آب و هوا تازه های سایت


کد مطلب: 81317
تاریخ انتشار: 1396/10/23 - 16:53
شهردار بیرجند از راه اندازی بازار خودرو بیرجند در محل چهارشنبه بازار فعلی خبر داد و گفت: احتمالا این روزبازار در روزهای جمعه برپا شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جلسه هفتگی شورای شهر بیرجند صبح امروز برگزار شد.

 

نصب المان به مناسبت برگزاری کنگره دو هزار شهید استان

فخر مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی در نامه ای خواستار شده بود تا با توجه به برگزاری کنگره 2 هزار شهید خراسان جنوبی، در مهرماه سال 97، شهرداری بیرجند نسبت به نصب المان یا ادوات جنگی در ضلع شرقی تقاطع خیابان شهید صیادشیرازی و شهید قرنی اقدام کند.

 

محمدعلی جاوید شهردار بیرجند در این خصوص اظهارکرد: کار شهرداری مناسب سازی محیط و معابر است و آنچه که برای مبلمان شهری مناسب است، المان ها است.

وی با اشاره به اینکه ممکن است نصب ادوات جنگی مناسب نباشد افزود: برای نصب المان باید مکانی در نظر گرفته شود که سبب ایجاد مشکلات شهری از جمله ترافیک نشود و در این خصوص دو المان مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت تهیه و در دو نقطه شهر نصب خواهد شد.

وی بیان کرد: طراحی و نصب این المان ها باید با همکاری و هماهنگی بنیاد حفظ آثار و شهرداری انجام شود.

 

قطع گاز مشترکین در صورت عدم پرداخت عوارض نوسازی

شهردار بیرجند با اشاره به ماده 12 قانون نوسازی مبنی بر اینکه اگر ادارات و شهروندان نسبت به پرداخت قبوض نوسازی خود اقدام نکنند، شهرداری می تواند از طریق شرکت گاز نسبت به قطع انشعابات آنها اقدام کند گفت: در این خصوص لیست اداراتی که هزینه نوسازی خود را پرداخت نکرده اند تهیه و به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هم ارسال شده است تا نسبت به این ادارات تذکر داده شود تا از اهرم های فشار استفاده نشود.

جاوید با اشاره به اینکه همچنین بسیاری از شهروندان هم نسبت به پرداخت هزینه های نوسازی خود اقدام نکرده اند بیان کرد: در این خصوص هم شورای شهر تصمیم بگیرد که چگونه برخورد شود و بهتر است که مسئولان شرکت گاز برای هماهنگی های بیشتر به شورای شهر دعوت شوند.

وی ادامه داد: برای توزیع قبوض نوسازی با شرکت پست هماهنگی ها انجام شده و تاکید کرده ایم در پشت این قبوض مهر اخطاری درج شود که اگر نسبت به پرداخت اقدام نشود، انشعاب گاز قطع خواهد شد.

 

یزدان شناس عضو شورای شهر بیرجند هم گفت: همانطور که لیست ادارات تهیه شده است، در خصوص شهروندان هم افرادی که ثروتمند و دانه درشت هستند و مبلغ قبض آنها بالا است شناسایی و برای پرداخت تذکر داده شود، اما با توجه به اینکه در پایان سال هستیم، بسیاری از اقشار آسیب پذیر توانایی پرداخت این هزینه ها را ندارند.

 

شهردار بیرجند پاسخ داد: در این قانون دانه درشت و دانه ریز نداریم و این هزینه هم مثل سایر قبوض خدماتی است و باید برای ارائه خدمات، عوارض به موقع پرداخت شود.

 

برگزاری اولین کنگره ملی شهرداران کشور در بیرجند

جاوید همچنین از برگزاری کنگره شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی شهر مراکز استان ها در اردیبهشت ماه97 در بیرجند با عنوان " بیرجند شهر تمیز" خبر داد و گفت: در این کنگره بیرجند به عنوان تمیزترین شهر در بین یک هزار و 300 شهر کشور مطرح می شود و مدعوین از استان های مختلف سفیرانی برای معرفی بیرجند خواهند بود.

وی اظهارکرد: در این کنگره مسائل تخصصی از جمله مدیریت پسماندها، اجرای برخی طرح ها در بیرجند به عنوان پایلوت و ... مطرح خواهد شد و در واقع برگزاری این کنگره ملی برای اولین بار در سطح کشور اظهار قدرت و توانمندی برای ماست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیرجند شهری دارای روزهای آفتابی زیاد است، می تواند پایلوت استفاده از انرژی های نو و پاک باشد.

 

تقی زاده رئیس شورای شهر بیرجند حضور مسئولان کشوری در این کنگره را عاملی برای کمک ها و اختصاص اعتبارات برای طرح های شهر دانست.

 

طاهری عضو شورای شهر بیرجند هم برگزاری این کنگره را دارای منافع اقتصادی برای بیرجند دانست و گفت: با حضور مهمانانی از سراسر کشور، پتانسیل ها، تولیدات و محصولات بیرجند معرفی خواهد شد و سبب مطرح شدن این شهر و استان در سطح کشور می شود.

 

در پایان شورای شهر با کلیات برگزاری این کنگره موافقت کرد و مقرر شد که سازمان همیاری و شهرداری های کشور و محیط زیست هم در این کنگره حضور داشته باشند.

 

راه اندازی بازار خودرو در چهارشنبه بازار بیرجند

یکی از موضوعات مطرح شده دیگر برگزاری مزایده بازار خودرو در بیرجند و شرکت تنها یک نفر در این مزایده بود که به عنوان برنده مزایده هم انتخاب شد.

شهردار بیرجند در این خصوص گفت: با توجه به تقاضای زیاد مردم، بر اساس مصوبه شورای شهر، مقرر شده است روزبازار خودرو بیرجند در هر هفته یک روز و در محل خیابان بهشتی (چهارشنبه بازار) برگزار شود.

جاوید افزود: بر اساس تفاهم نامه انجام شده، همه هزینه ها برعهده پیمانکار خواهد بود و 53 درصد درآمدها سهم پیمانکار و 47 درصد سهم شهرداری خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امکان شرکت در این بازار برای کارمندان هم فراهم شود، احتمالا این بازار در روز جمعه برپا خواهد شد.

 

شهردار بیرجند همچنین با اشاره حضور شرکت تاکسی تاچ سی در بیرجند و عدم دریافت مجوزهای قانونی از شهرداری اظهارکرد: در این خصوص جلسه ای با استانداری برگزار شد و مقرر شد برای دریافت مجوزها توسط این شرکت، مهلت یک ماهه ای در نظر بگیریم، همچنین در این خصوص تعرفه عوارض هم تنظیم و به شورای شهر ارسال شده است تا سازمان حمل و نقل بار و مسافر بر این اساس نسبت به دریافت عوارض از این شرکت اقدام کند.

 

در این خصوص حسنی صفت دغدغه تاکسی داران و آژانس ها را برای تصویب یک نرخ یکسان مطرح کرد و محمودی راد هم متفاوت بودن نرخ ها را بر اساس خدمات متفاوت و زمینه ای برای رقابت دانست.

 

گلایه مندی شورای شهری ها از یکدیگر

یکی از مسائل حاشیه ای این جلسه شورا هم گلایه مندی رئیس شورای شهر از درج خبری با عنوان " سطحی نگری های شورای شهر دلیل استعفای حسنی صفت" در پایگاه خبری خاورستان، بود که وی در این خصوص اظهارکرد: در این خبر موضوعاتی مطرح شد که خوب نبود و انتظار داشتیم در این خصوص نظر شورا هم گرفته می شد.

تقی زاده افزود: جابجایی یا استعفای یک عضو از مسئولیت یک کمیسیون به شورای شهر مربوط نمی شود و باید اعضای همان کمیسیون در ارتباط با آن تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: همه اعضای شورا از همان جلسه اول اعلام کردند که پایبند به ضوابط، مقررات و و قوانین هستند و با توجه به حقوقی بودن سه عضو شورای شهر، انتظارها برای رعایت قانون توسط شورای شهر بالا است.

رئیس شورای شهر بیرجند بیان کرد: در خصوص طرح تفکیک زباله در مبدأ و مقصد موضوع 6 سال به طول انجامیده اما آخرین مزایده انجام شده مربوط به 14 ماه قبل است که با توجه به اینکه ممکن است افرادی تقاضای شرکت در مزایده داشته باشند، باید تشریفات قانونی انجام شود، اما اگر کسی در مزایده اعلام آمادگی نکند، شهرداری می تواند با ترک تشریفات نسبت به انعقاد تفاهم نامه با شرکت داوطلب اقدام کند، یا هم این شرکت تنها شرکت کننده و برنده مزایده خواهد بود.

تقی زاده با اشاره به اینکه اصرار بر انعقاد قرارداد با یک شرکت بدون انجام تشریفات قانونی ممکن است سبب ایجاد شبهه در مورد خودمان یا شرکت هم شود افزود: دغدغه همه اعضای شورا در یک جهت است و باید طوری کارمان را پیش ببریم که احترام شورا حفظ شود و مورد سوال واقع نشویم.

 

حسنی صفت عضو شورای شهر هم گفت: شهردار وقت در نامه ای در 22 تیرماه 96 ، طرح تفکیک زباله در مبدأ را به شورای شهر فرستاد و اظهارکرد که این طرح چندین بار در سطح استان و کشور به مزایده رفته اما متقاضی نداشته است. پس از آن رئیس شورای وقت در 15 مردادماه خواستار ارائه تصاویری از تفکیک زباله شد که شهردار در 23 مردادماه در جواب نوشت که تفکیک زباله از مبدأ هم اکنون توسط بخش خصوصی و کانکس های سطح شهر انجام می شود و تفکیک زباله در مقصد انجام نمی شود، اما همچنان زباله گردها هم در این زمینه مشغول هستند. پس از آن هم که شورای پنجم تشکیل شد و کمیسیون خدمات پس از سه ماه، نتیجه بررسی های خود را به شورای شهر ارائه داد، اما متاسفانه برخی از اعضا بدون بررسی دفترچه گفتند باید این طرح به شهرداری برگردد.

وی با اشاره به اینکه اگر حق و حقوقی از کسی ضایع شده است از من شکایت کنید، به دادگاه رفته و یا پاسخ خواهم داد و یا هم محکوم خواهم شد.

عضو شورای شهر بیان کرد: انتظار بود در این خصوص شورا دستور انقلابی می داد.

 

طاهری عضو شورای شهر هم اظهارکرد: انتظار این است که ادبیات خود را قانونمند کنیم، نظر کمیسیون یک نظر مشورتی است که پس از ارائه به شورای شهر از جهات مختلف باید روی آن نظر داده شود، شهردار سابق درخواست ترک تشریفات نکرده است و اینکه شورای کنونی با یک پیشنهاد خام موافقت کند؛ یک شورای سطحی نگر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در این خصوص شورا تدبیر کرده و حساسیت به خرج داده است و نباید اعضا از موافقت نشدن با پیشنهاداتشان ناراحت شوند افزود: اعضای شورا باید الگوی مردم باشند و اینکه این موضوعات را به روزنامه ها و فضای مجازی ببرند به زیان شهر است.

 

شهردار بیرجند هم گفت: در همان هفته اولی که مشغول به کار شدم از جایگاه دفن پسماندها بازدید کردم و با طرح تفکیک زباله در مبدأ و مقصد موافقم، اما باید انجام این کار توسط بخش خصوصی با انجام تواهمنامه و تعهداتی باشد.

وی با اشاره به برگزاری مزایده اظهارکرد: در صورت نبود متقاضی دیگر، این شرکت تنها متقاضی و برنده مزایده خواهد بود و نیاز به ترک تشریفات هم نیست، از این شرکت دعوت خواهد شد تا در هفته جاری به شهرداری بیاید تا موضوع را بررسی کنیم.

 

انتهای پیام/7نظر شما