

 

وی تأکید کرد: مسئولان باید همتی کرده و عشق‌آباد را دریابند چراکه زیرساخت‌ها آسیب‌دیده است.

 

ذاکریان با بیان این‌که امکانات راه‌سازی به شدت در بخش دستگردان نیاز است، به حضور مسئولان برای دلگرمی‌دادن و اطمینان از رسیدگی به شرایط نیز تأکید کرد.

 

وی با اشاره به این‌که امدادرسانی هلال‌احمر و توزیع بسته‌های غذایی در این منطقه وجود داشت گفت: وقتی که اطلاعی از شرایط مردم وجود نداشته باشد، امکانات خیلی کمک‌ساز نیست. رساندن کمک به دست مردم یک مسئله است و حضور شخص مسئول استانی و شهرستانی در منطقه سیل‌زده موضوعی دیگر.

 

ذاکریان گفت: وظیفه مسئولان ایجاب می‌کند که در این مناطق حضور داشته باشند و تا امروز (27 فروردین) بالاترین مقام رسمی که وارد منطقه دستگردان شده، فرمانده سپاه شهرستان طبس بوده که برای بررسی شرایط در منطقه حضور دارد.

 

وی با بیان این‌که لازم است فرماندار، معاونان استاندار و حتی استاندار و تعدادی از مدیران کل در این منطقه حضور داشته باشند، افزود: بسیاری از مردم منطقه دستگردان طبس عشایر هستند و واقعا نیاز به دلجویی دارند.

روستای سمبا بخش دستگردان طبس

ذاکریان اظهار کرد: حضور مسئولان در مناطق سیل‌زده بسیار مهم‌تر از مصاحبه‌کردن و نامه‌نوشتن برای این است که به مشکلات رسیدگی شود.

 

وی با بیان این‌که هم‌اکنون نیز برای حضور و دلجویی در این منطقه دیر است، بیان کرد: در حال حاضر باید کار بازسازی را در منطقه آغاز می‌کردند و حداقل انتظار، حضور مسئولان شهرستان طبس در ساعات اولیه وقوع سیل در منطقه بود.

 

ذاکریان اظهار کرد: هم‌اکنون نمایندگانی از آستان قدس رضوی، قرارگاه خاتم‌الاوصیا(ص)، موکب‌داران اربعین از بیرجند و گروه‌های مردمی در منطقه حضور دارند.

 

مرادی نیز یکی دیگر از اهالی بخش دستگردان طبس در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: بخش دستگردان شهر عشق‌آباد شهرستان طبس حدود 12 هزار کیلومترمربع مسافت، 93 روستا و بیش از 200 آبادی دارد.

 

وی با بیان این‌که تمام روستاها اسیر سیل شد و حجم سیلاب بسیار بالا بود افزود: متأسفانه راه‌های ارتباطی با مرکز شهرستان و استان‌های همجوار قطع شده است.

 

مرادی گفت: وضعیت راه‌ها در بخش دستگردان طبس به گونه‌ای خراب است که در بارش 30 میلی‌متری سریع ارتباط قطع می‌شود.

 

وی با اشاره به این‌که مسدودشدن جاده‌ها یکی از مشکلات بزرگ است، بیان کرد: اگر یک بیمار نیاز ضروری به پزشک داشته باشد یا هر مشکل دیگری در منطقه به وجود آید، با توجه به مسدودشدن راه‌ها ارتباط ما با سایر نقاط شهرستان و مرکز استان قطع می‌شود و امکان ارتباط وجود ندارد. مگر این‌که با بال‌گرد یا وسایل خاصی که امکان عبور و مرور وجود دارد، رفت‌وآمد کرد.

 

مرادی اظهار کرد: نیروهای داخلی با امکانات کمی که دارند کار می‌کنند اما قطع‌بودن ارتباط، امکانات کم و کمبود ماشین‌آلات سنگین در این منطقه بر مشکلات مردم افزوده است.

 

وی با تأکید بر این‌که باید دولت تدبیری بیندیشد و در این‌جا وسایل از قبل آماده باشد، افزود: با آماده‌بودن وسایل هنگام وقوع مشکل می‌توان بهتر رسیدگی کرد.

 

مرادی با اشاره به این‌که هم‌اکنون بسیاری از روستاها جاده ندارد و خانه‌های آن‌ها در حال تخریب است، خاطرنشان کرد: نیروهای امدادی، بسیجی و دولتی همه تلاش می‌کنند اما کافی نیست. باید از قبل تمهیداتی در بخش اندیشیده شود، جاده‌ها مورد بررسی قرار گرفته و مشکلات برطرف شود.

 

 

وی اظهار کرد: در یک مسیر 100 کیلومتری فقط 60 آبنما داریم که همه آبنماها آسیب‌پذیر است. لازم است در این زمینه تدبیری اندیشده شود که شاهد بروز مشکلات نباشیم.

روستای سمبا بخش دستگردان طبس

مرادی با بیان این‌که جلسات مدیریت بحران و پای‌کارآوردن بخش خصوصی در طبس مانند سایر شهرستان‌ها انجام شده، گفت: این‌که در پی وقوع سیل راه‌های ارتباطی به سرعت قطع می‌شود را چه باید کرد؟

 

وی افزود: از 60 آبنمای موجود در مسیر حدود 20 آبنما بسیار خطرناک است که طبق مکاتبه‌ای که با مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی صورت گرفته، قرار شده امسال سه آبنمای پر خطر را حذف کنند.

 

مرادی بر خراب‌بودن جاده‌ها در طبس و به ویژه بخش دستگردان تأکید کرد و گفت: باید مشکل جاده‌ها حل شود.

 

وی اظهار کرد: در حال حاضر مشکلات در بخش دستگردان در حال حل شدن است و با حضور یک دستگاه یونیماک هلال‌احمر که در منطقه است می‌توان در روستاهایی که دچار مشکل شدند حضور پیدا کرد.

 

مرادی به خدمات‌رسانی هلال‌احمر، بسیج و سپاه و نیروهای مردمی اشاره کرد و افزود: مشکل خدمات‌رسانی نداریم اما با دست خالی و امکانات کم نمی‌توان کاری کرد.

 

 

انتهای پیام/127

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
روستای سمبا بخش دستگردان طبس
روستای سمبا بخش دستگردان طبس
روستای سمبا بخش دستگردان طبس
روستای سمبا بخش دستگردان طبس


نظر شما