آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 88964
تاریخ انتشار: 1397/12/16 - 13:47
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به این‌که وقف یک سرمایه‌گذاری در جهت آگاهی‌بخشی و حمایت از افراد آسیب‌دیده است و به یک حماسه نیاز دارد، گفت: امیدواریم با تبیین و ترویج فرهنگ وقف، شاهد کنترل و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی باشیم.
به گزارش خبرنگار خاورستان، همایش ترویج فرهنگ وقف در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی خراسان جنوبی صبح امروز در سالن اجتماعات دادگستری کل خراسان جنوبی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.
 
حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی و دبیر همایش ترویج فرهنگ وقف در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی خراسان جنوبی در این همایش اظهار کرد: هدف از برگزاری این همایش استفاده از ظرفیت‌های وقف است.
 
وی افزود: این واقعیت را نباید نادیده بگیریم که آسیب های اجتماعی در نتیجه فقر مالی و اختلاف طبقاتی به وجود آمده و نیازمند سرمایه گذاری در این حوزه هستیم.
 
دبیر همایش ترویج فرهنگ وقف در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: فقری که در جامعه وجود دارد باعث می‌شود افرادی از سر ناچاری دست به ارتکاب جرم بزنند و گاهی نیاز به یک انفاق عاری از منت و بدون آزار و اذیت هستند.
 
وی افزود: طبقات خاصی در جامعه داریم که اگر حمایت نشوند دچار آسیب خواهند شد که با وقف می‌توان آنان را حمایت کرد.
 
دبیر همایش ترویج فرهنگ وقف در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: نهاد وقف می‌تواند برای افرادی که مرتکب جرم شدند و نیازمند بازپروری هستند تا به درون جامعه بازگردند، تاثیرگذار باشد.
 
وحدانی‌نیا بیان کرد: وقف خاص برای مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام انجام می‌شود اما یک سوال پیش می آید مگر نه اینکه در محافل شور حسینی، شعور حسینی را نیز ایجاد کنیم؟
 
وی با اشاره به این‌که وقف یک سرمایه‌گذاری در جهت آگاهی‌بخشی و حمایت از افراد آسیب‌دیده است و به یک حماسه نیاز دارد، افزود: امیدواریم با تبیین و ترویج فرهنگ وقف شاهد کنترل و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی باشیم.
 
حجت الاسلام پرویز بخشی پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی نیز در این همایش با بیان این‌که انسان اگر در حال صحت نفس و ثبات عقل مال خود را وقف کند برای آخرت او باقی می‌ماند، گفت: امسال از محل اجرای موقوفات 360 مبلغ در بقاع متبرکه حضور یافتند و در خیمه های معرف مشاوره‌های خانواده ارائه می‌دادند.
 
وی به آموزش قرآن در اوقاف و امور خیریه اشاره کرد و افزود: طرح بصیرت عاشورایی از ابتدای محرم تا پایان صفر برگزار می شود و 90 درصد نیات موقوفات عزاداری و اطعام و دستگیری یتیمان است اما جامعه ما به این موضوع توجه نکرده است.
 
 مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی  گفت: در دفتر مشاوره وقف موضوعات نیاز روز برای مردم مطرح می‌شود تا نیات واقفان مطابق با نیازهای روز جامعه باشد و بتوانیم در جهت کاهش و رفع آسیب های اجتماعی و محرومیت زدایی کمک کنیم.
 
محمدرضا اعراب شیبانی معاون دادستان عمومی و انقلاب اسلامی بیرجند نیز در این همایش، اظهار کرد: خراسان جنوبی یک استان مرزی است و بیش از سایر استان‌ها در معرض آسیب‌های اجتماعی است.
 
وی افزود: طلاق، اعتیاد، بیکاری، حاشیه نشینی، خشونت، قتل، کودک آزاری، کارتن خوابی، تکدی‌گری، ازدواج‌های ناموفق، طلاق و ... از جمله آسیب‌های اجتماعی هستند و باید به دنبال راهکاری برای پیشگیری و  کاهش این آسیب‌ها باشیم.
 
معاون دادستان عمومی و انقلاب اسلامی بیرجند با اشاره به این‌که مبارزه با آسیب‌های اجتماعی یک ضرورت است، گفت: برای احیا و درک فرد آسیب دیده باید با او رابطه چهره به چهره داشته باشیم و در محیط زندگی او قرار بگیریم.  
 
اعراب شیبانی تصریح کرد: تیم میدانی کنترل و مراقبت آسیب اجتماعی بیرجند کار شناسایی خانواده های پُرآسیب و اقدام برای کنترل آنها را دنبال می‌کند.
 
وی افزود: همان‌گونه که از کنار مصدومان تصادفات بی تفاوت نمی‌گذریم در حوزه آسیب های اجتماعی نیز نسبت به مصدومان آن نباید بی تفاوت باشیم.
 
معاون دادستان عمومی و انقلاب اسلامی بیرجند گفت: درگیری زوجین، تولد یک نوزاد از مادر معتاد، زباله گردی، کودکان کار، معتادان، متکدیان و خانواده های بی سرپناه جزو آسیب دیدگان و مجروحان سوانح اجتماعی هستند و باید به آن‌ها کمک کرد.
 
اعراب شیبانی افزود: درمان اعتیاد،  ایجاد درآمد حداقلی، تامین سرپناه مناسب، فرهنگ سازی اجتماعی از جمله اهداف تشکیل تیم کنترل و مراقبت آسیب اجتماعی در بیرجند است. 
 
معاون دادستان عمومی و انقلاب اسلامی بیرجند با بیان این‌که بسیاری از مخروبه ها و اتاقک های سطح شهر هستند که خلاف قانون ساخته شده است، گفت: متاسفانه یک خانواده آسیب دیده‌ در پارک زندگی می کرد که تیم کنترل میدانی برای کمک به آن‌ها وارد عمل شد.
 
وی با اشاره به اثرات وقف برای کمک به آسیب دیدگان اجتماعی، افزود: جامعه باید فرد آسیب‌دیده را به عنوان یک عضو قبول و به او کمک کند. 
 
اعراب شیبانی گفت: نیازمند وقف آسایشگاه، وقف مکان برای درمان معتادان، وقف خانه برای خانواده‌های بی سرپناه، وقف برای ساماندهی متکدیان، وقف برای تامین بازتوانی کودکان معتاد، وقف برای کنترل و ایجاد سرپناه برای زنان خیابانی، وقف برای تامین هزینه های اطلاع رسانی، وقف برای برگزاری کارگاه آموزشی و وقف برای گرم خانه در سطح استان هستیم و امیدواریم با همکاری آحاد جامعه در جهت کنترل آسیب‌های اجتماعی قدم برداریم.
 
گفتنی است؛ در این همایش از 4 نفر از اعضای سامانه سجام ( سامانه جامع اطلاعات مردمی) تقدیر و تشکر به عمل آمد.
 
انتهای پیام/ 132


نظر شما