آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 80015
تاریخ انتشار: 1396/09/29 - 12:48
آجیل فروش بیرجندی گفت: متاسفانه افزایش قیمت‌ها روی همه اقلام خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته است و در این بین آجیل نیز افزایش قیمت زیادی پیدا کرده است به گونه‌ای که از سال گذشته در این ایام تا امسال می‌توان گفت قیمت‌ها صددرصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در آستانه شب یلدا هستیم و این روزها همه درگیر خرید آجیل و میوه شب یلدا هستند. نمایشگاهی نیز برای عرضه آجیل شب یلدا در خراسان جنوبی برپا شده است که از 25 آذرماه آغاز و تا یکم دیماه ادامه دارد.

 

برای بررسی قیمت آجیل شب یلدا سری به بازار بیرجند زده و قیمت‌ها را پرس‌وجو کردیم.

 

 

مصطفی شفیعی آجیل فروش بیرجندی در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: با توجه به این‌که یک شب دیگر تا شب یلدا فاصله داریم اما استقبال زیادی از شهروندان برای خرید آجیل دیده نمی‌شود.

 

وی افزود: با توجه به این‌که نمایشگاه شب یلدا نیز در بیرجند برپا شده است، احتمال دارد که شهروندان برای خرید آجیل شب یلدا خود به نمایشگاه می‌روند و برای همین است که مغازه‌های داخل بازار خلوت است.

 

آجیل فروش بیرجندی بیان کرد: متاسفانه افزایش قیمت‌ها روی همه اقلام خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته است و در این بین آجیل نیز افزایش قیمت زیادی پیدا کرده است به گونه‌ای که از سال گذشته در این ایام تا امسال می‌توان گفت قیمت‌ها صددرصد افزایش داشته است.

 

شفیعی عنوان کرد: شب یلدا بهانه‌ای برای دورهم جمع شدن و دیدار اعضای خانواده است و حالا در این بین اگر آجیل و میوه‌ای هم خریده می‌شود، برای پذیرایی در این دورهمی است.

 

 

وی با اشاره به این‌که معمولا آجیل‌های زیادی برای شب یلدا مرسوم است، گفت: اما درصد زیادی از شهروندان اگر آجیل بخرند در حد سه تا چهار نوع آجیل بیشتر نمی‌خرند چرا که توان خرید بیشتر ندارند.

 

قیمت انواع آجیل

آجیل فروش بیرجندی که مغازه‌اش پر بود از انواع آجیل‌ها، قیمت هر نوع آجیل را به این شکل بیان کرد: انجیر هر کیلوگرم 32 تا 35 هزار تومان، بادام نرم شور 34 تا 38 هزار تومان، پسته خام 38 هزار تومان، پسته شور 40 هزار تومان، تخمه هندوانه 13 هزار تومان، تخمه کدو 21 هزار تومان، تخمه آفتابگردان 8 تا 12 هزار تومان، نخد خام 9 تا 14 هزار تومان و فندق 36 هزار تومان است.

 

شفیعی ادامه داد: همچنین هر کیلوگرم برگه زردآلو 22 تا 24 هزار تومان، توت خشک  14 تا 30 هزار تومان، عناب 10 تا 40 هزار تومان، آلو بخارا 20 تا 34 هزار تومان، قره قروت 10 هزار تومان، مغز بادام زمینی 9 هزار و 500 تومان، کشمش 13 هزار تومان، نخد شور 16 هزار تومان، انواع شکلات هر کیلو از 6 هزار و 500 تومان تا 24 هزار تومان و قیمت هر کیلو بادام سنگک 13 هزار تومان است.

 

وی یادآورشد: با توجه به این‌که برخی از آجیل‌ها قیمت حداقلی و حداکثری دارد، معمولا مردم قیمت پایین‌تر را برای خرید انتخاب می‌کنند.

 

علی تهوری رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: با توجه به نزدیکی شب یلدا و پیشگیری از افزایش نامتعارف سطح قیمتی انواع آجیل، شیرینی و میوه‌های مرسوم در این روزها متأثر از افزایش تقاضا، طرح نظارتی ویژه شب یلدا در خراسان جنوبی برگزار می‌‌شود 

وی افزود: در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان و جلوگیری از سوءاستفاده عوامل سودجو در سطح بازار طرح نظارتی ویژه شب یلدا با هماهنگی تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و اتحادیه‌های مربوط از 28 آذرماه سال جاری آغاز شده و تا اول دی‌ماه به مدت سه روز ادامه دارد.

 

 

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: در این طرح ضمن اخذ تدابیر مناسب در خصوص کنترل و رعایت ضرایب سود مصوب و رسیدگی به موقع به شکایات مردمی، با متخلفان برابر قوانین و مقررات جاری برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
 

تهوری خاطرنشان کرد: در این طرح 40 بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت به همراه بازرسان اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی مربوطه و ناظران افتخاری در سطح استان به صورت ویژه بازار را کنترل و گزارشات مردمی را در کمترین مدت رسیدگی می‌کنند.
 

وی از شهروندان و هم‌استانی‌ها خواست تا هرگونه تخلف صنفی در استان را از طریق شماره تلفن و سامانه 124 به این اداره یا ادارات شهرستانی منعکس کنند.

 

انتهای پیام/127/ل/4

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما