سرویس: اجتماعی کد خبر: 86776 ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴

اعتراض اهالی روستای مرغوک برای پس گرفتن حق‌‍ آبه

آبی که تصرف شد؛ مردمی که تشنه ماندند/ وقتی فرماندار مانع اجرای حکم می‌شود

اهالی روستای مرغوک نسبت به تصرف آب روستای خود اعتراض کردند.

آبی که تصرف شد؛ مردمی که تشنه ماندند/ وقتی فرماندار مانع اجرای حکم می‌شود

به گزارش خبرنگار خاورستان، رودخانه‌ای در نزدیکی روستاهای شهرستانک، زرگر و مرغوک از توابع شهرستان خوسف قرار دارد که این رودخانه ای آب این سه روستا را از قدیم الایام تامین می‌کرده که اکنون اهالی روستای شهرستانک با ایجاد گودال، لوله کشی و هدایت آب به سمت روستای خودسبب شدند تا اهالی روستاهای اطراف از آب این رودخانه بی بهره بمانند.

 

این اقدامات غیرقانونی روستای شهرستانک اعتراض اهالی روستاهای اطراف از جمله مرغوک را به دنبال داشت.

پس از اعتراض‌های مختلف مردم این روستاها و شکایت، حکم دادستانی مبنی بر این شد که گودال ایجاد شده پر و لوله کشی های صورت گرفته تخریب شود و مسیر آب رودخانه به روال گذشته برگردد اما پس از این ابلاغ حکم در اول مردادماه امسال متاسفانه هنوز این حکم اجرایی نشده است و این سبب شد تا مردم روستای مرغوک صبح امروز اعتراض‌هایی را به اداره کل آب منطقه ای خراسان جنوبی و استانداری این استان داشته باشند.

 

یکی از اهالی روستای مرغوک در گفت وگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: از قدیم الایام چند چشمه جاری در روستای مرغوک بوده است که وارد رودخانه شده وروستاهای دیگر نیز از این آب بهره می بردند.

وی افزود: بدون مجوز از آب منطقه ای اهالی روستای شهرستانک رودخانه را 2.5 متر لوله کشی کرده و گودالی به عمق هفت متر ایجاد کرده اند که با این اقدام آب تنها به این روستا می‌رسد و سایرروستا از این آب بی بهره اند.

 

این فرد معترض ادامه داد: در گذشته سه آسیاب آب مورد نیاز خود را از این چشمه تامین می‌کرده اند که این سه آسیاب هم از کار افتاده اند.

 

وی بیان کرد: با این اقدام اهالی روستای شهرستانک آب به قدری آب این منطقه کم شده است که حتی به حیاط وحش از جمله آهو و پرندگان این منطقه نیز آبی نمی‌رسد.

 

یکی دیگر از اهالی روستا گفت: ما مشکلات خود را به فرمانداری، منابع طبیعی و دادستانی اعلام کردیم که طبق حکم دادستانی باید در ابتدای مرداد ماه تمام اقداماتی که اهالی روستا در راستای انتقال آب به سمت روستای خود انجام داده اند تخریب و روال به حالت قبل برگردد.

 

وی افزود: حال اکنون فرماندار خوسف با حمایتی که از اهالی روستای شهرستانک دارد را به بهانه های مختلف ازجمله "بودن در دهه اول محرم" و اینکه " با آمدن رود گودال ایجاد شده پر می شود" این حکم را اجرایی نکرده است.

 

وی ادامه داد: فرماندار با پاسخ هایی که ارتباط با موضوع ندارد اجرای حکم را به تاخیر انداخته است.

 

وی گفت: ما از مسئولان می خواهیم تا کار لوله کشی که اکنون در روستای شهرستانک در حال انجام متوقف شود تا روستاهای اطراف از جمله مرقوک از آب بهره مند شوند.

 

حسین امامی، مدیرکل آب منطقه ای خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: از قدیم الایام آب روستای شهرستانک از رودخانه تامین می‌شده و با توجه به عدم لوله گذاری بین اهالی اختلاف پیش آمده بود که ما اعلام کردیم اقدامات باید قانونی انجام شود.

 

وی ضمن تاکید بر اینکه در داخل مسیر و بستر رودخانه باید هر اقدامی با هماهنگی آب منطقه ای انجام شود، افزود: ما کار را در وقت مقرر متوقف کردیم.

 

مدیرکل آب منطقه ای خراسان‌جنوبی خاطرنشان‌کرد: ازمسیر انتقال آب که در مسیر مزارع است مشکلی نیست اما در داخل رودخانه باید مجوز اخذ شده و چون مجوز اخذ نکرده بودند کار باید با هماهنگی دادستانی از ادامه عملیات جلوگیری شود.

 

امامی ضمن بیان این‌که اقدامات کاملا انجام شده است، یادآورشد: با توجه به همزمانی کار در ماه محرم و صفر، به تدبیر دادستان یک وقفه‌ای در کار ایجاد شد.

 

وی گفت: ما اول اخطار می‌دهیم و خواهش می‌کنیم خود مردم اقدام کنند تا ما مجبور به ورود دادستانی نباشیم لذا این فرصت فراهم شده است تا با هماهنگی اهالی منطقه چند تا گودالی که حفرشده پرشود.

 

مدیرکل آب منطقه ای خراسان‌جنوبی گفت: در زمینه آب روستاهای آن منطقه بحث خاصی وجود ندارد و امیدواریم با تدبیراتی که توسط دستگاه قضایی اندیشیده می‌شود مشکلی نباشد اقدامات قانونی مناسب انجام شود.

 

تصاویر زیر مربوط به محل حفاری اهالی روستای شهرستانک برای تصرف آب:

 

 

انتهای پیام/ 5

 


نظرات بازدیدکنندگان

ناشناس
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶

این فرماندار جز سیاسی کاری وباندبازی با حمایت چند نفر حزب باد از شورای شهر ،کاری دیگر نکرده وتمام طرههایی که شعارش میدهند همه از زحمات دولت قبل وفرماندار قبل هست .نگاهی سطحی به چهره و فامیل افراد تازه به دوران رسیده در ادارات وکارخانه چدن خوسف بندازین ،همگی بدون استثناء فامیل درجه یک آقایان به ظاهر مسوول::،برادر خانم ،خواهر خانم ،پسر خاله و......اقایان مسول اهست که با امتیاز دادن به مسولین مردمی(خاءن به مردم)مشغول بهره برداری شخصی هستن واصلا برایشان مساءل دیگر مهم نیست .وای بر مسوولان عالی نظارت کننده همیشه در خواب وشاید ذینفع


محمد
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵

شهرستان خوسف طی چند سال اخیر دچار سیاسی کاری های زیادی شده اما به مردم توجه نمی شه. چه وقت سیاسی کاری ها می خواد تمام بشه خدا می دونه.


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب