آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89137
تاریخ انتشار: 1397/12/28 - 09:46
شهرستان طبس با دارا بودن مکان مذهبی و ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی یکی از شهرستان‌های مورد هدف گردشگران داخلی و خارجی در ایام نوروز و تابستان است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، تعطیلات نوروز از راه می‌رسد و سفرهای نوروزی آغاز می‌شود امسال با توجه به شرایط سخت اقتصادی شاید برای بسیاری امکان مسافرت خارج از استان مقدور نباشد پیشنهاد می‌کنیم سفرهای داخل استانی که هزینه زیادی نیز ندارد را در برنامه خود قرار دهید.

 

در این گزارش می‌خواهیم جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی شهرستان طبس در خراسان جنوبی را معرفی کنیم.

 

شهرستان طبس شهری کویری است که در غرب خراسان‌جنوبی واقع شده است. این شهر پیشتر جزئی از استان یزد بود که در سال 1391 به استان خراسان‌جنوبی ملحق شد.

 

رسول بهبهانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: با ورود به شهر طبس مهمترین جاذبه مذهبی این شهر با گلدسته‌های زیبایش از دور خودنمایی می‌کند.

 

وی افزود: امامزاده حسین‌بن موسی الکاظم(ع) برادر امام رضا(ع) مأمنی برای مسافرانی است که از جنوب شرق، جنوب و مرکز کشور به مشهد مقدس می‌روند و بسیاری شب را در جوار برادر وی می‌گذرانند.

 

امامزاده موسی الکاظم (ع) طبس

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس بیان کرد: روستای خرو که در 25 كيلومتری شمال شرق طبس با اقليم ييلاقی در منطقه‌ای كوهستانی واقع شده یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان طبس خراسان جنوبی است.

 

 

بهبهانی افزود: از جاذبه‌های مهم اين روستا قلعه خرو، طاق شاه‌عباسی، چشمه آب‌گرم معدنی مرتضی علی، چشمه جعفری، درخت سرو كهنسال  و خانه گبر را می‌توان نام برد.

 

وی با بیان اینکه سد نهرین نیز در مسیر رسیدن به روستا است و آب چشمه را ذخیره می‌کند، گفت: این سد مبدأ آبی كه اغلب مزارع و باغات طبس را مشروب می‌كند، از طريق نهر آبی به طبس منتقل می‌شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس گفت: در این روستا درخت کهنسالی وجود دارد که ارتفاع اين درخت حدود 25 متر، محيط تنه در ارتفاع 5.1 متری 5.6 متر و عمر آن بيش از هزار سال تخمين زده شده است.

 

بهبهانی با بیان اینکه اثر طبيعی يعنی اثری كه غيرقابل تقليد و غيرقابل جانشين باشد، بیان کرد: به دلیل قدمت درخت و مجاورت آن با قلعه قديمی خرو، اين درخت به عنوان اثر ملی شناخته می‌شود.

 

وی با بیان اینکه قلعه خرو از ديگر آثار تاريخي و ديدنی روستای خرو طبس است، تصریح کرد: اين قلعه مربوط به دوره صفوی است که برفراز تپه‌ای مشرف به روستاهای خرو عليا و خرو سفلی با ميدان ديد وسيع بنا شده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس بیان کرد: قلعه خرو يک قلعه دفاعی با اندازه 18 در 21 متر و ديوارهايی با پهنای 2 متر است كه در هر چهار گوشه آن برجی ساخته شده است.

 

بهبهانی ادامه داد: پس از طی مسافت 5 كيلومتری از داخل روستای خرو به داخل كال سردره و چشمه جعفری می‌رسيم كه در درون ديواره‌های بلند دره، حفره‌ها و كانال‌هايی ديده می‌شود كه با نظم خاص و مهندسی حساب شده‌ای بنا شده‌ است كه به آن خانه گبر گفته می‌شود.

 

وی عنوان کرد: حدود 35 دقيقه پياده‌روی در داخل كال سردره و برخلاف جريان آب لازم است تا به چشمه‌های متعدد آب به ويژه چند چشمه آبگرم برسيم.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس افزود: مسیر پر آب است وطاق‌هایی در اثر بالا و پایین آمدن آب در فصول مختلف بوجود آمده‌اند که این طاق‌ها در بعضی از جاها محل مناسبی برای استراحت و نشستن هستند كه به حمام مرتضی‌علی معروف است.

چشمه مرتضی علی روستای خرو

بهبهانی اذعان کرد: اندكی بالاتر از چشمه آبگرم، دره بسيار بسته و تنگ شده و از دو طرف، چشمه‌های كوچكی به صورت نوارهای آويخته شده از دره كه با وزيدن نسيمی اشكال زيبايی را پديد می‌آورند به درون دره سرازير می‌شوند و منظره چشم‌نوازی با عطر آب ايجاد می‌كنند.

 

وی تصریح کرد: محل اصلی آب گرم مرتضی علی در این محل وجود دارد جایی که دو طرف کوه به هم می‌رسد و در هر طرف صخره‌های بلندی می‌بینید.

 

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس ادامه داد: گیاهانی در صخره های اطراف رویش کرده‌اند این گیاهان سبز حالت بسیار زیبایی به صخره‌های اطراف داده است آب گرم که در بعضی نقطه‌ها به روی آنها می‌ریزد موجب شده که در زمستان نیز این گیاهان سبز بمانند.

 

بهبهانی عنوان کرد: یکی از حیواناتی که شاید در مسیرخود ببیند یک نوع خرچنگ است که این خرچنگ به خاطر فراوانی آب همراه با ماهی‌های چشمه در رودخانه زندگی می‌کنند.

 

 

وی متذکر شد: در ادامه دره‌ی مسير چشمه آبگرم حمام مرتضی‌علی به طاق زيبای شاه‌عباسی برخورد می‌كنيم كه بيش از 700 سال قدمت دارد و ميان دو كوه نزديک به هم ساخته شده و بنايی آجری است كه در قسمت بالا و يا تاج آن سنگ به كار رفته است.

 

انتهای پیام/ 135

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
چشمه مرتضی علی روستای خرو
امامزاده موسی الکاظم (ع) طبس


نظر شما