آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 84801
تاریخ انتشار: 1397/04/09 - 15:01
معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت:سال گذشته در راستای اشتغال زایی برای معلولان طرحی به شهرداری بیرجند مبنی بر راه اندازی "کافه هنر" به مساحت 70 متر برای عرضه محصولات ساخته شده توسط معلولان و فراهم شدن زمینه اشتغال زایی و فروش محصولاتی آنها داده شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،جلسه شورای شهر امروز با حضور همه اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند برگزار شد و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند امروز میزبان معاون توانبحشی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی بودند.

 

راه اندازی " کافه هنر" برای استغال زایی معلولان

جمیله رضا زاده معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی امروز در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار کرد:سال گذشته در راستای اشتغال زایی برای معلولان طرحی به شهرداری بیرجند داده شد مبنی بر راه اندازی "کافه هنر" برای عرضه محصولات ساخته شده توسط معلولان و فراهم شدن زمینه اشتغال زایی و فروش محصولاتی که توسط معلولان تولید می‌شود.

 

وی افزود: در این طرح که برای اولین بار توسط بهزیستی خراسان جنوبی به مرکز کشور داده شده است قرار است مکانی با مساحت 70 متر مربع برای عرضه محصولات ساخته شده توسط معلولان که شامل کارهای هنری است فراهم شود.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی با معرفی این طرح بیان کرد:فضای در نظر گرفته شده برای کافه هنر به صورت اتاقک کانکسی خواهد بود و مکان آن در یکی از پارکهای توحید و خانواده بیرجند پیشنهاد شده است که در این مکان علاوه بر عرضه محصولات تولیدی معلولان، فضایی به عنوان کافی شاپ و انجام کارهای هنری توسط معلولان در نظر گرفته شده است.

 

رضا زاده خاطرنشان کرد:طرح ارائه شده به بهزیستی کشور مورد استقبال مسئولان قرار گرفت و اعتباری برای آن در نظر گرفته شده است و برنامه ریزی شده است که از سایر استانها نیز برای دیدن و الگو برداری از این طرح در مرداد ماه به خراسان جنوبی بیایند و این طرح مورد استفاده سایر استانها نیز قرار گیرد.

 

وی اظهار کرد:برای حقوق ماهانه معلولانی که در محل کافه هنر مشغول بکار شوند نیز از کارفرمایی اعتبار گرفته ایم و به جهت مانا بودن این طرح دوره  آموزشهای هنرهای تجسمی با حضور اساتید کشوری را داشته ایم.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: علاوه بر این جشنواره هنرهای تجسمی برگزار شده که از 5 استان تعداد 80 نفر در این جشنواره شرکت کرده اند و قرار است در مرداد ماه 10 نفر برتر انتخاب شوند؛ ضمن اینکه برگزاری این جشنواره خود باعث باز شدن راهی برای ورود به کافه هنر است و  برای کارهای هنری که ساخته معلولان استان و در واقع تولید داخلی حمایت از کالای ایرانی است شرایط فراهم می‌شود.

 

رضا زاده عنوان کرد: با توجه به این شرایط و توضیحات ارائه شده از شهرداری و شورای اسلامی شهر بیرجند تقاضای واگذاری زمین در یکی از دو پارک توحید یا خانواده را داریم و ضمن اینکه افتتاحیه این کافه هنر در 3 مرداد ماه خواهد بود از شهرداری درخواست داریم که زودتر نسبت به واگذاری زمین با ما همکاری داشته باشد.

 

محمد علی جاوید شهردار بیرجند در این جلسه در مقابل درخواست معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی،اظهار کرد: بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط همکاران در حوزه  سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بیرجند پارک توحید به دلیل شلوغ بودن برای راه اندازی کافه هنر مناسب نیست.

 

وی افزود: با پیشنهاد شما برای راه اندازی کافه هنر در محل پارک خانوداه موافقت می‌شود اما این توافق باید براساس قانون وطی قراردادی باشد و در این قرار داد مشخص شود که ماهانه مبلغی به عنوان اجاره با قیمت کارشناسی به شهرداری پرداخت شود.

 

شهردار بیرجند عنوان کرد:به مسئول سازمانهای پارکها اعلام می‌شود که قرار داد را آماده کرده و شهرداری نسبت به انجام کارها اقدام خواهد کرد؛ که در این راستا جاوید به صورت تلفنی با شاکری مسئول سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهرداری صحبت کرده و درخواست اقدامات لازم را داشت.

 

پس از موافقت با درخواست معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی اعضای شورا به بررسی نامه های رسیده و مصوبات جلسه قبل پرداختند.

 

راه اندازی و استفاده از حمام های عمومی سطح شهر

فاطمه زهرا هلال بیرجندی یک از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در این جلسه با بیان درخواستهای مردم، اظهار کرد: یکی از درخواستهای همشهریان که به شورا رسیده است خواستار راه اندازی مجدد و استفاده از حمام های عمومی سطح شهر بوده است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه شاید گاهی اوقات مسافری و سربازی در شهر باشد و نیاز به حمام داشته باشد خیلی خوب خواهد بود که حمام های عمومی سطح شهر آن تعدادی که وجود دارد و از بین نرفته است راه اندزی شود و لازم است شهرداری نیز در این راستا حمایت های لازم را داشته باشد.

 

طاهره موهبتی یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه بر اهمیت استفاده حمام های عمومی در طب سنتی اشاره کرد و گفت: استفاده از حمام های عمومی به دلیل شرایط خاصی که دارد در طب سنتی بسیار مورد تاکید بوده و اگر برنامه ریزی شود و نسبت به راه اندازی مجدد حمام های عمومی سطح شهر اقدام شود بسیار خوب خواهد بود.

 

ابراهیم تقی زاده رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند در این جلسه نیز درمورد حمام های عمومی سطح شهر، اظهار کرد: برنامه ریزی می‌کنیم که جلسه ای را با مسئول رسیدگی به امور مساجد استان برگزار کنیم و درباره در نظر گرفتن یک دوش در داخل سرویس بهداشتی های مساجد سطح شهر که معمولا در ساعات زیادی از شبانه روز باز است نصب شود و افرادی که نیاز به استحمام داشته باشند از آن استفاده کنند.

 

وی با اشاره به وقف بودن برخی از حمام های عمومی،عنوان کرد:درخواست داریم در این زمینه حوزه خدمات شهری شهرداری با اداره اوقاف و امور خیریه استان صحبتی داشته باشد و همکاری اداره اوقاف را نیز برای راه اندازی مجدد حمام های عمومی داشته باشیم.

 

محمدعلی جاوید شهردار بیرجند نیز در این مورد گفت: به حوزه خدمات شهری شهرداری اعلام می‌کنیم که بررسی کند و اگر حمام عمومی در سطح شهر باشد و از بین نرفته باشد شهرداری آمادگی همکاری برای راه اندازی مجدد حمام های عمومی را دارد.

 

این پیشنهاد برای بررسی بیشتر به شهرداری ارجاع داده شد که حجت الاسلام عبد الرزاق نژاد در این مورد عنوان کرد: بررسی حمام های عمومی مربوط به شورای چهار مبوده و تا کنون تصمیمی برای آن گرفته نشده است.

 

راه اندازی فاز دوم چهارشنبه بازار در بلوار مسافر

هلال بیرجندی با اشاره به راه اندازی فاز دوم چهارشنبه بازار بیرجند در محل میدان میوه و تربار سابق در بلوار مسافر بیرجند،گفت: بنا به درخواست عده ای از همشهریان برای دسترسی راحت به چهارشنبه بازار قرارشده است فاز دوم چهارشنبه بازار در محل بلوار مسافر در هفته دولت افتتاح شود.

 

 این موضوع نیز قرار شد توسط شهرداری بررسی شود و در صورت استقبال شهروندان زیر ساخت‌های لازم که اعتباری حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان نیاز است فراهم شود و در غیر این صورت و عدم استقبال شهروندان زیر ساختها شامل سایه بان و سایر موارد که باعث هزینه های اضافه شود انجام نخواهد شد.

 

مخالفت شورا با تغییر کاربری های غیر مجاز

مهدی میری یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه با اظهار اینکه یکی از نگرانی های شورا تغییر کاربری های غیر مجاز است، عنوان کرد:شورا با اصل عملکرد تغییر کاربری و غیر کارشناسی مخالف است.

 

وی با اشاره به واگذاری زمینی از سوی بنیاد مستضعفان به اداره کل ورزش و جوانان برای راه اندازی خانه جوان، تصریح کرد: ابتدا زمینی در مجاورت دیوار یخی برای راه اندازی خانه جوان به اداره کل ورزش جوانان پیشنهاد شد که به دلیل مجاورت با دیوار یخی و آسب دیدن بافت تاریخی مورد موافقت قرار نگرفت.

 

این عضو شورای اسلامی شهر بیرجند بیان کرد: دو زمین دیگر یکی در حاشیه بلوار پیامبر اکرم (ص) و دیگری در بولوار مدرس از سوی بنیاد مستضعفان برای خانه جوان پیشنهاد شد که بنیاد مستضعفان برای استفاده از جیب شهرداری اعلام کرده هزینه تغییر کاربری زمین را نمی‌دهد و شهرداری آن را پرداخت کند.

 

تقی زاده نیز با اشاره به درخواست تغییر کاربری های غیر مجاز،تصریح کرد:اگر تغییر کاربری انجام شود راه برای سایر تغییر کاربری ها باز شده وراه برای فساد باز خواهد شد که باید کارها با کارشناسی و درست انجام شود.

 

 برگزاری مسابقه دو میدانی در بیرجند

حجت الاسلام مهدی عبدالرزاق نژاد عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه بیان کرد: یک نفر از پیشکسوتان ورزشی استان درخواست برگزاری مسابقه دو میدانی را داشته است؛ با توجه به اینکه برگزاری این مسابقه نیاز به هزینه زیادی ندارد و فقط باید با چند دستگاه هماهنگی شود درخواست بررسی دارم که در صورت امکان تاریخ،زمان و مکان برگزاری مسابقه دو میدانی اعلام شود.

 

این درخواست نیز به تصویب اعضای شورا رسید و به شهرداری جهت اجرا و تعیین روز و مکان سپرده شد.

 

از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه شورای شهر امروز پیشرفت بسیار خوب پروژه فرزان بود.

 

7 ملک مسکونی بافت فرزان تملک شد/ بسته شدن پرونده پروژه فرزان

جاوید شهردار بیرجند با اشاره به پروژه فرزان گفت: 7 ملک مسکونی در مسیر پروژه فرزان به تملک شهرداری درآمده و عملا کار شهرداری در آنجا به پایان رسیده و پرونده بافت فرزان ازسوی شهرداری بسته شده است.

 

وی افزود: برای انجام کارهای زیر ساختی و آسفالت اعتباری اختصاص پیدا کرده است و راه و شهرسازی باید این اعتبار را تا پایان تیر ماه جذب کرده و نسبت به آسفالت این مسیر اقدام کند.

 

از دیگر موضوعاتی که توسط میری عضو کمیسیون عمران شهرداری در جلسه شورای شهر عنوان شد عدم افزایش هزینه پروانه های تجاری بوده که در سال جدید نسبت به سال 96 هیچ افزایشی نداشته است.

 

همچنین افزایش مبلغ دو هزار تومان آب بها به فیش های آب از دیگر مباحث این شورا بود که با مخالفت اعضا رو به رو شد.
 
 شهردار بیرجند در این جلسه از احداث پارک خطی در بیرجند خبر داد و گفت: این پروژه امروز برای اجرای طرح مستقر شده و از میدان غفاری تا میدان سفیر امید ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/127/ 11/نظر شما