آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86656
تاریخ انتشار: 1397/07/19 - 11:24
وضعیت بازار خودرو در بیرجند از تغییرات بازار خودرو بی‌نصیب نمانده و به گفته فعالان این عرصه شش ماهه ابتدای سال جاری از بدترین روزهای کاری در این بازار بوده است.

به گزارش خاورستان، چندماهی از افزایش قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی در بازار خودرو می‌گذرد؛ بازاری که با کشیده شدن گرانی به آن دچار رکود شد.

 

افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا طی یک برهه زمانی باعث نابه سامانی وضعیت خرید و فروش خودرو در بازار شده است.

 

وضعیت بازار خودرو در بیرجند نیز از تغییرات در این بازار بی‌نصیب نمانده و به گفته فعالان این عرصه شش ماهه ابتدایی سال جاری از بدترین روزهای کاری در این بازار بوده است.

 

شلوغی نمایشگاه‌های اتومبیل و حضور دلالان زیاد در این حوزه یکی از مواردی است که می‌توان در سطح نمایشگاه‌های بیرجند مشاهده کرد اما به گفته نمایشگاه‌داران خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد.

 

تعطیلی خرید و فروش در بازار خودرو

حسینی یکی از فروشندگان خودرو در گفت‌و گو با خاورستان در خصوص وضعیت بازار خودرو، اظهار کرد: هر شب شاهد حضور افراد زیادی در نمایشگاه‌ها هستیم اما متأسفانه معامله انجام نمی‌شود.

 

وی با بیان این‌که همه افراد تنها قیمت را می‌پرسند و تنها بر سر قیمت‌ها چانه‌زنی می‌شود، گفت: خریدار و فروشنده هر دو تن به خرید و یا فروش نمی‌دهند.

 

این فروشنده بیان کرد: بالا و پایین شدن قیمت دلار و عدم ثبات قیمت‌ها دلیل وضعیت نابه‌سامان بازار خودرو است.

 

افراد بدون کارشناسی قیمت تعیین می‌کنند

حسینی خاطرنشان کرد: گاهی شرایط به گونه‌ای است که افراد قیمت خودروی کار کرده خود را بالاتر از قیمت نو عنوان می‌کنند و هر کسی خودش مسئول قیمت‌گذاری خودروی خود می‌شود.

 

سپهری یکی دیگر از فروشندگان نیز با اشاره به نابه سامانی بازار خودرو، گفت: در طرح پیش‌فروش خودرو بسیاری از دلالان حضور پیدا می‌کنند و با خریداری چند خودرو در این طرح برای خود سود زیادی را کسب می‌کنند.

 

بازار سیاه دلالان

وی بیان کرد: بازار سیاهی که برخی از دلالان به راه می‌اندازند یکی از عوامل تشدید افزایش قیمت‌ها است.

 

این فروشنده عنوان کرد: نظارت دولت بر روند کار و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و اینکه خودروهای پیش‌فروش شده به متقاضیان واقعی داده شود باعث بهبود وضعیت می‌شود.

 

بی‌ثباتی قیمت ارز از دلایل التهاب بازار

سپهری با بیان این‌که قیمت‌گذاری خودرو ها باید حتماً به صورت کارشناسی شده صورت گیرد، افزود: متأسفانه گرانی در همه موارد در کشور را اکنون به قیمت دلار ارتباط می‌دهند و تا زمانی که این بی‌ثباتی در

بازار ارز وجود دارد سایر بازارها نیز ملتهب خواهد بود.

 

افزایش قیمت‌ها با وجود عدم تغییر کیفیت

وی تصریح کرد: اگر با افزایش قیمت‌ها شاهد افزایش کیفیت نیز بودیم خوب بود اما متأسفانه کیفیت خودروها تغییر نمی‌کند و این موضوع نارضایتی مردم را به دنبال دارد.

 

مهدی راعی‌فر رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل بیرجند نیز در گفت‌و گو با خاورستان به نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو اشاره کرد و گفت: قیمت‌ها به هیچ عنوان ثابت نیست و خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد.

 

وی افزود: خریدار برای خرید و فروشنده برای فروش ریسک نمی‌کند و افراد به اوضاع بازار اعتماد نمی‌کنند.

 

کاهش 80 درصدی معاملات

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل بیرجند به وجود 120 نمایشگاه اتومبیل در استان، افزود: نسبت به ابتدای سال معاملات 70 تا 80 درصد افت پیدا کرده و نسبت به ماه گذشته 90 درصد کاهش معاملات را داشته‌ایم.

 

راعی‌فر یادآور شد: هفته گذشته که قیمت دلار فرآیند نزولی داشت همه فروشنده شدند تا بتوانند با قیمت بالاتری خودروی خود را به فروش برسانند.

 

وی با اشاره به ترس از خرید خودرو توسط خریداران، تصریح کرد: هیچ اعتمادی به اوضاع بازار نیست و همین مسئله از دلایل رکود حاکم بر بازار است.

 

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل بیرجند خاطرنشان کرد: قیمت‌های ماشین‌های صفر ناگهان تغییر می‌کند و تغییرات در ماشین‌های دل پایین زیاد نیست.

 

راعی‌فر با بیان این‌که استقبال از پیش‌فروش خودروها زیاد است، گفت: افرادی که تمایل به خرید خودروی صفر دارند سعی می‌کنند از طریق نمایندگی‌ها اقدام به خرید کنند.

 

وی اضافه کرد: هفته گذشته قیمت برخی خودروها تا شش میلیون کاهش یافت اما اکنون با بالارفتن قیمت دلار دوباره قیمت‌ها به همان روند افزایشی برگشت.

 

التهاب وضعیت بازار خودرو، سودجویی دلالان و ثابت نبودن قیمت خودرو حتی برای چند روز از مسائلی است که باعث گلایه این روزهای فعالان این عرصه و مردم است.

 

نظارت جدی بر روند پیش‌فروش خودروها و نظارت نهادهای مسئول بر این بازار نیاز جدی این بازار است تا شاهد قیمت‌گذاری‌های کاذب و سودجویی‌های افراد در این حوزه نباشیم.

انتهای پیام/140نظر شما