آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89454
تاریخ انتشار: 1398/01/20 - 23:02
معاون مهندسی ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: برای اتمام پروژه جاده ماهیرود_ فراه به جز مطالبات پیمانکاران به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی عصر امروز در کارگروه توسعه صادرات استان خراسان‌جنوبی که با حضور سفیر ایران در افغانستان و استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: ۲۷ هزار واحد صنعتی با بیش از ۹۰ هزار نفر شاغل و ۸۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در خراسان‌جنوبی فعالیت دارد.

 

وی افزود: خراسان‌جنوبی ۴ بازارچه مرزی دارد که سه بازارچه غیر فعال بوده و فعالیت دو گمرک رسمی در پایانه های مرزی پتانسیل خوبی در استان است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با اشاره به آشنایی ذائقه مردم افغانستان با محصولات ایرانی، بیان کرد: خراسان‌جنوبی آمادگی صادرات برای ۱۰۰ درصد محصولات خوراکی و ۵۰ درصد محصولات غیر خوراکی به افغانستان را دارد.

 

شهرکی عنوان کرد: وجود ۴۵ نوع ماده معدنی، ۷۶ درصد زغال کشور در خراسان‌جنوبی، محصولات استراتژیک کشاورزی و تولید فرش گوشه‌ای از دیگر ظرفیت‌های خراسان‌جنوبی است.

 

وی با بیان اینکه آمار ترانزیت در سال گذشته کاهش چشمگیری داشت، افزود: یکی از دلایل عمده کاهش صادرات ممنوعیت به وجود آمده در صادرات، مشکلات ناشی از برگشت ارز و تعطیلی سایر بازارچه‌های مرزی استان بود که نیاز به پیگیری دارد.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: چند پیشنهاد دارم که اگر به آنها توجه شود باعث بهبود شرایط در استان خواهیم بود که به حداقل رساندن ممنوعیت صادراتی، برگزاری نمایشگاه تخصصی در افغانستان توسط خراسان‌جنوبی، انتخاب رایزنان بازرگانی از بین تجار موفق، ظرفیت ورود دانشجو از افغانستان به خراسان‌جنوبی، استفاده مردم افغانستان از ظرفیت تورسیم درمانی در استان، تعرفه ترجیحی و بازگشایی سه بازارچه دیگر استان از جمله پیشنهادات است.

 

محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه گفت: بی‌ثباتی قوانین در مرز به ویژه ماهیرود سرمایه‌گذاران را با مشکل مواجه کرده است.

 

وی بر بازگشایی سه بازارچه مرزی استان اشاره کرد و افزود: بازگشایی بازارچه‌ها برای هر دو کشور مزیت دارد.

 

مدیر اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: عدم مبادلات پولی و بانکی و نبود صرافی در مرز برای مبادله پولی و مالی تجار از دیگر مشکلاتی است که نیاز به پیگیری دارد.

 

احتشام خواهان برگزاری نمایشگاه در مزار شریف شد و گفت: تسهیل در صدور روادید از دیگر موضوعاتی است که برای تجار مهم است.

 

وی بر عدم پوشش ریسک‌های صندوق ضمانت افغانستان اشاره کرد و گفت: اینکه صندوق افغانستان نمی‌تواند ضمانت نامه صادر کند از دیگر مشکلاتی است که نیاز به پیگیری دارد.

 

احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این کارگروه بر تاثیر زیاد آموزش عالی در موضوع صادرات اشاره کرد و افزود: در بسیاری از دانشگاه‌های خراسان‌جنوبی اقدامات زیادی برای جذب دانشجو از افغانستان انجام شده است.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه بیرجند حدود ۷۰ دانشجوی افغان دارد، گفت: پیش‌بینی شده خرداد ماه سال جاری برای تعاملات بیشتر سفری به افغانستان داشته باشیم و همچنین اسفند سال جاری دانشگاه بیرجند میزبان روئسای دانشگاه‌های افغانستان باشد.

 

خامسان با اشاره به کاهش تعرفه برای دانشجویان افغان از سوی دانشگاه‌های استان، بیان کرد: اگر بتوان کنسولگری جهت صدور روادید دانشجویان در دانشگاه راه‌اندازی کرد خیلی خوب است.

 

محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این کارگروه از حضور دانشجویان افغان در این دانشگاه خبر داد و گفت: ظرفیت پذیرش تا سقف ۱۰۰ دانشجو را داشته و همچنین آمادگی برای برگزاری دوره‌های کوتاه و بلند مدت پزشکان عمومی و متخصص افغانی در استان را داریم.

 

وی گفت: در حال حاضر ۲۸۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مشغول فعالیت هستند و ۱۷ بیمارستان در استان قابلیت تورسیم درمانی دارند.

 

مودی معاون مهندسی ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی در این کارگروه گفت: مرز ماهیرود تا فراه ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد که ۶۵ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و ۵۵ کیلومتر باقی مانده است.

 

وی با بیان اینکه ۶ سال این پروژه متوقف بود و از ابتدای سال ۹۶ مجدد آغاز بکار کرده، گفت: ۳۵ کیلومتر در حال زیرسازی است که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته و ۷۰ نیروی انسانی و ۴۰ دستگاه ماشین آلات در این مسیر در حال کار هستند.

 

معاون مهندسی ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: طی گذشت یک سال و نیم از آغاز مجدد پروژه ۲۵ میلیارد تومان هزینه شده و تا کنون ۱۳ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران پرداخت شده و ۱۸ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.

 

مودی خاطرنشان کرد: برای اتمام پروژه به جز مطالبات پیمانکاران به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

وی با اشاره به مشکلات موجود در آن طرف مرز، گفت: عمده نیروهای کار در این پروژه ایرانی اند و این افراد برای کار در افغانستان با مشکل صدور روادید مواجه اند که درخواست پیگیری داریم.

 

هادی سلامی مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی نیز در این کارگروه خواستار ایجاد خط پروازی بین بیرجند و افغانستان شد و گفت: شرایط برای پرواز در خراسان‌جنوبی و بیرجند فراهم است و برای همکاری آن طرف مرز نیاز به کمک کشور افغانستان داریم.

 

غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی در این کارگروه خواستار کشت فراسرزمینی در کشور افغانستان شد.

 

وی همچنین از آمادگی ارائه خدمات فنی مهندسی برای انتقال دانش فنی به طرف‌های افغان خبر داد.

 

محمدبشیری زاده فرماندار شهرستان مرزی درمیان نیز در این کارگروه‌ خواستار فراهم شدن زیرساخت‌ها برای سه بازارچه مرزی استان شد و گفت: برای صادرات سیمان از کارخانه سیمان باقران به افغاستان نیاز به همکاری داریم.

 

وی همچنین با اشاره به تعطیلی چندساله کارخانه قند قهستان در مرکز شهرستان درمیان اشاره کرد و گفت: اگر در مورد کشت فراسرزمینی چغندر قند در افغانستان تولید شود و برای تولید قند و شکر به کارخانه شهر اسدیه فرستاده شود هم این کارخانه فعال خواهد شد و هم صادرات قند و شکر به افغانستان خواهیم داشت.

 

انتهای پیام/127نظر شما