سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 89347 ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲

گزارش؛

قطعه هایی از بهشت در دنیای خاکی

اینجا بوی بهشت می دهد، گویی قطعه ای از بهشت بر کره خاکی فرود آمده و شامه زمینیان را از عطر جنت پر می کند.

قطعه هایی از بهشت در دنیای خاکی
به گزارش خبرنگار خاورستان، پس از واقعه کربلا و کشته شدن 75 نفر از سادات بنی ‌هاشم در یک شب توسط هارون الرشید بسیاری از سادات وطن و خانه خود را ترک کرده و به مملکت ایران مهاجرت کردند.
ایرانیان، با هوش و درایت خود از آغاز به حقانیت اهل ‌بیت (ع)، پی بردند و از امامزادگان به عنوان سفیران ولایت استقبال کردند. پس از درگذشت آنان نیز قبرشان به عنوان مرکز غروب یک ستاره مورد تکریم قرار می گرفت و برایشان مقبره و گنبد و بارگاه می‌ساختند.
خراسان جنوبی، 96 بقعه متبرکه و مرکز فرهنگی، مذهبی در استان وجود دارد و در مناسبت های مختلف این اماکن مقدس میزبان مردم هستند. در این بین برخی از امامزادگان جزو بقاع شاخص استان محسوب می شوند که در ادامه به معرفی چند مورد از آن می پردازیم.
 
باقریه بیرجند؛ مشهد 72 امامزاده
امامزادگان باقریه(ع) زیارتگاه و مدفن 72 امامزاده است که در ورودی شهر بیرجند و نزدیک پایانه مسافربری واقع شده این امکان از قدیم الایام با نام مزار دره شیخان مشهور بود اما با توجه به انتصاب این امامزادگان به امام محمد باقر(ع) چند سالی است که به باقریه تغییر نام یافته است.
با شروع طرح جامع این آستان مقدس از سال 85 ساختمانی قدیمی تخریب و بنای جدید در مساحت 6 هزار متر مربع طراحی شد.
عملیات طرح جامع آستان مبارک امامزادگان باقریه در چند مرحله شروع و بر اساس درآمد بقعه ادامه دارد. آنطور که در این طرح پیش بینی شده چهار رواق ، 2 صحن، سرویس بهداشتی ، زائرسرا، سالن فعالیت های فرهنگی، پارکینگ طبقاتی، شبستان، رستوران، تالار پذیرایی و ساختمان اقامتی و تفریحی احداث می شود که تاکنون بخشی از این فعالیت های عمرانی انجام گرفته است.
این مکان از قدیم الایام در روزهای چهارشنبه مورد توجه خاص مردم بوده و اهالی بیرجند با توزیع نان و ماست در این مکان مقدس به نیازمندان کمک می کردند. ولی با این حال در تمام ایام هفته برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی در این بقعه متبرکه اجرا می شود.
 
 
امامزاده بی بی زینب خاتون، نگینی بر مزار کوه کاهی
آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون (س) از مشهورترین بقاع متبرکه در سطح خراسان جنوبی است که به دلیل ارادت ویژه مردم و دیدن کرامات متعدد از این امامزاده بزرگوار و همچنین به خاطر آب و هوای مطبوع ، منطقه سیاحتی و تفریحی و نزدیکی به غار تاریخی چنشت همه روزه پذیرای خیل عظیمی از زائران است.
بر اساس شواهد بانو بی بی زینب خاتون (س) فرزند امام موسی کاظم(ع) و خواهر امام رضا (ع) است و به همین دلیل مرقد این بانوی مکرمه مامن و ملجا دوستداران و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت است. آستانه مبارکه این بانو در ارتفاعات روستای کاهی بخش مود در 52 کیلومتری شهرستان سربیشه واقع شده است.
روستای کاهی با قرار گرفتن در منطقه ای ییلاقی زمستان سرد و تابستان بسیار مطبوع و خوش آب و هوایی دارد و از فضای سبز بسیار زیبا و آبی شیرین و گوارا برخوردار است.
کشتارگاه و آلاچیق از دیگر امکانات موجود در این آستان مقدس است و اخیرا برای اجرای طرح نشاط معنوی ویژه تابستان، سالن ها و سرویس های بهداشتی نوسازی شد.جاده ارتباطی به آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون(س) از مرکز شهر به روستای کاهی، آسفالت است.
 
امامزاده سید الحسین (ع)؛ مإمن عاشقان در نهبندان
بقعه متبرکه آقا سید الحسین (ع) از توابع بخش شوسف و در 105 کیلومتری شهرستان نهبندان قرار گرفته است، از جاده اصلی 35 کیلومتر به سمت عربخانه و بر فراز کوهی در نزدیکی دهستان دهک واقع شده و روستای هم جوار آن را به همین نام می‌خوانند که اکثریت از ساداتند.
زیارتگاه این بقعه متعلق به حضرت حسین بن علی بن عبدالله بن عبیدالله بن عباس بن امیرالمومنین(ع) و معروف به حضرت سیدالحسین است که سالانه پذیرای زائران زیادی از تمام نقاط کشور می‌باشد. ضریح مطلای و بنای زیبای حریم این امامزاده بر اساس الگوی معماری اسلامی‌ آیینه کاری و سنگ کاری شده است.
 
امامزاده سعدالله بن موسی الکاظم (ع)
بارگاه امامزاده سعدالله بن موسی الکاظم (ع) در فاصله 30 کیلومتری مرکز شهرستان زیرکوه و 3 کیلومتری روستای شاهرخت قرار دارد. این مزار تا مركز شهرستان «شهر حاجي آباد» 25 كيلومتر و تا مرز «گمرگ يزدان» 60 كيلومتر فاصله دارد.
تا قبل از 1365 آرامگاهی بر روي مرقد امامزاده وجود نداشت. تنها اطراف قبر با سنگ به ارتفاع 2 متر ديوار چيني شده بود و دو درخت بنه كهنسال بر روی مرقد سايه افكنده بود كه به هنگام بازسازي مزار اين دو درخت قطع گرديد. بناي فعلي با 140 متر مربع در زميني به مساحت تقريبي 10 هكتار ساخته شد.
این روزها عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت از روستاهای شهرستان جهت زیارت به این مکان مقدس مشرف می شوند.
 
سید ابوالقاسم؛ نگینی بر شهر کویری خوسف 
سید ابوالقاسم(ع) از نسل هارون بن موسی کاظم(ع) است و جد اعلای او سید محمد نام داشت که رهبر جیوش و فرمانده سربازان بود و نسل آنها به امام موسی کاظم (ع) می رسد. 
همچنین به استناد بعضی منابع همچون سراج الانساب، الشجره المبارکه فی انساب الطالبیه، تهذیب الانساب و نهایه الاعقاب، المشجرالوافی، شجره امامزاده ابوالقاسم به محمود بن اسماعیل گیلکی بن احمد بن ابو محمد حسن بن موسی الاصغربن محمدالامیربن احمد ابوالخطیب بن هارون بن موسی بن جعفر (ع) می رسد.
با اشاره به اينكه از تاريخ تولد و وفات سيدابوالقاسم گزارشی به ثبت نرسيده، با وجود واسطه‌ها در نسب شريف او مي‌توان حدس زد كه وی در حدود ۵۶۰ هجری قمری وفات يافته است. موقعیت جغرافيايی اين امامزاده در روستای نصرآباد شهرستان خوسف بوده و در مجاورت مسجد و دارای ۱۰ زائرسرا و پاركينگ است كه خوشبختانه مورد استقبال بسيار خوب مردم و زائران قرار می‌گيرد.
 
بهشتی در کارشک
آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در شهرستان خضری، بخش نیمبلوک، دهستان نیمبلوک و در روستای کارشک واقع شده است. تا شهر خضری دشت بیاض 10 کیلومتر و تا قاین 66 كيلومتر فاصله دارد. این زیارتگاه در دره سرسبز نیمبلوک یکی از مهمترین قطب های گردشگری و زیارتی استان خراسان جنوبی می باشد، قرار دارد.
امامزاده عبدالله کارشک همواره به‌دلیل تقدسی که در نزد عموم مردم منطقه داشته محل تجمع عاشقان اهل بیت(ع) بوده و از نقاط مختلف برای زیارت با این بارگاه مشرف می‌شوند. امامزاده عبدالله فرزند موسی الجون دارای۱۱ فرزند و مادرشام سلمه است اما، عبدالله بن موسی مکنی بود به ابومحمد و معروف بود به بصری و همچنان او راشیخ صالح و شیخ می نامیدند.
وجود امامزاده به همراه مناظر طبیعی موجود در کارشک سبب شده تا این مکان برای زوار بیشتری را به طرف خود جذب کند. در ایام هفته پنجشنبه و جمعه از شلوغ‌ترین روزهاست، مراسم دعای کمیل، ندبه و توسل هر هفته و علاوه بر آن در اعیاد مذهبی نیز مراسمی در بقاع امامزاده برگزار می‌شود، که بیشترین جمعیت زائر در طول سال مربوط به روز عاشورا است.

انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب