آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86781
تاریخ انتشار: 1397/07/25 - 07:49
نزدیک بودن برخی شهرستان‌های خراسان‌جنوبی به مرکز استان باعث شده تا برخی از مسئولان شهرستان‌ها به جای استقرار در محل خدمت هر روز کیلومترها راه را تا مرکز استان را طی کنند و از استقرار در محل خدمت خود سر باز زنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در پیشرفت و توسعه شهری عوامل مختلفی ایفای نقش می‌کنند و حضور عوامل متعدد در کنار هم و همراهی این عوامل با یکدیگر می‌تواند روند توسعه و پیشرفت یک منطقه را شدت بخشد.

 

یکی از عوامل اساسی در آبادانی یک منطقه مدیریت و چگونگی برنامه‌ریزی برای توسعه آن مکان محسوب می‌شود که این عامل از عوامل اولیه رشد یک منطقه به شمار می‌رود.

 

انتخاب استانداران، فرمانداران و بخشداران توانمند برای یک منطقه از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است چرا که حضور مدیران دغدغه‌مند و آشنا با درد مردم علاوه بر این‌که باعث افزایش سرعت رشد و توسعه یک منطقه می‌شود رضایت مردم را در پی دارد.

 

اهمیت حضور مسئولان در کنار مردم بر کسی پوشیده نیست و این حضور علاوه بر تسریع پیگیری امور مردم باعث می‌شود تا مردم مسئولین را در کنار خود ببینند و فاصله‌ای بین مردم و مسئولان ایجاد نشود.

 

در خراسان‌جنوبی نیز به عنوان یکی از استان‌های مرزی کشور این اهمیت و نیاز به همراه بودن مسئولان در کنار مردم اگر بیشتر از دیگر مناطق نباشد کمتر نیست اما آنچه که با تأسف باید گفت این است که گاهی شاهد حتی نبود مسئولان در کنار مردم هستیم چه برسد به اینکه بخواهیم از همراهی سخن بگوییم.

 

سر باز زدن فرمانداران و مدیران از قانون استقرار در محل خدمت

نزدیک بودن برخی شهرستان‌های خراسان‌جنوبی به مرکز استان باعث شده تا برخی از مسئولان شهرستان‌ها به جای استقرار در محل خدمت هر روز کیلومترها راه را تا مرکز استان را طی کنند و از استقرار در محل خدمت خود سر باز زنند در حالی که طبق دستور رئیس جمهور استانداران، فرمانداران و بخشداران ملزم به سکونت در محل خدمت خود هستند.

 

طبق آیین‌نامه لزوم اقامت مدیران در محل مأموریت خود بایستی در صورت انتخاب فرمانداران از نیروی غیربومی، موضوع سکونت و استقرار خانواده در محل خدمت شرط لازم برای انتصاب است.

 

در خراسان‌جنوبی شهرستان خوسف با فاصله حدود 40 کیلومتری، شهرستان سربیشه با فاصله حدود 80 کیلومتری و شهرستان درمیان با فاصله حدود 112 کیلومتری از مرکز استان بیشترین حجم تردد مدیران به بیرجند را به خود اختصاص داده‌اند و هر روز شاهد تردد مدیران و برخی فرمانداران هستیم.

 

عدم استقرار فرمانداران و مدیران در محل خدمت خود و به نوعی پروازی بودن این مدیران علاوه بر اینکه نقض قانون توسط این مدیران است باعث گلایه شهروندان است چرا که مسئولی را دارند که تنها در ساعات اداری در آن منطقه و آن هم اداره و سازمان حضور دارد و در ساعات دیگر اصلاً حضوری وجود ندارد که بخواهد درد مردم را بشنود و یا با مسائل آن منطقه آشنا شود.

 

رفت و آمد از جیب بیت‌المال!

یک منبع آگاه در گفت‌و گو با خاورستان، اظهار کرد: رفت و آمد و عدم استقرار مسئولین یک مسئله است و استفاده از خودروهای دولتی موضوع دیگری است که در این عدم استقرار وجود دارد.

 

وی با بیان این‌که مسئولان به نحوی عدم استقرار خود در محل خدمت را توجیه می‌کنند، گفت: علاوه بر این‌که این عدم استقرار غیرقانونی است تردد با خودروی یک اداره که از بیت‌المال است به هیچ عنوان توجیهی ندارد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سنجری در گفت‌وگو با خاورستان اظهار کرد: یکی از مطالبی که وزارت کشور به استانداران ابلاغ کرد و اجرایی نشد اقامت فرمانداران و مسئولین وزارت کشور در شهرستان‌های محل فعالیت است.

 

وی افزود: در شهرستان سربیشه شاهد هستیم که فرماندار در ساعات غیراداری در شهر حضور ندارد و در ساعت اداری به حداقل‌ها اکتفا می‌کنند.

 

امام جمعه سربیشه خاطرنشان کرد: زمانی که عدم حضور عنوان شده بود گفته بودند که به کسی ربطی ندارد که حضور دارند یا نه چون ما کار خود را در ساعت اداری انجام می‌دهیم.

 

سنجری ادامه داد: اگر مسئولی حضور داشته باشد در ساعات غیراداری نیز می‌توان مسائل را به سمع و نظر وی رساند.

 

حضور صفر درصدی مسئولان در جلسات

وی با اشاره به این‌که با توجه به وسعت شهرستان که از مرکز شهرستان تا دورترین نقطه شهرستان حدود 140 کیلومتر فاصله داریم، اگر مسئولی بخواهد سرکشی کند یک روز لازم است، گفت: با نبودن مسئولان در محل خدمت نه تنها سرکشی انجام نمی‌شود بلکه حضور این مسئولان در جلسات ساعات غیراداری، صفر است و حتی در نماز جمعه نیز جز تعداد محدودی از مسئولان حضور ندارند.

 

امام جمعه سربیشه خاطرنشان کرد: کاش علت عدم حضور را بگویند که معذور هستند نه این‌که توجیه کنند که امام جمعه را قبول نداریم در حالی که زمانی که قبول داشتن نیز حضور نداشتند.

 

برخی مسئولان تنها منصب و جایگاه خود را می‌خواهند

سنجری اذعان کرد: مسئولان منصب و جایگاه خود را می‌خواهند و می‌خواهند که از کنار مردم ریاست و حقوق داشته باشند اما برایشان ننگ است که در کنار مردم باشند و در کنار مردم حضور قابل توجهی ندارند.

 

وی افزود: حتی مسئولی که باید در درح حضور داشته باشد به جای درح در مرکز شهرستان حضور پیدا می‌کند.

 

امام جمعه سربیشه با اشاره به این‌که برخی‌ها با وسیله نقلیه دولتی ایاب و ذهاب می‌کنند، گفت: فردی را سراغ داریم که راننده هر روز صح جلوی در خانه او در بیرجند حضور یافته و با خودروی اداره او را به سربیشه می‌برند و می‌آورند.

 

سنجری با بیان این‌که گاهی حتی برای ایاب و ذهاب کارکنان از ماشین دولتی استفاده می‌شود، گفت: یکی از فرمانداران به فرمانده پلیس راه استان نامه نوشته بود که جلوی تردد ماشین‌های دولتی گرفته شود که اقدام خوبی بود.

 

تشکیل ستاد بحران پس از حل بحران!

وی با اشاره به اینکه فرماندار مدیر بحران هر شهرستان و عالی‌ترین مسئول منطقه در مواقع بحران است، گفت: دو سال گذشته برف سنگینی آمد و هزار نفر در گردنه پدران ماندند اما فرماندار حضور نداشت و به نحوی به صورت مردمی و  با حضور مأموران نظامی موضوع حل شد و روز بعد ستاد بحران تشکیل شد!

 

امام جمعه سربیشه تصریح کرد: فرماندار رئیس شورای تأمین است و در یک منطقه مرزی واقعیت تلخی است که در شرایط حساس مسئولینی که باید باشند حضور ندارند.

 

سنجری بیان کرد: بارها و بارها این مسئله گفته شده اما جوابشان این است که چنان کار می‌کنیم که در ساعات غیراداری نیاز به حضور نباشد.

 

کج‌سلیقگی در انتصاب

وی با بیان این‌که همین الان بهترین نیروها را در شهرستان‌ها داریم، گفت: گاهی برخی از مدیران کج سلیقگی کردند و نیروی بومی را به مرکز استان برده‌اند و نیروی جدید از مرکز شهرستان می‌آید.

 

امام جمعه سربیشه خاطرنشان کرد: گلایه مردم این است که گاهی به مسئول در زمان اداری دسترسی نداریم و در ساعت غیراداری هم آن مسئول را نمی‌بینیم.

 

سنجری عنوان کرد: در ایام دهه محرم مسئولی را غیر از نیروهای نظامی و تعدادی محدودی از مدیران در مراسم و کنار مردم ندیدیم و حتی فرماندار تنها برای دقایقی آمد و عکس گرفت و رفت.

 

فشل بودن مسئولان...

وی با اشاره به این‌که با این شرایط مردم حتی اقبالی برای بیان مشکلات ندارند، افزود: اگر مسئولان از فشل بودن دربیایند برخی از مشکلات را نخواهیم داشت.

 

پروازی بودن این مسئولان در حالی است که اگر دلیل عدم حضور از این مسئولین پرسیده شود نه تنها عدم حضور خود را قبول ندارند بلکه می‌گویند در زمان اداری وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهند و نیازی به استقرار در ساعات غیر اداری نیست!

 

باید به این فرمانداران و سایر مدیران گفت که حول مسئولیتی که بر عهده دارید اگر در هر ساعت از شبانه‌روز در آن منطقه حادثه‌ای رخ داد به عنوان فرد مسئول در درجه اول حضورتان برای تصمیم‌گیری لازم است و در زمان ایجاد حادثه ثانیه‌ها ارزش دوچندانی را پیدا می‌کنند و آن زمان شما فاصله بیش از یک ساعت را تا محل وقوع حادثه خواهید داشت.

 

استقرار فرمانداران در محل خدمت قانونی است که اجرای آن از ضروریات است و بی‌توجهی به این مسائل و این‌که مسئولان ما حتی حاضر نیستند در کنار مردمی که باید به آن‌ها خدمت کنند مستقر شوند نه تنها زیبنده خدمت در جامعه اسلامی نیست بلکه ناراحتی و گلایه مردم این مناطق را به دنبال دارد و نیاز است که به این مسائل نگاهی جدی شود.

 

انتهای پیام/140

 نظرات کاربران

با تشکر فراوان از امام جمعه فهیم و مردمی شهرستان سربیشه حجت‌الاسلام سنجری انسانی فهیم و صبور هستند که مشکلات مردم را به خوبی درک می کنند هر چند تبلیغات فراوانی علیه ایشان از طرف مقام عالی شهرستان در مراسمات می شود ولی امام جمعه محترم تخلفات و نارسائی ها را به گوش مردم می رسانند و مردم را آگاه میکند که این برای مسئولین ناکار آمد سخت است. چرا در شهر سربیشه بخشدار - معاون فرماندار - فرماندار و 95 درصد مسئولین ادارات خانواداشان در بیرجند سکونت دارند . این مسئولین مردم را قبول ندارند و خانواده خود را بالاتر از آن می دانند که با مردم سربیشه زندگی کنند. ظاهرا در دولت تدبیر و امید قحط الرجال است و فرد لایق تر از این افراد سود جو و متخلف به قانون وجود ندارد و با زد و بند باندی حاضر نیستند تغییری ایجاد کنند.
وقتی فرماندار شهرستان با خودروی دولتی رفت و آمد کند و سکونت نداشته باشد ادارات آموزش و پرورش نیز باید با مینی بوس دولتی پرسنل خود را به بیرجند ببرد .
سه شهرستانی که نام بردید واقعا این گونه است به خصوص خوسف و سربیشه که به آن به خوبی اشاره کردید. هرچند این فرمانداران کار خود را می کنند. اما فکر نمی کنم استاندار و مسئولان ارشد به این موارد توجه کنند. اگر توجه داشتند که یک نفر را در سه جا مسئولیت نمی دادند یا برای قاین طی 60 روز دو فرماندار تغییر نمی دادند. و بقیه انتصابات که مردم از آن ها آگاه هستند.
شهرستان های دیگر هم چنین مشکلاتی دارن مثلا در برخی ادارات زیرکوه هم برخی کارمندان غیربومی هستن و در شهر سکونت ندارن شهرستان های دیگر استان نیز چنین مواردی دارن کارمندان شاید زیاد مهم نباشه اما مسوولین خیلی مهمه و باید در شهر ساکن باشن. مسولین رده بالا باید بیشتر توجه کنن و خودشون زودتر از بقیه قانون رو رعایت کنن.
استانداری اقدام کند
فرمانداری را سراغ دارم که به خاطر اینکه از افکار عمومی در استفاده از خودروی دولتی فرار کند خودرو با راننده اجاره کرده و هر روز بین شهرش و بیرجند رفت و آمد می کند و همه هم فکر می کنند خودرو با پول شخصی فرماندار اجاره شده ... زهی خیال باطل
یکی از فرمانداران هم اخیرا یک پژو پارس نو با پلاک شخصی از پول فرمانداری گرفته و هر روز در مسیر شهر محل ماموریتش و مرکز استان تردد می کند و همه فکر می کنند خودرو متعلق به خودش می باشد
الان خودشان (مسولان نصب کننده)به ناکارآمدی منصوبین حامی دولت پی بردند وبخاطر همین چند وقتیه نیرو از ستادهای رقیب دولت بکار میگیرند ولی متاسفانه چند زیستهایشان را !!!!
یک تخلف که خیلی آشکار است ان شاءا...خاورستان پیگیری کند این است که افرادی که در ادارات سربیشه ,خوسف ,درمیان و...اسخدام شده اند اکثریت وابسته به اقوام مسئولینی هستند که در ادارات کل نفوذ دارند.مثلا فرد در یک اداره کل برادر ,خواهر ؛پسر عمو ,برادر خانم ودیگر اقوام رادر اداره زیر مجموعه خود در شهرستان ها زمینه استخدامی او فراهم می کنند .ومسئولین فرزندان خود رابرای استخدامی در اداره دیگر جابجا می کنند به عنوان مثال مسئولین جهاد فرزند خود را در بهزیستی وبهزیستی در جهاد استخدام می کنند
سلام ممنون از به حق بودن شما ولی کاش از مدیران کل استانداری و ... که هر هفته به مشهد عزیمت میکنند و خانواده هاشون در مشهد زندگی میکنند هم قلم بزنید .ممنون
اقامت مدیران در محل خدمت یک ضرورت و به نوعی وظیفه است، کسی که از حقوق و مزایای یک پست سازمانی استفاده می کند باید سختی های احتمالی را هم تحمل کند، وقتی خانواده مسئولان در محل خدمت ساکن نبوده و مشکلات و کمبودها را از نزدیک مشاهده و لمس نکند قطعا برای رفع آن هم اقدامی نخواهد کرد. در شهرستان های درمیان، سربیشه و خوسف اکثر مدیران سکونت ندارند و با خودروی دولتی به بیرجند تردد می کنند. حتی برخی ادارات از جمله آموزش و پرورش، مینی بوس اداری به سرویس رفت و امد کارمندان تبدیل شده است. در شهرستان زیرکوه عمدتا به قاین تردد دارند. حساسیت و پیگیری شما پسندیده و قابل تقدیر است اما فراموش نکنید که در دولت قبل همین وضعیت و بلکه حتی بدتر وجود داشت و بعضا خودروی دولتی به خودروی شخصی مدیران تبدیل شده بود و حتی برای تفریح خانواده مورد استفاده قرار می گرفت. امیدوارم که جسارت و شهامت داشته باشید موضوع را در مورد همه شهرستان ها و در مورد همه مدیران (از جمله تبلیغات اسلامی، اوقاف، مسئولان نظامی و ... که دولتی محسوب نمی شوند) به جد پیگیری نکنید همچنین شهامت داشته باشید متن کامل پیام را منتشر کنید. چون در مورد خبرهای شما بارها پیام و نظر ارسال کردم اما چون باب میل شما نبود منتشر نکردید.
آقای استاندار با دستمال کثیف نمی توان معضلات را حل کرد پس به فکر انسان لایق و بی حاشیه باش برای فرمانداری شهرستان ها .
وقتی همه از یک قماشن. انتظار نمیشه داشت اقدامی بکنند.
با سلام و تشکر از مسئول محترم سایت خاورستان در رابطه با وضعیت بنیاد نخبگان خراسان جنوبی که به قحط رجال مبتلا شده است هم گزارشی تهیه نمایید. مسئول محترم بنیاد تخبگان کجاست چند روز در هفته در بیرجند است؟ کشور ما متاسفانه به درد افزاد چاپلوس گرفتار شده است که براحتی در چندین مکان مسئولیت می گیرند با تشکر
ازدولت تبخیروتبعیض انتظاربیشتری نیست .مقامات کلان استان چه هستن که فرمانداراش باشن
استاندارومعاونانش هم بهترنیستند.اززیردستان چه انتظار.فعلا کشوربی حساب وکتاب اداره میشه .بایدتحمل کنیم یاهم باجرات بااینا مقابله کنیم
باند و باندبازی و روابط زد و بند به حدی رسیده است که وقتی مشکلات و ضعفهای یک مدیر شهرستانی را به مدیر کل استانی یا استانداری اعلام می کنند مدیر استانی به جای پیگیری اصل نامه شکایت را به مدیر شهرستانی جهت سرکوب معترضین ارجاع می دهند و عملا از مدیر متخلف حمایت می کنند چون جزو باند آنها است.
متاسفانه درشهرستان قاین هم همین گونه است وبرخی از مسئولین مهم در محل خدمت حضور ندارند وبا خودروی دولتی هر روزمسیر خضری به قاین را طی میکنند،ومتاسفانه هیچ کس هم اقدامی نمیکند ،باید بازرسی استانداری که دستگاه بالاتر وناظر این مسئول است ورود پیدا کند. در مورد دیگر یک نفر از مسئولین(معاون ) مهم ترین اداره شهرستان از قبل از مهرماه خانواده خود را در مشهد مستقر کرده وهر هفته دررفت وامد است ومتاسفانه شنیده شده گاهی خودروی اداری با راننده وی را روز پنجشنبه به مشهد میرساند وبرمیگردد،آیا دراینگونه موارد نباید بازرسی استانداری ورود وبرخورد داشته باشد،آیا سواستفاده از موقعیت شغلی وبیت المال جور دیگری است ،آیا این دزدی نیست ،ایا اینگونه تخم مرغ دزدی ها نیست که به مرور خاوری ها و... را بوجود می آورد ،آیا این مشکلات هم تقصی آمریکا واسرائیل است امیدواریم حراست ،بازرسی ومسئولین استانداری پیگیری وبرخورد نمایند. وخیلی از موارد دیگر از سوء استفاده ورانخواری ها هم هست که اینجا نمیتوان گفت
چرا استانداری جوابیه نمی دهد چرا؟


نظر شما