آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 88137
تاریخ انتشار: 1397/10/21 - 21:29
استاندار خراسان‌جنوبی در سفربه شهرستان نهبندان از مشکلات این شهرستان از نزدیک آشنا شد و خبر بازگشایی به زودی بازاراچه دوکوهانه را به مردم این شهرستان داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی  عصر روز چهارشنبه 19 دیماه به منظور بررسی و مشاهده مشکلات و ظرفیت های شهرستان نهبندان به این شهرستان سفر کرد. سفر استاندار به شهرستان نهبندان سه روزه بود و وی سعی کرد در این مدت در بسیاری از روستاهای این شهرستان حاضر شده و از نزدیک با مردم صحبت کند.

 

استاندار خراسان‌جنوبی در بدو ورود به شهر شوسف شهرستان نهبندان مورد استقبال مسئولان این شهر قرار گرفت.

وی در بدو ورود به شهر شوسف شهرستان نهبندان با حضور در مزار شهدای گمنام این شهر با ذکر فاتحه با آرمان‌های این شهیدان والامقام تجدید میثاق کرد.

 

 معتمدیان همچنی با جانباز سرافراز  ۴۵ درصد محمد خدادادی در شهر شوسف شهرستان نهبندان دیدار کرد.

 

استاندار خراسان جنوبی در دومین روز سفر خود به شهرستان نهبنداندر جمع خبرنگاران نهبندان را شهرستان پهناور خراسان جنوبی دانست و گفت: و باتوجه به پایین بودن شاخصه های اقتصادی ، این شهرستان در اولویت سفرها قرار گرفته است و تا پایان سال به منظور بررسی مشکلات شهرستان ها، سفرهای شهرستانی صورت خواهد گرفت.

 

وی در دومین روز سفر خود در میان جمعی از مردم شهر شوسف شهرستان نهبندان حاضر شد.

 

استاندار خراسان جنوبی در بدو ورود به شهرستان نهبندان گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده به منظور بررسی مشکلات و مسائل شهرستان‌های استان،  سفرهای شهرستانی تا پایان سال صورت خواهد گرفت.

 

معتمدیان افزود:دلیل انتخاب شهرستان نهبندان به عنوان اولین مقصد سفرهای شهرستانی، عدم توسعه یافتگی این شهرستان بر اساس شاخص های توسعه ای است.

 

وی هدف از سفر به شهرستان نهبندان را بررسی مسائل و مشکلات این شهرستان عنوان کرد و یادآورشد: نهبندان به عنوان دومین شهرستان پهناور استان از نظر داشتن مرز مشترک با کشور افغانستان و موقعیت ممتاز جغرافیایی از ظرفیت های بالقوه‌ای برخوردار است.

 

عقب افتادی نهبندان را جبران می‌کنیم

استاندار خراسان‌جنوبی تاکید کرد: با توجه به زیرساخت‌های موجود در این شهرستان و با بهره‌مندی از تمامی امکانات استان و ظرفیت‌های کشوری، عقب افتادگی شهرستان را در مدت زمان مشخصی جبران خواهیم کرد.

 

ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام، دیدار با جانباز ۴۵ درصد دفاع مقدس، برگزاری جلسه با معتمدین و نخبگان شهرستان، دیدار با اعضای شوراهای اسلامی شهرستان، بخشداران و شهرداران، از دیگر برنامه‌های اولین روز سفر وی به شهرستان نهبندان بود.

 

معتمدیان در دیدار با اعضای شوراهای اسلامی شهرستان نهبندان، بیان کرد: این شهرستان دارای کلکسیون مواد معدنی است و برای جذب سرمایه‌گذار تمام توان خودمان را به کار می‌گیریم.

 

وی تاکید کرد: برای ایجاد امنیت پایدار در مرزها باید زمینه ماندگاری مردم را در مرزها فراهم کنیم.

 

استاندار خراسان جنوبی در دومین روز سفر خود از روستای هدف گردشگری دهسلم، پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت و پروژه کمپ کویرنوردی بازدید کرد.

پروژه آبرسانی منطقه شاهکوه نهبندان 4 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

برای این پروژه تا کنون مبلغ یک میلیارد و صد و چهل و چهار میلیون ریال هزینه شده است و برای تکمیل آن، مبلغ چهار میلیارد و سیصد میلیون تومان مورد نیاز است. با بهره برداری از این پروژه، ساکنین هشت روستا از نعمت آب بهره‌مند می‌شوند.

 

بازدید از روستای آتشکده علیا و دیدار صمیمی با اهالی روستا و بررسی تنگناها و مشکلات روستاهای مجاور و بازدید از معدن سنگ گرانیت گل پنبه ای سردشت نهبندان از دیگر برنامه های روز دوم سفر استاندار خراسان جنوبی به نهبندان بود.

 

این معدن با ظرفیت ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن در حال فعالیت است ، که تا ۷۰ سال آینده امکان برداشت از آن وجود خواهد داشت.

 

استاندار خراسان جنوبی در دومین روز سفر خود از بازارچه مرزی دوکوهانه نهبندان بازدید کرد. بازدید از روستای چاه ژاله ای ، کوه لوله و خواجه دوچاهی و دیدار  صمیمی با اهالی روستا و بررسی تنگناها و مشکلات روستاهای مجاور نیز از دیگر برنامه‌های سفر استاندار به نهبندان بود.

 

معتمدیان در جلسه شورای اداری شهرستان نهبندان اظهار کرد: سفرهای شهرستانی را با رویکرد جدید و با برنامه های عملیاتی و اجرایی ، جهت رفع مشکلات شهرستان‌ها دنبال می‌کنیم و در استان نیازمند تلاش مضاعف برای رفع و جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی هستیم. یکی از اولویت‌های جدی در سفرهای شهرستانی پرداختن به مشکلات راه‌های مواصلاتی شهرستان‌ها است.

 

استاندار خراسان جنوبی در سومین روز سفر خود از کارخانه شیر در حال احداث نهبندان بازدید کرد.

ساخت این کارخانه با ۳ هکتار زیربنا در سال ۹۲ شروع شده است و با راه اندازی این مجتمع ۴۰ شغل مستقیم ایجاد خواهد شد و طبق زمان بندی این پروژه تا دهه فجر سال آینده به بهره برداری خواهد رسید . تولید روزانه این کارخانه ۵ تن شیر شتر برآورد شده است.

 

استاندار خراسان جنوبی در سومین روز از سفر به نهبندان ازروند احداث گلخانه سیفی جات نهبندان نیز مطلع شد و بازدید از آسبادهای خوانشرف نهبندان نیز از دیگر برنامه های استاندار در این روز بود.

 

استاندار خراسان‌جنوبی در جلسه شورای اداری شهرستان نهبندان گفت: مدیران باید در سفرهای شهرستانی خود اجرایی و عملیاتی تر وارد شوند.

 

معتمدیان، با بیان اینکه در 40 ساله گذشته، نظام جمهوری اسلامی خدمات خوبی در این شهرستان انجام داده است، بیان کرد: وجود خشکسالی مشکلات بیکاری، معیشتی برای مردم این شهرستان ایجاد کرده که در یک زمان بندی مشخص و با بسیج کردن امکانات استانی و ملی مشکلات مردم را به ویژه روستائیان حل کنیم.

 

وی، با تاکید بر اینکه جذب اعتبارات ملی از طریق وزارت خانه ها، یکی از اولویت‌های کاری مدیران است، خاطرنشان کرد: مدیران حتما تلاش کنند در راستای جذب اعتبارات ملی، حضور وزار و معاونین آنها در استان را فراهم کنند تا در تکمیل پروژه های استانی موثر باشد.

 

پایه بودجه استان ضعیف است

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه مسئولیت پیگیری مسائل شهرستانی به معاونین واگذار شده است، افزود: پایه بودجه ای استان ضعیف دیده شده و باید به دنبال اعتبارات ملی باشیم.

 

معتمدیان با بیان اینکه کمترین پروژه های سطح کشور متعلق به خراسان جنوبی است، یادآورشد: بودجه ناچیز استان را باید بر اساس اولویت ها تخصیص دهیم.

 

درمناطق محروم فرصت سوزی‌ها زیاد است

معتمدیان ادامه داد: در مناطق محروم، فرصت سوزی ها زیاد است که از همه مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی انتظار داریم که توان مضاعفی برای رفع مشکلات بگذارند تا شرمنده مردم نشویم.

 

وی خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی ضرایب امنیتی بالایی که داریم ، استان امنی هستیم.

 

استاندار خراسان جنوبی، با بیان اینکه ماندگاری مردم در مرزها موجب امنیت پایدار خواهد شد، ادامه داد: توجه دولت و مجلس موجب شده تا طرح انتقال آب از دریای عمان برای سه استان از جمله خراسان جنوبی اجرایی شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش، افزود: 99 میلیون دلار در جذب سرمایه گذاری خارجی رقم ناچیزی است و علت این میزان جذب، نبود زیرساخت‌های مناسب برای جذب سرمایه گذار است.

 

خراسان‌جنوبی می‌تواند به عسلویه معدنی تبدیل شود

وی تاکید کرد: خراسان‌جنوبی می تواند به عسلویه معدنی تبدیل شود و شهرستان نهبندان یکی از اولویت های ما است.

 

استاندار خراسان جنوبی، با تاکید براینکه توسعه همه جانبه استان باید در اولویت همه به ویژه رسانه ها باشد، بیان کرد: با وجود مردم ولایت مداری که در استان داریم می توانیم با زمان بندی مشخص و همکاری با یکدیگر به توسعه دست یابیم.

 

مقام عالی دولت در استان، با اشاره به تعداد معادن زیاد شهرستان نهبندان، تاکید کرد: با خام فروشی نباید این سرمایه‌ها را از دست بدهیم.

 

ماموریت ویژه شرکت برق برای تامین برق منطقه شاهکوه

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان ساخت: شرکت توزیع برق استان در خصوص تامین برق منطقه شاهکوه ماموریت ویژه دارد.

 

استاندار خراسان جنوبی در نماز عبادی ، سیاسی جمعه نهبندان گفت: پیشانی توسعه معدنی استان شهرستان نهبندان است.

 

رتبه چهارم معدن/ فرآوری محصولات معدنی

وی افزود: خراسان‌جنوبی در رتبه چهارم ذخایر معدنی، از نظر تنوع و میزان ذخایر معدنی در کشور است.

 

معتمدیان گفت: فرآوری محصولات معدنی باید در شهرستان نهبندان صورت بگیرد تا مشکل اشتغال و بیکاری مردم رفع شود.

 

استاندار خراسان جنوبی در سومین روز از سفر به نهبندان در بیمارستان شهید دکتر احمد آتشدست حاضر شد و ضمن عیادت از بیماران به پرسنل و پرستاران در آستانه ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار تبریک گفت.

 

وی در حاشیه بازدید از بیمارستان آتشدست بیان کرد: طرح توسعه اورژانس بیمارستان آتشدست از ابتدای سال ۹۸ با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد ریال اجرایی می‌شود.

 

معتمدیان گفت: پیگیر ارتقای بیمارستان شهید آتشدست نهبندان ، از ۳۲ تختخواب به ۶۴ تختخواب خواهیم بود و راه اندازی بخش سی تی اسکن بیمارستان شهید آتشدست در دستور کار قرار خواهد گرفت.

همچنین استاندار در سفر به نهبندان از کارخانه گچ شهرستان نهبندان بازدید کرد.

 

استاندار خراسان جنوبی  در مراسم سیاسی - عبادي نماز جمعه نهبندان و در جمع مردم مومن اين شهرستان سخن اظهار کرد: در کميته دائمي توسعه شهرستان نهبندان که در معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري مستقر خواهد شد تمامي مصوبات اين سفر و نيز مسائل و مشكلات اين شهرستان در مسير توسعه به طور جد دنبال خواهد شد تا بتوانيم به نتايج مورد نظر دست پيدا كنيم.

 

وی به برنامه هاي انجام شده در سه روز سفر خود به اين شهرستان اشار کرد و ادامه داد: بازديد از روستاهاي شهرستان ، ديدار با نمايندگان مردم در شوراهاي اسلامي شهر و روستا، ديدار با شهرداران و بخشداران و گروه هاي مرجع، نخبگان و... از جمله اين برنامه ها بود.

 

معتمدیان به بازدید از معادن و ظرفیت‌هاي گردشگري و اقتصادي شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: در جلسه شوراي اداري شهرستان نيز مسائل و مشکلات اين منطقه به صورت تخصصي مورد بررسي قرار گرفت و تصميمات لازم براي حل آنها نيز اتخاذ شد که اميدواريم بتوانيم در يك بازه زماني مشخص نسبت به رفع آنها اقدام نماييم.

 

معتمدیان، خاطر نشان ساخت: تلاش خواهیم کرد با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سفر به اين شهرستان در سال ۸۷ و نيز تاکيدات رئيس محترم جمهوري مبني بر توسعه استان و شهرستان نهبندان در برنامه هاي كوتاه، ميان و بلندمدت با استفاده از تمام امكانات و ظرفيت هاي موجود مسير توسعه شهرستان نهبندان را بر اساس اسناد موجود توسعه ، هموار نماييم.

 

استاندار خراسان جنوبی، ادامه داد: در حال حاضر سند توسعه شهرستان نهبندان که مربوط به سال ۹۱ است تنها سند در اختیار در اين حوزه است که سازمان برنامه و بودجه ماموريت يافت تا پايان سال جاري آن را بروز کرده و مبتني بر شرايط روز آن را بازبيني نمايد تا بتوانيم تصميمات لازم را بر اساس آن اتخاذ نماييم.

 

معتمدیان، به چهلیمن سالگرد پیروزي انقلاب اسلامي اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه در رژيم منحوس پهلوي نگاه بسيار بدي به مناطق دور افتاده حاکم بود که بخشي از عقب ماندگي هايي كه امروز در اين شهرستان مشاهده مي‌شود مربوط به همان نگاه است.

 

وی مشکلات نهبندان را مشکلات زیرساختی و تاريخي عنوان کرد و گفت: دغدغه هايی كه امروز در نهبندان وجود دارد زيرساختي است كه برغم خدمات و اقدامات خوبی كه در ۴۰ سال عمر با بركت انقلاب صورت گرفته هنور هم شاهد برخي عقب افتادگی ها هستيم.

 

۱۲ كيلومتر باقی مانده از مسير ارتباطی جاده نهبندان زير بار ترافيک می‌رود

مقام عالی دولت در استان، به تشریح مصوبات و تصمیماتی که در اين سفر براي توسعه نهبندان اخذ شده اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه راه‌ها که اصلی ترين دغدغه اين منطقه است مقرر شد تاپايان سال جاری ۱۲ كيلومتر باقی مانده از مسير ارتباطی جاده نهبندان را زير بار ترافيكی ببريم.

 

۱۷ کیلومتر باقیمانده از مسير ارتباطی شوسف نهبندان 70 میلیارد اعتبار نیاز دارد

معتمدیان، ادامه داد: ۱۷ کیلومتر باقیمانده از مسير ارتباطي شوسف نهبندان که مراحل ابتدايي آن آغاز شده از ابتداي سال ۹۸ وارد فاز اجرايي خواهد شد اين در حاليست که براي اجراي اين پروژه ۷۰ ميلياردتومان اعتبار مورد نياز است كه در حال حاضر ۷ ميليارد تومان براي آن در نظر گرفته شده است.

 

استاندار خراسان جنوبی اجرای باند دوم محور بیرجند نهبندان را از اولويت هاي استان دانست وتصريح کرد: بايد از مراجع ذي ربط در مرکز اجراي اين مهم را به طور جد مورد پيگيري قرار دهيم.

 

معتمدیان، ادامه داد: در حوزه بهداشت و درمان نیز مقرر شد طرح توسعه اورژانس بیمارستان آتشدست از ابتداي سال ۹۸ به سرعت اجرايي شود؛ اين در حاليست که ۸ ميليارد ريال نيز اعتبار در نظر گرفته شده براي اين پروژه است.

 

وی پیگیري ارتقاي بيمارستان نهبندان از ۳۲ به ۶۴ تختخواب را از ديگر مصوبات حوزه بهداشت و درمان دانست و تصريح کرد: پيگيري راه اندازي بخش سي تي اسکن اين بيمارستان نيز از ديگر اقداماتي است که در دستور كار قرار خواهد گرفت.

 

۲۰۰ ميليون تومان برای مرمت بازسازی و به‌سازی قنوات

وی با بیان اینکه ۲۰۰ ميليون تومان نيز براي مرمت، بازسازي و بهسازي قنوات اين شهرستان در نظر گرفته شد افزود: حل مشکلات کشاورزان اين شهرستان و جبران خسارات ناشي از خشكسالي و... از طريق مركز از جمله مصوبات در حوزه كشاوزي است.

 

ساخت 100 واحد مسکونی در مناطق عشایری و روستایی

معتمدیان خاطرنشان کرد: مقرر شد ۱۰۰ واحد مسکونی در مناطق عشایری و روستايی از سوی کميته امدادحضرت امام و بنياد مسکن استان احداث و تا پايان سال ۹۸ به بهره برداری برسد.

 

معتمدیان، با بیان اینکه تا پايان سال ۱۳۹۹ تمام روستاهاي بالاي ۲۰ خانوارشهرستان گازرساني خواهند شد، افزود: تلاش خواهيم کرد تا پايان سال ۹۸ بالغ بر ۹۶ درصد از روستاهای بالاي ۲۰ خانوار اين شهرستان نيز تحت پوشش مخابرات و اينترنت قرار بگيرند.

 

بازارچه مرزی دوکوهانه به زودی بازگشایی می‌شود

وی بازارچه مرزی دوکوهانه را ظرفیتي بزرگ براي توسعه شهرستان نهبندان دانست و تصريح کرد: با مذاکراتي كه با طرف افغانستاني در سفر به كابل انجام شد ان‌شاءالله به زودي شاهد بازگشايي اين بازارچه خواهيم بود چرا كه اين امر نقش بسيار مهمي در توسعه اقتصادي و رونق در اين منطقه خواهد داشت.

 

استاندار خراسان جنوبی، به تصمیمات اخذ شده در حوزه آموزش عالی اشاره کرد و ادامه داد : مقرر شد کميته‌اي به رياست دانشگاه بيرجند موضوع دانشکده معدن را در اين شهرستان بررسي و براي اخذ تصميمات نهايي ارائه نمايد اين در حاليست كه مشكلاتي در حوزه مدارس شبانه روزي در روستاهاي شهرستان وجود داشت كه مقرر شد آموزش و پرورش نسبت به رفع آنها اقدامات جدي و سريع به انجام برساند.

توسعه صنايع فرآوری معدنی و اكتشاف سيستماتيک در نهبندان

معتمدیان، شهرستان نهبندان را دارای ذخائر بی نظير معدني دانست و تصريح کرد: برغم وجود معادن غني که در اين منطقه وجوددارد به دليل خام فروشي و نبود صنايع فراوري نتوانسته‌ايم از اين ظرفيت آنگونه که بايد استفاده كنيم؛ بنابراين توسعه صنايع فرآوري معدني و نيز اكتشاف سيستماتيك از برنامه هاي دولت در اين شهرستان خواهد بود.

 

انتهای پیام/127

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما