آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 81321
تاریخ انتشار: 1396/10/23 - 18:44
اکنون 14 سال است که از زمان اجرای طرح فرزان بیرجند می گذرد اما هنوز این طرح به ثمر نرسیده که مهم ترین مشکل در اجرای آن تملک املاک در مسیر طرح و ارائه قیمت های نجومی برای آنها است.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ اعضای شورای شهر بیرجند به همراه شهردار و برخی از مسئولان شهرداری، ظهر امروز از برخی از پروژه های شهرداری بیرجند بازدید کردند.

 

اولین پروژه ای که مورد بازدید قرار گرفت، طرح فرزان بود، در ابتدای ورود شهردار و شورای شهر به این محله، ساکنان هم در محل حاضر شدند و به بیان مشکلات خود پرداختند.

 

حسین پور یکی از شهروندانی که ملکش در این محله توسط شهرداری تملک و تخریب شده بود اظهارکرد: شهرداری باید هر چه زودتر دست به کار شود و نسبت به تعیین معابر اقدام کند تا بدانیم از ملک تخریب شده، چقدر زمین برای ما باقی مانده است.

 

خانم گرگی یکی از شهروندان دیگر بود که با اظهار گلایه مندی گفت: همسرم را از دست داده و 4 فرزند دارم و اکنون 10 سال است که در خیابان معصومیه اجاره نشین هستم، هر بار به شهرداری مراجعه کرده ام، گفته اند به جای ملکی که در طرح قرار گرفته است، زمینی به شما داده خواهد شد، اما با توجه به اینکه من زنی بی سرپرست و دارای 4 فرزند هستم، امکان ساخت زمین ندارم و باید شهرداری ارزش نقدی ملک را بپردازد.

 

افروز هم یکی از شهروندانی بود که با تشکر از شهردار بیرجند برای پیگیری ویژه طرح فرزان و حضورش در نیمه های شب در این مکان، از بی تفاوتی شورای شهر در این خصوص گلایه کرد و افزود: عضو شورایی که می گوید موضوع طرح فرزان به من ربطی ندارد، آنوقت که قرارداد شرکت قبلی را تایید می کردید و این مشکلات برایمان ایجاد شد، کجا بودید.

وی افزود: مسئولان اگر می توانند بیایند و حداقل 24 ساعت  در منزل من زندگی کنند، متاسفانه حضور سگ های ولگرد، حضور معتادین و تزریق مواد مخدر و ... از جمله مشکلات این محله است که شرایط را برای زندگی و بخصوص فرزندانمان سخت کرده است، اما شورای شهر کی از این محل بازدید کرده است؟

وی بیان کرد: بر اساس طرح قرار بوده عرض خیابان ایجاد شده در این محل 30 متر و هر پیاده رو هم 3.5 متر باشد، اما متاسفانه با طرحی که اکنون شهرداری در دست اجرا دارد، عرض خیابان به 24 متر هم نمی رسد.

محمدعلی جاوید شهردار بیرجند هم در این خصوص اظهارکرد: امروز اولین بازدید رسمی از پروژه های شهرداری را انجام داده ایم و طرح فرزان یکی از اولویت دارترین پروژه های شهرداری است که در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه این طرح در چند فاز انجام خواهد شد افزود: تملک هر قسمت از مسیر که آزادسازی شود، نسبت به زیرسازی، جدول گذاری و آسفالت آن اقدام خواهیم کرد که در این زمینه نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم.

شهردار بیرجند با بیان اینکه در فاز بعدی موضوع پل موسی ابن جعفر(ع) مطرح است که بافت اجتماعی کم برخوردار شهر را به بافت برخوردار متصل می کند گفت: اجرای این طرح سبب کاهش بار ترافیکی خواهد شد و درصورت تملک املاک در مسیر، این طرح تا پایان خردادماه 97 به پایان خواهد رسید.

 

ابراهیم تقی زاده رئیس شورای شهر بیرجند هم گفت: تملک هفت ملک در مسیر باقی مانده است، اما متاسفانه برخی مالکان قیمت های نجومی برای املاک خود تعیین می کنند.

وی افزود: شورای شهر و شهرداری در زمینه اجرای این طرح دغدغه دارند و اگر مالکان و ساکنان این محله همراهی و همکاری خوبی داشته باشند، شهرداری برای اتمام هر چه سریعتر این طرح تلاش خواهد کرد.

علی عدل معاون عمرانی شهرداری بیرجند هم اظهارکرد: اجرای طرح فرزان از سال 1384 و پل موسی ابن جعفر(ع) از اردیبهشت سال 1393 در دستور کار است.

 وی افزود: طول پروژه سه‌راه اسدی تا پل موسی بن جعفر(ع) را ۳۳۰ متر است که فاز یک طرح با همکاری اهالی تا ۱۳۰ متر پیش روی داشته و زیرسازی و آسفالت گذاری شده است.

معاون عمرانی شهردار مهم ترین مشکل این پروژه را تملک ۷ ملک عنوان کرد و بیان داشت: در سنوات گذشته طبق قول‌هایی که از شرکت عمران و مسکن‌سازان اخذ شد مقرر شد که شرکت عمران ملک‌ها را تملک کنند که متأسفانه هیچ اقدامی توسط شرکت انجام نشد.

عدل اظهارکرد: حدود دوسوم مسیر با تملک تنها دو ملک باز می‌شود و شهردار قول داده وارد مذاکره شود و مسکن و شهرسازی در عوض زمین‌ها را در اختیار مالکان قرار دهد.

وی بیان کرد: در حالی که اجرای طرح فرزان بر عهده راه و شهرسازی و شرکت عمران و مسکن سازان است، اما اکنون این طرح با هزینه‌های شهرداری انجام می‌شود و کسی که باید پاسخگو باشد مغفول مانده و همه حمله‌ها به شورای شهر و شهرداری می‌شود.

معاون عمرانی شهردار بیرجند از جمله مشکلات در اجرای طرح فرزان را انشعابات آب و فاضلاب در مسیر و همچنین سخت گیری مالکان در تهاتر املاکشان با زمین های راه و شهرسازی عنوان کرد و ادامه داد: زمین را در اختیار مالک قرار می‌دهیم که بررسی کند آیا زمین مذکور قابلیت نقدینگی دارد یا خیر ولی بسیاری از این مالکان حتی حاضر نیستند زمین را مشاهده و با حضور کارشناس بررسی کنند.

عدل همچنین با اشاره به پل موسی ابن جعفر(ع) گفت: این پل دارای 2 هزار و 300 متر عرشه، 90 متر طول و به طور میانگین 50 متر عرض است که با افتتاح آن شاهد روان سازی ترافیک خواهیم بود.

 

بازدید بعدی از طرح اتصال بلوار شعبانیه به کمربندی شمال غرب و غرب بیرجند انجام شد که با اجرای این طرح، ترافیک خیابان کارگران و شهید مصطفی خمینی(ره) تا حد زیادی کاهش می یابد و یک مسیر فرعی هم این بلوار را به بلوار مجیدیه متصل می کند.

شهردار بیرجند در این خصوص اظهارکرد: این پروژه یکی از پروژه های مهم است که تاکنون 200 متر زیرسازی شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه برعهده راه و شهرسازی است افزود: اگر در مسیر اجرا طرح مالکیت نداشته باشد، اجرای آن زمان بر نیست.

وی ادامه داد: باید در این خصوص با معاون عمرانی استاندار و همچنین راه و شهرسازی جلساتی برگزار شود تا در اجرای آن تسریع شود.

 

خیابان 9 دی مهرشهر مقصد بعدی برای بازدید بود که شهردار بیرجند در این بازدید گفت: با توجه به اینکه رسیدگی به مناطق کم برخوردار شهری جزو تاکیدات شورای شهر است، هم اکنون اجرای زیرسازی و آسفالت 17 هزار متر مربع معابر خیابان 9 دی و بهجت مهرشهر در حال انجام است و پس از آن نوبت به معابر فرعی می رسد.

جاوید بیان کرد: اگر انشعابات آب و فاضلاب انجام نشود، هزینه های آسفالت سازی پرت می شود، اما در این خصوص شرکت آب و فاضلاب پای کار آمده و پس از نصب انشعابات، آسفالت انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: اصلاح میادین از دیگر طرح ها در حوزه عمرانی است که برخی از آنها نیمه کاره باقی مانده و برخی باید دوباره کاری شود، در این خصوص باید نسبت به اصلاح و زیباسازی میادین و همچنین تکمیل پارک های نیمه کاره اقدام شود.

 

انصاری مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند هم در این بازدید اظهارکرد: چالش اصلی مهرشهر برای ایجاد پارک ها، تامین آب است، تحویل زمین یک مرحله کار است و هر کاری انجام شود باز هم تامین آب مشکل خواهد بود.

وی افزود: همچنین برای فضای سبز مهرشهر جانمایی مناسبی انجام نشده و این فضا بصورت زمین های کوچک و پراکنده پیش بینی شده که اگر بصورت دو یا سه فضای چندهکتاری بود برای استفاده مردم مناسب تر بود، در این زمینه شهرداری هیچ وظیفه ای نداشته و تنها مجری طرح است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند با اشاره به وجود سه قطعه زمین برای ایجاد فضای سبز در بلوار فاطمیه مهرشهر افزود: تاکنون یک قطعه زمین تحویل و بوستان دکتر پناهی ایجاد شده و دو قطعه زمین دیگر هم در حال پیگیری و مراحل تحویل است.

انصاری با اشاره به تحویل یک قطعه زمین فضای سبز به مساحت 14 هکتار گفت: برای ایجاد این فضای سبز در شأن مردم، 600 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی ادامه داد: در خصوص تامین آب فضای سبز، درخواست انشعاب جدید نداریم بلکه از اداره آب و فاضلاب می خواهیم انشعابات بلااستفاده فضای سبز را منتقل کند.

وی افزود: هم‌اکنون ۵۵ درصد فضای سبز بیرجند با آب شور و تنها ۴۵ درصد با آب شیرین آبیاری می‌شود.

 

بازدید بعدی هم از پارک آزادی بیرجند انجام شد که طی آن شهردار بیرجند به ارائه طرحی مبنی بر الحاق پارک آزادی بیرجند با شهربازی پارک صیاد شیرازی پرداخت.

 مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند اعلام کرد: برای انجام پیشنهاد شهردار بیرجند جهت تکمیل این مجموعه پارک آزادی و شهربازی صیاد شیرازی باید تلاش شود تا یک مجموعه با کاربری مختلف ایجاد شود.

انصاری بیان کرد: پارک آزادی بیرجند یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر است که در سال 51 تاسیس شده و 8 هکتار مساحت دارد که این مساحت با احتساب پارک صیاد شیرازی و تپه‌های اطراف به 24 هکتار می‌رسد.

 

وی همچنین با اشاره به احداث باغ پرندگان در پارک جنگلی بیرجند گفت: مساحت باغ پرندگان 77 هزار مترمربع است که 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اولین باغ پرندگان در استان است.

 

انتهای پیام/7

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما