سرویس: اجتماعی کد خبر: 85554 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲

گزارش توصیفی از اعزام اولین کاروان حج تمتع خراسان جنوبی مرداد ماه97

پایان سال‌ها انتظار برای رسیدن به معبود/ می‌روم تا امام زمانم را ببینم+ فیلم

زائرانی که پس از سال‌ها انتظار برای زیارت خانه خدا و به آرزوی دیدن امام زمان (عج) راهی سفر حج شدند.

پایان سال‌ها انتظار برای رسیدن به معبود/ می‌روم تا امام زمانم را ببینم+ فیلم

به گزارش خبرنگار خاورستان، ساعت 4:30 دقیقه بامداد را نشان می‌داد، تنها ثانیه هایی بیش از فرود هواپیمایی که قرار بود اولین کاروان زائران خراسان جنوبی را به فرودگاه جده منتقل کند در محوطه بیرونی فرودگاه نمی‌گذشت.

 

در بدو ورود به فرودگاه قسمت بازرسی بانوان یکی از خواهران مسئول با تعجب نگاهم کرد و پرسید زائری؟ گفتم:" نه زائر نیستم، خبرنگارم". پس از بازرسی، من را به سالن انتظار فرودگاه جایی که همه زائران منتظر بودند راهنمایی کرد.

 

  سالن انتظار فرودگاه بین المللی بیرجند میزبان زائران و خادمانی بود که عازم سرزمین وحی بوده سر از پای نمی‌شناختند.

اعزام اولین کاروان حج  خراسان جنوبی سال 97

واررد سالن انتظار فرودگاه بین المللی بیرجند شدم، زائران لباس های مشخص و مخصوصی به تن داشته و همه آنها پارچه های سبز و آبی رنگی به گردن داشته که نام کاروان و استان بر آن نوشته شده و همه روی صندلی های سالن انتظار نشسته، منتظر لحظه پرواز بودند.

 

بسیاری از خواهرانی که عازم سفر حج بودند از همین ابتدا لباس و کفش سفید خود را پوشیده و برای این سفر معنوی و روحانی آماده شده بودند.

 

فضای معنوی خاصی بر سالن انتظار فرودگاه بین المللی بیرجند حاکم بود چرا که تازه دقایقی کوتاه از اذان صبح به وقت بیرجند می‌گذشت و  در آن لحظه صدای تلاوت دعای عهد از تلویزیون سالن انتظار فرودگاه در حال پخش شدن بود و این خود دل زائران و فضای حاکم بر سالن را معنوی تر کرده بود.

اعزام اولین کاروان حج  خراسان جنوبی سال 97

زائران حس و حال عجیبی داشتند یکی با تسبیحی از تربت امام حسین (ع) ذکر می‌گفت و دیگری در حال تلاوت کردن قرآن بود.

 

ساعت ثانیه به ثانیه می‌گذشت و به ساعت 6:10 دقیقه که قرار بود اولین پرواز حج تمتع سال97 از مبدأ فرودگاه بیرجند به مقصد جده در کشور عربستان فرودگاه بیرجند را ترک کند نزدیک تر می‌شد.

 

گذشت ثانیه های وشمارش معکوس برای زائران خانه خدا از مدت‌ها قبل آغاز شده بود و صبح روز 20 مرداد بالاخره ساعت بیقراری زائران به وقت عاشقی و دلدادگی در حرم امن نبوی، گره خورد.

 

اولین کاروانی که از فرودگاه بین المللی بیرجند به سمت شهر جده در کشور عربستان پرواز کرد کاروان آقای جعفر پور مقدم با 260 زائر بود،یکی از ویژگی ها مورد توجه در این کاروان، حضور مسن ترین و کوچک ترین زائر خراسان جنوبی در مراسم حج سال 97 بود که هر دو نفر در اولین کاروان اعزامی حج استان حضور داشتند.

 

احساس غیر قایل وصفِ کوچکترین زائر حج تمتع خراسان جنوبی

نادیا نخعی کوچک ترین زائر حج سال 97 از خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: 16 سال سن دارم و برای دومین بار است که به سفر حج مشرف می‌شوم، برای اولین بار 7 سال سن داشتم که  به همراه خانواده به سفر حج رفتم.

 

وی با بیان اینکه برای اولین بار که به خانه خدا مشرف شدم بسیار کوچک بودم، افزود: هم اکنون که برای دومین بار به سفر حج و اولین سفر حج تمتع می‌روم حس وحال بسیار عجیبی دارم.

 

کوچکترین زائر حج خراسان جنوبی بیان کرد: لذت سفرهای معنوی مانند زیارت خانه خدا و عتبات عالیات برای نوجوانان بسیار لذت بخش و تاثیر گذار است.

 

نخعی عنوان کرد: اگر در این سفرها چشم دل را باز کرده و واقعا قدر فرصتی را که در این سن و سال برایم به وجود آمده را بدانم قطعا خواهم توانست توشه ای از این سفر معنوی بگیرم که برای تمام عمرم در همه مراحل زندگی کاردبرد داشته باشد البته به شرط اینکه پس از بازگشت از خانه خدا بر سر عهد و پیمان هایی که با خدای خود بسته ام ثابت قدم باشم.

 

وی با بیان اینکه اولین دعای من با دیدن خانه خدا،دعای ظهور امام زمان (عج) خواهد بود، گفت: دعای بعدی من برای شفا همه بیماران،عاقبت به خیری جوانان و لذت درک این سفر معنوی برای هم سن و سال‌های خودم است.

 

در گوشه دیگری از سالن انتظار فرودگاه پیرمردی که مو سراسر سفیدش نشان از گذشتن چندین بهار از عمر زندگی را نشان می‌داد و زیر لب ذکر می‌گفت توجه ام را به خود جلب کرد.پیش رفتم که با وی گفت و گویی داشته باشم که متوجه شدم این فرد مسن ترین زائر حج سال 97 در خراسان جنوبی است.

 

اجل، مهلت درک لذت سفر حج با شریک زندگی را به من نداد

محمد جعفریان مسن ترین زائر حج سال 97 خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، بیان کرد: 83 سال سن دارم و 12 سال است منتظر این روز هستم.

 

وی در حالی که چشمانش پر از اشک بود، گفت:12 سال قبل برای زیارت خانه خدا به همراه همسرم ثبت‌نام کردم اما قسمت نبود و اجل مهلت نداد که لذت زیارت خانه خدا را با شریک زندگی ام درک کنم.

 

مسن ترین زائر حج خراسان جنوبی عنوان کرد: هم اکنون به همراه پسرم برای زیارت خانه خدا عازم سرزمین وحی هستم و انشاءالله که حج نیابتی فرزندم برای مادرش مورد قبول خدا واقع شود و برکات این سفر معنوی به روح همسرم نیز برسد.

اعزام اولین کاروان حج  خراسان جنوبی سال 97

اولین دعایم عاقبت به خیری جوانان خواهد بود

جعفریان با بیان اینکه اولین دعای من با دیدین کعبه معظمه برای بار نخست، طلب عاقبت به خیری برای همه خواهد بود، تصریح کرد: به طور خاص برای عاقبت به خیری جوانان این کشور و خراسان جنوبی دعا گو خواهم بود.

 

مسن ترین زائر حج خراسان جنوبی ضمن اینکه برای خود در این سفر معنوی طلب مغفرت از خدا را خواهم داشت، بیان کرد: از خدا می‌خواهم که همه را بخشیده و مشکلات همه را برطرف کند.

 

و اما هر کاروان حج دارای چندین خادم و روحانی یا معین کاروان است که در این خصوص نیز با یکی از خادمین زائران نیز گفت و گوی مختصری انجام دادم.

 

زیارت مقبوله، صحت و سلامتی زائران را آرزو دارم

عبدالحسین بهدانی فر یکی از خادمین اولین کاروان حج تمتع خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، گفت: از اینکه توفیق خادمی زائران خانه خدا به من داده شد بسیار خوشحال هستم .

 

وی افزود: از حدود 6 سال قبل کارگذار حج و زیارت شدم و ابتدا در سفرهای کربلا به عنوان مدیر کاروان در خدمت زائران بودم پس از در دو سفر عمره توفیق خدمت‌گذاری به زائران خانه خدا نصیبم شد و هم اکنون نیز برای اولین بار در سفر حج تمتع امسال خادم زائران استان هستم.

 

این خادم کاروان با اشاره به وظیفه نیروی خدمه، بیان کرد: نیروی خدمه از روزی که ثبت‌نام زائران آغاز می‌شود در انجام امورات مربوط به ثبت‌نام زائران در خدمت آنها است و در هر زمینه ای که لازم باشد از پذیرایی در کلاس‌ها گرفته تا آموزش‌های لازم و مورد نیاز به زائران از جمله وظایف خادمان در کاروان‌ها است.

 

بهدانی فر با اشاره به دعا و خواسته اش در این سفر زیارتی گفت: دعا و خواسته ام برای زائرانی که در خدمت آنها هستم انجام زیارت مقبوله و بازگشت با صحت و سلامتی به وطن است و دعای قلبی ام برای افرادی که تا کنون زمینه سفر حج برایشان فراهم نشده اینکه خداوند به آنها این فرصت را بدهد و توفیق زیارت خانه اش را نصیب و روزی همه گرداند خواهد بود.

 

نایب الزیاره همه خواهم بود

وی خاطرنشان کرد: نایب الزیاره تمام زائران خواهم بود و آرزوی طول عمر و سلامتی برای مقام معظم رهبری، دعا برای فرج امام زمان (عج) و عاقبت به خیری جوانان از دیگر خواسته های من در طول سفر حج است.

 

سفر حج زمینه ای برای نشان دادن صفا و صمیمیت ایرانی ها

حجت الاسلام حبیب الله زاهدی به عنوان معین اولین کاروان زیارتی حج خراسان جنوبی نیز در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: توفیق نصیب من شده است که برای دومین بار در حج تمتع به عنوان معین کاروان همراه زائران باشم.

 

وی افزود: حضور زائران ایرانی در ایام الله عبادی حج تاثیری فراوانی در نقش بر آب کردن نقشه های دشمنان ما دارد،دشمنان ما تلاش دارند که جامعه ایرانی را یک جامعه جنگ طلب معرفی کنند همان گونه که همیشه نیز هدف و کارشان خراب جلوه دادن ایران بوده و است.

 

این معین کاروان بیان کرد: یکی از بهترین جاهایی که و مسلمان کشورهای دیگر می‌توانند صفا و صمیمت کشور ایران را خودشان ملاحظه کنند همین سفر حج و حضور زائران ایرانی درمراسم حج ابراهیمی است.

 

حج،محور وحدت است

حجت الاسلام زاهدی عنوان کرد: یکی از اهداف حج وحدت جامعه اسلامی است ما اگر به دستورات اسلام و ائمه بزرگوار عمل کنیم حج محور وحدت خواهد بود و می‌تواند روز به روز بر وحدت جامعه اسلامی نیز بیفزاید.

 

ساعت از 5:45 دقیقه گذشته و کم کم باید زائران برای سوارشدن از سالن انتظار بیرون می‌رفتند، در دو طرف درب خروجی سالن فرودگاه مسئولان فرودگاه بین المللی و فرماندار بیرجند برای بدرقه زائران با یک شاخه گل رز صف کشیده و آماده بودند.

 

زائران پشت سر هم و به نوبت با تحویل دادن کارت پرواز خود به مسئول مربوطه، سالن فرودگاه را ترک کرده و به سمت هواپیما می‌رفتند.

 

حس و حال برخی ها در این مسیر کوتاه دیدنی بود.خوشحالی عمیق و سر از پای نشناختن های‌شان نیز به وضوح دیده می‌شد یکی زیر لب صلوات می‌فرستاد و یکی قطرات اشکی که از گونه هایش جاری بود دل بی طاقتش را تسلا می‌داد.

اعزام اولین کاروان حج  خراسان جنوبی سال 97

آرزوی دیدن امام زمان (عج) در سفر حج

یکی از زائرانی که حس و حال عجیبی داشت و قطرات اشک از روی گونه هایش به سرعت به پایین می‌غلطید در بین آن همه زائر نگاهم را به سمت خود هدایت کرد، جلو رفتم تا در آخرین ثانیه ها با او گفت و گو کنم اما گریه امانش نمی‌داد و فقط گفت: دوست دارم در این سفر امام زمان (عج) خودم را ببینم و به معنای واقعی تغییر کنم تغییری که مورد تایید امام زمانم باشد؛ به این امید به سمت خانه خدا می‌روم و می‌خواهم با کوله باری از خوبی،نیکی و منتظر واقعی برای امام زمان (عج)  به وطنم بازگردم.

 

زائران زمین خاکی را به مقصد بندگی ترک کردند

آری آخرین زائر نیز یکی پس از دیگری پله های هواپیما را پشت سر گذاشت و وارد هواپیما شد. هواپیما پس از طی کردن مسیر کوتاهی اوج گرفت و در آسمان شهر بیرجند به پرواز درآمد.

 

زائران زمین خاکی را ترک کرده و به سمت آسمان پرواز کردند، پروازی که قرار بود پس از فرود در سرزمین مکه و منا سعی بین صفا و مروه انجام دهند و تشنگی و عطش هاجر برای پیدا کردن قطره آبی را درک کنند.

 

پروازی که پس از فرود قرار است در سرزمین مکه با رمی جمرات، تنفر و انزجار خود از شیطان و هوای نفس را به منصه ظهور برسانند.

 

پروازی که پس از فرود در سرزمین عرفات قرار است با سه روز طاعت و بندگی واقعی، خواسته ها و امیال نفسانی خود را قربانی و تسلیم امر و طاعت خدای خود کنند.

اعزام اولین کاروان حج  خراسان جنوبی سال 97

پروازی که پس از فرود قرار است با طواف خانه خدا شعار قدرت و وحدت آفرین " لبَّیک اللّهمّ لبَّیک، لبَّیک لا شریک لک لبَّیک، إنّ الحمد و النّعمة لک و الملک" را با صدای رسای خود طنین انداز کنند.

 

پروازی که پس از فرود قرار است در مسجد الحرام، مقام ابراهیم (ع)، قبرستان بقیع و زیارت قبور ائمه غریبش ،محل مبعوث شدن حضرت محمد (ص) و... را زیارت کرده و توشه سفر برگیرند.

 

گزارش از سمیه سلیمانی و حسین ترشابی

 

انتهای پیام/127


نظرات بازدیدکنندگان

ناشناس
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲

از ابتدای سال تا الان فقط این گزارشتون به دلم نشست...خداقوت


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب