آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89192
تاریخ انتشار: 1398/01/04 - 18:31
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در 55 بقعه استان، گفت: امسال طرح آرامش بهاری در استان نسبت به سال‌های گذشته پرشورتر در حال برگزاری است و مردم نیز با توجه به نشاط معنوی این طرح و برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی، استقبال چشمگیری از این طرح دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، از سال 88 تاکنون همزمان با عید نوروز با اجرای طرح آرامش بهاری، امامزادگان و بقاع متبرکه کشور پذیرای مسافران و زائران نوروزی می‌شوند و در این مدت هر سال با انجام نوآوری‌هایی در زمینه استفاده بهتر از ظرفیت بقاع متبرکه اقداماتی انجام گرفته است.

 

ارتقای سطح معرفتی مردم و ایجاد فضای معنوی، خدمات‌رسانی به مردم در عرصه اسکان و پذیرایی در ایام تعطیلات نوروز، ارائه مشاوره چهره به چهره، پرسش و پاسخ، اجرای برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان، برگزاری مسابقه کتابخوانی، اقامه نماز جماعت و ویژه برنامه تحویل سال از مهم‌ترین برنامه‌های طرح آرامش بهاری است.

 

خراسان‌جنوبی 96 امامزاده و بقعه متبرکه دارد. طرح آرامش بهاری توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برای ایام نوروز طراحی شده تا 55  بقعه متبرکه و امامزادگان در سطح خراسان‌جنوبی مروج فرهنگ گردشگری مذهبی باشند و فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی محقق شود.

 

آرامش بهاری با هدف ایجاد نشاط و آرامش

پرویز بخشی‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که همزمان با ایام نوروز طرح آرامش بهاری در آستان مقدس امامزادگان استان در حال برگزاری است، گفت: این طرح جهت تأمین رفاه حال مردم اجرا می‌شود.

 

وی افزود: هدف اصلی این طرح معرفت افزایی، ایجاد نشاط و آرامش بهاری بین مردم و گردشگران در جوار امامزادگان است که همه ساله از 28 اسفندماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروزی اجرا می‌شود.

 

بخشی‌پور از وجود امامزادگان بسیار بزرگوار و بلافصل در استان خبر داد و گفت: وجود این امامزادگان به نورانیت استان می‌افزاید که بخشی از مردم مؤمن و متدین استان در لحظه تحویل سال و در ایام تعطیلات در امامزادگان حضور یافتند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در 55 بقعه استان، خاطرنشان کرد: امسال طرح آرامش بهاری در استان نسبت به سال‌های گذشته پرشورتر در حال برگزاری است و مردم نیز با توجه به نشاط معنوی این طرح و برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی، استقبال چشمگیری از این طرح دارند.

 

بخشی‌پور در خصوص برپایی خیمه‌های معرفت که از برنامه‌های مهم طرح آرامش بهاری است، تصریح کرد: در جهت اجرای این طرح 35 مبلغ آموزش دیده اعزامی از قم و مشهد 20 مبلغ بومی در امامزادگان استان مستقر شدند که این طرح در سال جاری با استقبال کم نظیر مردم به ویژه کودکان و نوجوانان مواجه شد.

 

اجرای برنامه‌های متعدد فرهنگی

وی افزود: برنامه‌های فرهنگی به گونه‌ای تنظیم شده است که جوابگوی نیاز همه سنین از زائرین باشد به طوری که حتی برای کودکان و نوجوانان غرفه هایی پیش بینی شده تا به انواع کارهای هنری و سرگرمی مشغول شوند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی تبیین کرد: ارائه گفتمان دینی، برپایی غرفه حجاب و عفاف، غرفه نقاشی بکش جایزه بگیر، غرفه قرآن بخوانیم جایزه بگیریم برای کودکان و همچنین گرفتن عکس یادگاری خانوادگی در جوار امامزادگان از دیگر برنامه‌های طرح آرامش بهاری در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه استان است.

 

بخشی‌پور با اشاره به برپایی غرفه «همه واقف باشیم» با هدف ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف، بیان کرد: با توجه به لزوم افزایش وقف های نوین و منطبق با نیازهای روز، مشاوره وقف بیش از گذشته مورد توجه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است.

 

اهتمام اوقاف برای رواج گردشگری مذهبی

وی از اهتمام اوقاف برای رواج گردشگری مذهبی در منطقه خبر داد و اظهار کرد: در این راستا امکانات ویژه‌ای در بقاع متبرکه استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی فراهم می‌شود.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی ایام نوروز را بهترین فرصت برای آشنایی بیشتر مردم با بقاع متبرکه و امامزادگان و فراهم کردن بستر رفاهی و گردشگری مذهبی دانست و اعلام کرد: مسافران و گردشگران نوروزی در کنار معرفت‌افزایی در امامزادگان استان می‌توانند به سیاحت نیز بپردازند و از فضاهای تفریحی و طبیعی پیرامون بقاع متبرکه استفاده کنند.

 

بخشی‌پور با بیان اینکه هم اکنون 98 بقعه و آرامگاه متبرکه در خراسان‌جنوبی وجود دارد که شامل زیارتگاه امامزادگان، آرامگاه مشاهیر، عرفا ، علما، مجتمع های فرهنگی و مذهبی و برخی مساجد با کاربری زیارتی است، اضافه کرد:  از این تعداد 69 امامزاده که نسب آنان به پیامبر(ص) و معصومین می‌رسد در آن مدفون است.

 

وی افزود: بیشترین امامزادگان در شهرستان های قاین و بیرجند وجود دارد که توسط واقفان و خیران از محل نذورات در این مکان ها فعالیت های عمرانی انجام می شود.

 

نشان دادن ارادت مردم به خاندان رسول الله(ص)

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به اهمیت وجود امامزادگان در استان، گفت: مرقد و بارگاه های مطهر امامزادگان در این استان، کانونی برای نشان دادن ارادت مردم این دیار به خاندان رسول الله(ص) و مکانی جهت دریافت حاجت و نیاز حاجتمندان از درگاه باری تعالی تبدیل شده است.

 

بخشی‌پور ادامه داد: مساجد و بقاع متبرکه نقش مهمی در توسعه فرهنگ دینی جوانان و نوجوانان دارند و برای جذب هرچه بیشتر نسل جوان لازم است برنامه های فرهنگی مذهبی به مناسبت های مختلف در مساجد و بقاع متبرکه برگزار شود.

 

وی به آماده سازی اماکن تاریخی در اختیار اوقاف برای بازدید مسافران نوروزی اشاره کرد و افزود: حسینیه امام رضا(ع) به عنوان یک بنای تاریخی و موزه ای که در آن مستقر شده به روی مسافران نوروزی باز خواهد بود.

 

معرفی برخی از بقاع متبرکه شاخص خراسان جنوبی

امامزاده بی بی زینب خاتون(س)؛ مشهور به مزار کاهی در ۵۰ کیلومتری جنوب بیرجند و در بخش مود شهرستان سربیشه در منطقه ای سر سبز و خوش آب و هوا واقع شده است. این بانوی بزرگوار بنا به شهرت، دختر امام موسی کاظم (ع) می باشد که در گذر از روستای کاهی به واسطه عارضه ای دار فانی را وداع و در این منطقه به خاک سپرده شده است.

امامزاده سیدعلی(ع)؛ یکی از بقاع متبرکه استان است که در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال نهبندان و در کنار جاده و بر سر راه زوار حضرت علی بن موسی الرضا(ع) قرار دارد. این بقعه با توجه به موقعیت خاص آن سالیانه پذیرای خیل عظیمی از زائرین شهرستانهای نهبندان و بیرجند و همچنین مسافرین و زائرین در حال تردد جاده اصلی است.پ

 

 

بقعه امامزاده سلطان محمد و سلطان ابراهیم(ع) فردوس؛ این امامزاده در داخل شهر فردوس واقع شده و در مسیر عبور زائرین و مسافرین قرار دارد که با توجه به اعتقاد خاص مردم منطقه زوار زیادی را به ویژه در ایام و مناسبتهای خاص از جمله روزهای تاسوعا و عاشورا به خود جلب می کند. در دهه فاطمیه مراسم عزاداری با شرکت اقشار مختلف مردم در این بقعه برگزار می‌شود و نیز در مراسم ایام محرم بیش از دو هزار نفر برای برپایی مراسم عزاداری به این مکان مقدس مشرف می شوند.

امامزاده بی بی نجمه خاتون(س) بشرویه؛ از دیگر بقاع متبرکه استان خراسان جنوبی در فاصله ۲۲ کیلومتری بشرویه به طرف طبس واقع شده و مورد توجه مردم منطقه است به طوری که همه ساله تعداد زیادی از مردم بشرویه و فردوس به این مکان مقدس برای زیارت مشرف می شوند.

امامزادگان شهدای باقریه بیرجند (دره شیخان)؛ این بقعه مترکه در ابتدای ورودی شهر بیرجند واقع شده که به روایت علی بن محمد یاسزی مشهور به حسامی، شهدای دفن شده در این بقعه از اولاد و ذریه امام محمد باقر (ع) می باشند. این مکان مقدس همه روزه پذیرای زوار است ولی عمده زوار روزهای چهارشنبه و مناسبتهای خاص به این مکان می آیند.

 

 

امامزاده سلطان کریمشاه (ع)؛ در ۲۴ کیلومتری شمال شرقی سرایان و در ۱۹۰ کیلومتری بیرجند و در منطقه ای ییلاقی ، سرسبز و با آب و هوای گردشگری واقع شده است و بنا به اعتقاد مردم منطقه برادر سلطان محمد عابد (ع) و از اولاد موسی بن جعفر (ع) می باشد و نیز ساختمان جدید بقعه در سال ۱۳۶۲ با زیربنای ۴۰۰ متر مربع احداث شده است.

امامزاده سلطان ابراهیم رضا(ع) در شهرستان درمیان در ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی بیرجند واقع شده و در آن محل چشمه آبگرمی است که برای امراض نافع می باشد و به روایت تاریخی از برادران امام رضا (ع) محسوب می شوند.

 

بقعه متبرکه زیدبن موسی(ع) مشهور به مزار فرخ آباد درجوار گلزار شهدا در جنب گورستان فرخ آباد شهر قاین واقع شده که برخی منابع ایشان را از از نوادگان امام موسی الکاظم(ع) می دانند.

امامزاده شاه سلیمان علی (ع) هم یکی از زیارتگاه‌های استان واقع در ۱۲۰ کیلومتری بیرجند و جنوب شرقی شهر خوسف است که بنا به روایات تاریخی ایشان از اولاد امام موسی بن جعفر (ع) است.

 

آستان مقدس حسین ابن موسی‌الکاظم در شهرستان طبس نیز یکی دیگر از امامزادگان خراسان جنوبی است که این امامزاده به دلیل استقرار در شهرستان طبس که در مسیر راه تهران و قم قرار دارد پذیرایی زائران سرزمین نور و زائرانی که قصد تشرف به کربلا معلی را دارند است.

انتهای پیام/ 132

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما