آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 87590
تاریخ انتشار: 1397/09/12 - 23:35
در اولین گردهمایی شهرداران خراسان جنوبی با معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور و استاندار جدید، شهرداران به بیان مشکلات خود از جمله پرداخت مالیات و عدم استخدام بودن خود پرداختند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امشب اولین گردهمایی شهرداران خراسان‌جنوبی با حضور معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان‌های شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و 30 شهردار سطح استان برگزار شد.

 

حمید رضا حلاج مقدم مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان‌جنوبی در این گردهمایی، اظهار کرد: استان خراسان‌جنوبی 11 شهرستان و دارای 30 شهردار است که بیش از 40 درصد شهرداری‌ها در خراسان جنوبی بعد از مستقل شدن استان تشکیل شده است.

 

 وی افزود: جمعیت خراسان‌جنوبی 768 هزار و 898 نفر بوده که 59 درصد جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند.

 

مدیرکل دفتر امور شهری خراسان‌جنوبی گفت: کوچکترین شهر خراسان‌جنوبی زهان با یک‌هزار 118 نفر جمعیت و بزرگ‌ترین آن بیرجند با 203 هزار و 636 نفر جمعیت است.

 

حلاج مقدم بیان کرد: در حوزه پژوهش کارهای بسیار زیادی در امور شهری انجام شده که 29 طرح نیازسنجی و معرفی شده است.

 

 وی خاطرنشان کرد: تا کنون 25 دوره آموزشی برگزار شده که یک هزار و 534 نفر در سال جاری در این دوره شرکت کردند.

 

 مدیرکل دفتر امور شهری استانداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حوزه آموزش از ظرفیت مراکز علمی کاربردی شهرداری‌ها استفاده می‌شود.

 

 حلاج مقدم اظهار کرد: در سال جاری برای شهرداری‌ها 177میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که در سال گذشته این اعتبار 248 میلیارد تومان بوده و امسال این اعتبار 40 درصد افزایش داشته است و 160  میلیارد ریال اعتبار مصوب کارگروه استانی داشته ایم.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته از محل تبصره دو 29  میلیارد و 500 میلیون تومان به شهرداری‌ها تعلق گرفته، گفت: امسال تا کنون هیچ اعتباری از محل تبصره دو به شهرداری ها داده نشده است.

 

 مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان جنوبی با اشاره به قیر رایگان برای شهرداریها گفت: امسال 5 میلیارد و 500 میلیون تومان و در سال گذشته 10 میلیارد تومان اعتبار به شهرداری‌ها داده شده است.

 

حلاج مقدم با اشاره به برگزاری کارگروه مدیریت پسماند، عنوان کرد: این کارگروه سه بار برگزار شده و چهار شهرداری طرح مصوب در این خصوص دارند و طرح های 9  شهرداری در حال تصویب است.

 

 وی با اشاره به حوزه آتش نشانی در شهرداری‌ها گفت: در خراسان‌جنوبی 36 ایستگاه آتش نشانی و  90 ستگاه  ماشین آلات داریم.

 

 مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: تا کنون 4 هزار و 314 تن قیر برای شهرداری ها در نظر گرفته شده است.

 

حلاج مقدم گفت: شهرداری‌های خراسان‌جنوبی در زمینه اتوبوس درون شهری دارای 254 اتوبوس و 57 مینی‌بوس است که شهرداری ها برای افزایش مینی‌بوس نیز درخواست دارند.

 

وی به با اشاره به اولویت‌ها و نیازهای شهرداران خراسان‌جنوبی گفت: تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی، اصلاح آیین نامه‌ها، حقوق کارکنان و کارمندان شهرداری ها، در نظر گرفتن خودرو و ماشین آلات و تسهیلات سرمایه‌گذاری از جمله اولویت‌ها و نیازهای شهرداری است که درخواست می‌شود سریعتر بررسی و پیگیری شود.

 

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری خراسان‌جنوبی گفت: مدیریت پسماند نیاز به اعتبار ویژه دارد و درخواست ۸ هزار تن قیر مازاد برای خراسان‌جنوبی از دیگر درخواست‌ها است.

 

 حلاج مقدم اظهار کرد: درخواست می‌شود از محل اعتبارات شهرهای مرزی برای خراسان جنوبی نیز اعتبار در نظر گرفته شود.

 

وی بیان کرد: همچنین درخواست یک میلیارد تومان کمک به شهرداری‌ها جهت مشاوره طرح‌های راهبردی نیز مورد نیاز است.

 

محمد علی جاوید شهردار بیرجند نیز در این جلسه عنوان کرد: باید دنبال اصلاح ساختار سازمان شهرداری‌ها بود تا زمانی‌که ساختار سازمانی اصلاح نشود به جایی نخواهیم رسید.

 

 وی افزود: برگزاری جلسات شهرداران مراکز استان‌ها در صورتی است که بعضی از مراکز استان ها با یک دیگر هیچ سنخیتی ندارند که اگر این جلسات بر اساس منطقه و جمعیت سطح بندی و برگزار شود بهتر است.

 

 شهردار بیرجند گفت: در ساختار توزیع امکانات با مشکل مواجه‌ایم که نیاز به توجه دارد.

 

 جاوید بیان کرد: در خراسان‌جنوبی بی آبی و مهاجرت بیداد می‌کند و با توجه به اینکه امروز در حاشیه شهر شاهد تشکیل روستاها هستیم شهرداری نمی‌تواند نسبت به این روستاها تعهدات و اقداماتی داشته باشد.

 

 وی با اشاره به آب مورد نیاز برای فضای سبز و آب شرب، اظهارکرد: لازم است در زمینه اعتبارات اعتباری برای آب شرب و فضای سبز به صورت مجزا در نظر گرفته شود.

 

شهردار بیرجند گفت: لازم است منابع درآمدی هر شهر با توجه به ظرفیت آن باشد و همچنین در ساختار سازمانی شهرداری‌ها  واکاوی صورت گیرد.

 

مُطلبی شهردار اسلامیه نیز در این گردهمایی، گفت: نبود وحدت رویه برای پرداخت حقوق کارمندان و کارکنان شهرداری‌ها، حذف ممنوعیت نقل و انتقال کارکنان به دستگاه‌های اجرایی و استخدام نبودن بسیاری از آنها از جمله مشکلات شهرداران است.

 

وی با بیان اینکه طبق ماده 109، شهرداری از پرداخت مالیات معاف هستند، بیان کرد: اداره مالیات برای شهرداری ها و مالیات‌های سنگینی در نظر می‌گیرد که این مالیات ها شهرداری‌ها را مستأصل کرده است.

 

خطیب شهردار دیهوک نیز در این جلسه با اشاره به اینکه خراسان جنوبی پتانسیل های متفاوت و ظرفیت‌های بسیار قوی دارد، گفت: در هر شهری باید پتانسیل ها را در سطح خود شهر در نظر گرفته و برای آن پروژه تعریف و به وزارت کشور ارسال شود.

 

شهردار ارسک نیز به موضوع استقلال شهرداران اشاره کرد و گفت: من با 14 سال سابقه کاری هنوز استخدام نیستم و به نمایندگی از سایر همکاران تقاضای رسیدگی به وضعیت استخدام شهرداران را دارم.

 

در پایان مصوب شد که گردهمایی شهرداران با استاندار خراسان جنوبی فصلی یکبار برگزار شود و شهرداران با ارائه راهکار و ایده در این گردهمایی حاضر شوند.

انتهای پیام/127نظر شما