سرویس: اجتماعی کد خبر: 88292 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴

گزارش/

فرماندارانی که دستور وزیر کشور را نادیده می‌گیرند/ گلایه مردم از عدم‌سکونت مسئولان در محل خدمت

با وجود تأکیدات فراوان رئیس‌جمهور و وزارت کشور، برخی از فرمانداران شهرستان‌های استان خراسان جنوبی در محل خدمت سکونت ندارند و در حال رفت‌وآمد به مرکز استان هستند.

فرماندارانی که دستور وزیر کشور را نادیده می‌گیرند/ گلایه مردم از عدم‌سکونت مسئولان در محل خدمت

به گزارش خبرنگار خاورستان، اول اسفندماه 1396 بود که وزارت کشور به فرمانداران در خصوص عدم‌سکونت در محل خدمت هشدار داد. سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از دستور رحمانی فضلی وزیر کشور به تمامی فرمانداران بر لزوم سکونت در محل خدمت خود پیرو تاکید رئیس جمهوری خبر داد و تصریح کرد: فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می‌شوند. وی افزود: در این خصوص به نهادهای نظارتی وزارت کشور مأموریت داده شد که بر تحقق این امر نظارت داشته باشند.

 

پیش از آن نیز در آذرماه 1396 عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور اعلام کرده بود: استانداران، فرمانداران و بخشداران طبق دستور رئیس جمهور ملزم هستند که حتما در محل خدمت خود سکونت داشته باشند.

 

سکونت در محل خدمت به معنای استقرار خانواده‌ی مسئول در محل خدمت است. این‌که مسئول مربوطه در دو روز در هفته، چند ساعت بیشتر در محل خدمت بماند و روزهای دیگر، صبح به محل خدمت برود و عصر به منزلش در شهر دیگری برگردد، به معنای سکونت محسوب نمی‌شود.

 

با وجود تأکیدات فراوان رئیس‌جمهور و وزارت کشور، برخی از فرمانداران شهرستان‌های استان خراسان جنوبی در محل خدمت سکونت ندارند و در حال رفت‌وآمد به مرکز استان هستند. به نظر می‌رسد دستور رئیس‌جمهور برای این افراد هیچ‌ارزشی ندارد.

 

شنیده شده، محمد شفیعی فرماندار شهرستان خوسف و محمدجواد فلاحی فرماندار شهرستان سربیشه ازجلمه مسئولانی هستند که در محل خدمت سکونت ندارند. این افراد در شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی سکونت دارند و صبح به محل خدمت رفته و عصر برمی‌گردند.

 

این اقدام موجب ناراحتی مردم شده است چراکه عدم سکونت فرماندار در محل خدمت را علتی بر عدم‌پیگیری صحیح امور می‌دانند و اعلام می‌کنند این‌گونه مسئولان برای مردم شهرستان محل‌خدمتشان، دل نمی‌سوزانند.

 

شنیده شده برخی از مسئولان پا را فراتر گذاشته و نه‌تنها از عدم‌سکونت در محل خدمت اظهار ندامت نمی‌کنند بلکه با خودروی دولتی در مسیر منزل و محل خدمت، رفت‌وآمد می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سنجری امام جمعه سربیشه در گفت‌وگویی با انتقاد از عدم‌سکونت فرماندار در شهرستان سربیشه گفت: در شهرستان سربیشه شاهد هستیم که فرماندار در ساعات غیراداری در شهر حضور ندارد و در ساعت اداری به حداقل‌ها اکتفا می‌کنند. وی اظهار کرد: مسئولان منصب و جایگاه خود را می‌خواهند و می‌خواهند که از کنار مردم ریاست و حقوق داشته باشند اما برایشان ننگ است که در کنار مردم باشند و در کنار مردم حضور قابل توجهی ندارند. امام جمعه سربیشه افزود: حتی مسئولی که باید در درح حضور داشته باشد به جای درح در مرکز شهرستان حضور پیدا می‌کند. سنجری گفت: فردی را سراغ داریم که راننده هر روز صبح جلوی در خانه او در بیرجند حضور یافته و با خودروی اداره او را به سربیشه می‌برد و می‌آورد. وی با بیان این‌که گاهی حتی برای ایاب و ذهاب کارکنان از ماشین دولتی استفاده می‌شود، گفت: یکی از فرمانداران به فرمانده پلیس راه استان نامه نوشته بود که جلوی تردد ماشین‌های دولتی گرفته شود که اقدام خوبی بود.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حامد شاهبیگی امام جمعه خوسف نیز در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: فرماندار و بسیاری از مسئولان شهرستان خوسف در این شهر سکونت ندارند. وی با بیان این‌که خانواده فرماندار در شهر خوسف ساکن نیستند افزود: مدیرانی که در محل خدمت ساکن نیستند این‌گونه استدلال می‌آورند که به دلیل نزدیکی خوسف به بیرجند، رفت‌وآمد به خدمت‌رسانی به مردم خللی وارد نمی‌کند و همچنین اعلام می‌کنند قانونی وجود ندارد که مسئولان را ملزم به سکونت در محل خدمت کند.

 

یک منبع آگاه در شهرستان خوسف نیز به خاورستان، گفت: آقای شفیعی فقط مدت کوتاهی در زمان انتخابات 1396 خانواده‌اش را در شهر خوسف ساکن کرد و در مساجد حضور داشت اما بعد از مدتی، خانواده وی از خوسف رفتند. وی افزود: شفیعی هم‌اکنون در شهر خوسف ساکن نیست.

 

یکی از معتمدان شهر خوسف نیز به خاورستان، گفت: فرماندار خوسف در محل خدمت سکونت ندارد و در رفت‌وآمد است.

 

تلاش کردیم موضوع عدم‌سکونت فرمانداران در محل خدمت و برخورد استانداری با آن‌ها را از محمدرضا حسنی‌مقدم سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی جویا شویم اما بعد از پیگیری‌های مکرر، مؤفق به برقراری ارتباط با وی نشدیم. مسئول دفتر مدیرکل سیاسی استانداری نیز اعلام کرد این موضوع را از معاون سیاسی استاندار پیگیر شوید.

 

محمد شفیعی فرماندار خوسف در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: شما می‌توانید از استانداری سؤال کنید که ما در محل خدمت ساکن هستیم یا نیستم. وی افزود: من در محل خدمت ساکن هستم. استانداری تکلیف کرده و وظیفه همه فرمانداران است که در محل خدمت ساکن باشند و ما نیز بنا بر صحبت استاندرای، ساکن هستیم.

 

سعی کردیم با محمدجواد فلاحی فرماندار شهرستان سربیشه نیز ارتباط برقرار کنیم اما بعد از تماس‌های مکرر با تلفن همراه و دفتر فرمانداری، مؤفق به برقراری ارتباط با وی نشدیم.

 

حضور مسئولان در محل خدمت از ضروریات است اما برخی از مسئولان، همچنان بهانه‌هایی جهت سکونت‌نداشتن در محل خدمت بیان می‌کنند و از اجرای دستور وزارت کشور، سر باز می‌زنند. با وجود این‌که خانواده برخی از مسئولان در محل خدمت مستقر نیستند، اما با این استدلال که ممکن است دو روز در هفته در محل خدمت بمانند، خود را ساکن محل خدمت می‌دانند. در کمتر از یک ماه دیگر، دستور وزیر کشور جهت برکناری فرمانداران غیرساکن در محل خدمت، یک‌ساله می‌شود اما این فرمانداران، همچنان برسرکار هستند. این‌گونه برداشت می‌شود که یا آن دستور فرمایشی بوده یا فرمانداران قدرتی فراتر از وزیر کشور و حتی رئیس‌جمهور دارند. امید است محمدصادق معتمدیان که آذرماه سال‌جاری به عنوان استاندار خراسان جنوبی منصوب شد، این موضوع را پیگیری کند و نگذارد شائبه بی‌اثربودن دستورات، در ذهن‌ها بماند.

 

انتهای پیام/4


نظرات بازدیدکنندگان

ناشناس
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹

چطور شد فرمانداران قبل را به بهانه عدم سکونت در محل خدمت پیامکی عزل کردند ولی با این فرمانداران که منصوب خودشون هستند کاری ندارند .ضمن اینکه عملکردی هم در کارنامه ندارند وزحمات وپیگیریهای فرمانداران قبلی را به نام خودشون تموم میکنند.البته ما مردم بهتر میدانیم چه کسی دلسوز واقعی ما هست.


محمد عظیم
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

متاسفانه از زمانی که دولت تدبیر و امید روی کار آمد در شهرستان ما که مدیران ادارات همه پروازی شدند فرماندار به ندرت ساکن است، معاونانشان و مدیران ادارات که اصلا ساکن نیستند فقط در حد انگشت شماری از مدیران ساکن هستند عدم سکونت آنها باعث شده که از خودروهای دولتی برای رفت آمد به مرکز استان استفاده کنند


ناشناس آگاه
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴

با سلام من از درح از مورخ 16/10/97 تا 25/10/97 سه مرتبه به فرمانداری سربیشه مراجعه نمودم یک میگفت فرماندار مرخصی است یکی میگفت مأموریت است و موفق به دیدنایشان نشدم چرا ایشان حزبی برخورد می کنند و در سربیشه ساکن نیستند.


محمد
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴

سلام بالاخره انچه مهم است صداقت است که باید سرلوحه امور مسئولین قرارگیردظاهرسازی ها اخر وعاقبت ندارد


ناشناس
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴

مسئولان دیگری هم هستن که سکونت ندارن. با آن ها هم باید برخورد بشه


محمد
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴

عدم سکونت یک بحثه، ناکارآمدی بحث دیگر و سیاسی کاری اوج بحث است.


قادر
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴

جایگاه فرماندار را اقای شفیعی تنزل داده است. اقای استاندار انصافا در مورد عملکرد ایشان تحقیق کنید.


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب