آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 84118
تاریخ انتشار: 1397/02/27 - 07:36
بارندگی سیل آسای روزهای اخیر در شهرستان زیرکوه، خسارات زیادی برجای گذاشت و روستای مرزی چاه‌زرد در محاصره سیل قرار گرفت و خسارت زیادی به آن وارد شد.

به گزارش خاورستان، بارندگی‌های چند روز اخیر باعث واردشدن خسارت‌های فراوان به برخی مناطق به خصوص روستاها و نابودی محصولات کشاورزی شده است. روستاهای شهرستان زیرکوه نیز خسارت زیادی دیده است.

بارندگی سیل آسای عصر دوشنبه (24 اردیبهشت 1397) در شهرستان زیرکوه، خسارات زیادی برجای گذاشت. به گزارش دهیاران بخش مرکزی شهرستان زیرکوه، بر اثر این بارندگی سیل آسا، راه ارتباطی به بعضی از روستاها مسدود، مسیر آب قنوات بسته و به باغ‌های کشاورزی تعدادی از منازل خسارت وارد شده است. بخشدار مرکزی زیرکوه گفت: راه ارتباطی خطوط تلفن، برق و آب روستاهای مناوند، دزگ و پیچکان شدیدا دچا آسیب شده  و جاده این مناطق مسدود است.
 
سیل در زیرکوه
 
سیل در زیرکوه
 
عسکری خاطرنشان کرد: یک کشاورز در روستای جیم‌آباد زیرکوه، در رودخانه خروشان شناور شده و پس از حدود 700 متر شناورشدن خود را نجات داده است و هم‌اکنون در بیمارستان حاجی‌آباد بستری است.
 
سیل به جاده‌های همت‌آباد، تجنود و آهنگران خسارت زد و گردشگران دره تجنود را گرفتار کرد. همچنین گزارش‌ها از بخش شاسکوه نیز از بارندگی شدید و جاری‌شدن سیل در محورهای این منطقه حکایت دارد. برای مشاهده تصاویر بیشتر، این‌جا کلیک کنید.
 
همچنین براساس گزارش‌ها، عصر سه‌شنبه (25 اردیبهشت 1397) بر اثر برخورد صاعقه به گله گوسفندان در دشت بمرود زیرکوه، ۱۷ رأس گوسفند تلف شدند و صاحب گوسفندان نیز روانه بیمارستان حاجی‌آباد و سپس به بیمارستان قاین اعزام شد.
 
پس از بارش شدید باران و جاری‌شدن سیلاب در اکثر مناطق زیرکوه، امدادرسانی شبانه به سیل‌زدگان با حضور مسئولان و نیروهای امدادی و انتظامی آغاز شد. بر اثر سیل، راه‌های ارتباطی به منطقه بالاکوه و روستاهای دزگ، گمنج، سورند و نزومند بسته شد. همچنین تمام خطوط ارتباطی در این منطقه قطع گردید و ارتباط ساکنان با مرکز شهرستان تا صبح سه‌شنبه قطع بود.
 
خسارت سیل در زیرکوه
 
سیل در زیرکوه
 
سیل به باغ‌ها و مزارع روستاهای بخش زهان و بخش مرکزی خسارات سنگینی وارد کرد. تقریبا صد درصد مزارع روستای دوست‌آباد زیرکوه بر اثر سیل ویران شد. بارش شدید باران باعث شکسته‌شدن درختان در شهر حاجی‌آباد شد.
 
بازگشایی جاده‌های زیرکوه از دوشنبه‌شب آغاز و صبح سه‌شنبه، وسایل نقلیه سنگین شهرداری حاجی‌آباد نیز به کمک راهداری شتافت تا مسیرهای ارتباطی شهرستان زودتر بازگشایی شود. برای مشاهده تصاویر بیشتر، این‌جا کلیک کنید.
 
چاه‌زرد در محاصره سیل
گزارش‌های مردمی از روستای چاه‌زرد زیرکوه حکایت از بحرانی‌بودن این روستای مرزی داشت. اهالی این روستا اعلام کردند: پس از بارندگی شدید سه‌شنبه‌شب و شکسته‌شدن بندهای بالادست روستا، آب وارد روستای چاه‌زرد شده است و منازل مردم در محاصره سیل قرار گرفته است. مردم شدیدا تقاضای کمک فوری از دستگاه‌های امدادرسان داشتند و اعلام کردند: در صورت عدم کمک فوری به مردم، احتمال صدمات جانی و مالی فراوان وجود دارد. به علت مسدودبودن محورهای ارتباطی، مردم چاه‌زرد درخواست امداد هوایی داشتند.
 
تیر خلاص تگرگ بر پیکر باغ‌داران زیرکوه
بارش  باران و تگرگ در روستای بنمرود بخش زهان شهرستان زیرکوه، خسارات جبران‌ناپذیری به کشاورزان و باغداران وارد کرد و تگرگ تیرخلاص بر محصول زرشک زد تا مشکلات مردم این منطقه مضاعف شود. حاج علی طالبی عضو شورای اسلامی بنمرود و یکی از باغ‌داران به سرمازدگی ابتدای سال اشاره کرد و گفت: امسال خسارات زیادی به ما وارد شده و دولت باید به ما بیشتر توجه کند.
 
وی از واردشدن خسارت صددرصدی به محصولات زرشک، بادام، زردآلو، آلو، گوجه، سنجد و به خبرداد و افزود: این تگرگ نای کشاورزان را گرفت و همه مردم را شوکه کرد.
 
گزارش خبرنگار ما حاکی است علاوه بر این خسارات، قنات حسین‌آباد شوراب نیز بر اثر سیل مسدود شده است.
 
طالبی از واردشدن خسارات شدید به محصولات کشاورزی در روستاهای شیرگ، سارجین، کلاته‌مزار، بایمرغ، جان‌احمد و مغیلان خبر داد و اظهار کرد: از جهاد کشاورزی استان خواهشمندیم امسال مردم را دریابند.
 
مصطفایی از اهالی روستایی شیرگ نیز به خبرنگار ما گفت: مردم این منطقه متحمل خسارات فراوان شده‌اند که باید دولت و مسئولان پای کار بیایند و به کمک مردم بشتابند.

 

تصاویری از خسارت سنگین سیل به کشاورزان روستای دوست‌آباد زیرکوه

خسارت سیل به روستای دوست‌آباد زیرکوه

خسارت سیل به روستای دوست‌آباد زیرکوه

خسارت سیل به روستای دوست‌آباد زیرکوه

برای مشاهده تصاویر بیشتر، این‌جا کلیک کنید.

آبگرفتگی صددرصد منازل مسکونی چاه‌زرد

محمدعلی عابدینی سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان زیرکوه در گفت‌وگویی اظهار کرد: بر اثر سیل سه‌شنبه‌شب در روستای چاه‌زرد، صددرصد کوچه‌ها، معابر و حیاط تمام منازل این روستا دچار آبگرفتگی شده است و آب به داخل 20 منزل مسکونی نیز نفوذ کرده است.
 
وی افزود: از سه‌شنبه‌شب 2 اکیپ امدادی از جمعیت هلال احمر زیرکوه، 2 اکیپ امدادی از جمعیت هلال احمر قاین به همراه تیم واکنش سریع مرکز استان، در این روستای مرزی حضور یافتند و به کمک مردم شتافتند.
 
خسارت سیل به روستای چاه‌زرد زیرکوه
 
سرپرست جمعیت هلال احمر زیرکوه گفت: خوشبختانه سیل تلفات جانی نداشته است.
 
روستای چاه‌زرد از روستاهای مرزی شهرستان زیرکوه و محل سکونت عشایر بهلولی است که در فاصله تقریبی 55 کیلومتری از مرکز شهرستان قرار دارد.

 

برای مشاهده تصاویر بیشتر، این‌جا کلیک کنید.

 

لاشه پراید گرفتار در سیل زیرکوه پیدا شد

عصر سه‌شنبه راننده یک دستگاه خودروی پراید که در مسیر دره آهنگران در حال تردد بود، پس از مواجه‌شدن با سیل ناگهانی خودروی خود را در محل رها کرده و خود را از محل نجات می‌دهد. صاحب این خودرو صبح چهارشنبه با یک دستگاه تراکتور به محل می‌رود تا خودروی خود را از محل خارج کند اما اثری از این خودرو نمی‌یابد.
 
لاشه پراید گرفتار در سیل زیرکوه
 
لاشه این خودرو که بر اثر سیل در دره آهنگران ناپدید شده بود، پس از ساعت‌ها تجسس، در شن‌زارهای رودخانه آهنگران پیدا شد. همچنین یک دستگاه خودروی پژو 405 که عصر روز سه‌شنبه در سیل گرفتار شده بود و سرنشینان آن خود را از سیل نجات داده بودند، توسط خودروهای امدادی، از دل رودخانه خارج شد. تصاویر بیشتر را از این‌جا ببینید.

 

تگرگ، قنوات شیرگ را پلمپ کرد

بارش شدید تگرگ تمامی قنوات روستای شیرگ بخش زهان شهرستان زیرکوه را پلمپ کرد و خسارات فراوانی را به مردم محروم و پرتلاش این روستا وارد ساخت. محمد مصطفایی یکی از کشاورزان شیرگ گفت: این بارندگی که به صورت تگرگ بود، بی‌سابقه بود و سیل ناشی از آن هشت رشته قنات روستا را به صورت ۱۰۰ درصد مسدود کرده است. این سیل موجب تخریب اراضی کشاورزی شده است و این در شرایطی است که دیگر امید به برداشت محصول در فصل برداشت را نداریم.
 
وی همچنین به شکسته‌شدن یکی از بندهای خاکی مشرف بر اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: تخریب این بند خاکی همه مردم را غافل‌گیر کرد و موجب تخریب اراضی کشاورزی پایین دست این بندخاکی شد.
 
مرتضی عباسی از اهالی شیرگ نیز اظهار کرد: نمی‌دانیم با این خسارات چه بایدکرد. از دولت می‌خواهیم ما را در این بحران که همه را غافل‌گیر کرد کمک کند.
 
عباسی به تخریب ۴ واحد مسکونی اشاره کرد و افزود: اکثر خانه‌های این منطقه خشتی و گلی است و در این بارندگی آسیب‌های فراوانی دیده است که به مرور شاهد ریزش سقف این خانه‌ها خواهیم بود.
 
گزارش خبرنگار ما حکایت از وضعیت بحرانی منطقه، به لحاظ بارش‌های سیل‌آسای تگرگ دارد.
 
چاه‌زرد همچنان نیازمند کمک
 
در حالی که ساعت‌ها از سیل ویران‌گر می‌گذرد اما روستای چاه‌زرد، همچنان نیازمند کمک مسئولان است. علاوه بر آبگرفتگی حیاط اکثر منازل، کوچه و خیابان‌های این روستای مرزی همچنان مملو از گل و لای بر جای مانده از سیل است و تردد اهالی را با مشکل مواجه کرده است.
 
لاشه برخی از دام‌ها که بر اثر سیل تلف شده است؛ همچنان در گوشه و کنار این روستا به چشم می‌خورد. اگر چه دو دستگاه لودر، دو دستگاه بولدوزر و یک دستگاه گریدر در این روستا مشغول پاکسازی معابر است اما شواهد و صحبت‌های اهالی حکایت از عدم هماهنگی بین دستگاه‌های امدادرسان و سردرگمی امدادرسانان داشت.
 
در حالی که برخی‌ها اصرار بر پاکسازی معابر این روستا دارند اما برخی از مردم و مسئولان، اولویت روستا را بستن سیل‌بند بالادست روستا می‌دانند تا از حادثه بعدی جلوگیری شود. اهالی روستا از عدم مدیریت صحیح که باعث بروز این حادثه دردناک شد، شدیدا گلایه‌مند هستند و اعلام می‌کنند: در حالی که سیل، حفاظ اطراف روستا را ویران کرده بود و برخی از منازل دچار آبگرفتگی شد، اما هیچ اقدامی برای ترمیم این نقطه صورت نگرفت و سیل بعدی باعث خسارت سنگین به اهالی این روستا شد. تصاویر بیشتر را از این‌جا مشاهده کنید.

سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه

سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه

سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه

سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه

انتهای پیام/4

برگرفته از زیرکوه‌نیوز

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
سیل در زیرکوه
سیل در زیرکوه
خسارت سیل در زیرکوه
سیل در زیرکوه
خسارت سیل به روستای دوست‌آباد زیرکوه
خسارت سیل به روستای دوست‌آباد زیرکوه
خسارت سیل به روستای دوست‌آباد زیرکوه
خسارت سیل به روستای چاه‌زرد زیرکوه
لاشه پراید گرفتار در سیل زیرکوه
سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه
سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه
سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه
سیل در روستای چاه‌زرد زیرکوه


نظر شما