آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 70548
تاریخ انتشار: 1395/10/20 - 13:09
وقتی اولویت های انتخاباتی دولت بر نیازهای معیشتی مردم سایه می اندازد؛
اینترنت پر سرعت برای روستاهای تشنه استان در آستانه انتخابات/ اینترنت اولویت است یا آب؟
اینترنت پرسرعت دردی از 450 روستای خراسان‌جنوبی که با تانکر آب رسانی می شود حل نمی کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خدمات اینترنت پرسرعت مبنی بر تکنولوژی نسل چهارم در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته الزامی از سوی اتحادیه بین‌‌المللی مخابرات (ITU) است که با هدف فراهم کردن امکان استفاده از سرویس‌های پایه مخابراتی، فناوری اطلاعات و خدمات پستی برای تمامی مردم جامعه و مناطق محروم به اجرا در می‌آید که استان خراسان جنوبی نیز از این طرح مستثنی نیست.

 

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی خبر داد: اینترنت پرسرعت 4G در خراسان جنوبی نیز به 400 روستا خراسان جنوبی تا پایان امسال می رود.

 

وی گفت: طرح خدمات عمومی اجباری روستایی فاوا (USO)، طرح راه اندازی اینترنت پرسرعت بی سیم و نسل چهارم؛ با هدف کاهش شکاف دیجیتالی مناطق محروم و گسترش و توسعه کسب و کارهای دیجیتال، برای روستائیان استان در حال انجام است.

 

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اینترنتی که در این طرح ارائه می شود توسط شبکه های موبایلی است نه تلفن، بیان کرد: این اینترنت توسط آنتن موبایلی BTS پوشش داده می شود که با نصب یک آنتن حدود 50 روستای اطراف می توانند از اینترنت استفاده کنند همچنین در این خصوص لازم نیست که خطوط موبایلی آنتن دهی داشته باشد.

 

دلگیر اذعان کرد: اجرای این طرح از شهریورماه سال 94 آغاز شده و در دو فاز اجرا خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در فاز اول 400 روستای استان تحت پوشش اینترنت قرار می گیرد گفت: این فاز در دهه فجر امسال و یا در نهایت تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

  

دلگیر با اشاره به اینکه فاز دوم طرح هم در حال طراحی شبکه است بیان کرد: در این فاز 700 روستای استان به شبکه اینترنت وصل می شود که پیش بینی می شود تا شهریورماه سال آینده به بهره برداری برسد.

 

 جدا از مزایایی که این طرح می تواند برای روستائیان داشته باشد؛ نکته قابل تامل این است که خراسان جنوبی وارد 18 امین سال خشکسالی خود شد و هرسال میانگین باران کمتر از سال دیگر شده و بر شدت این خشکسالی ها می افزاید.

 

 

از طرفی دیگر حدود 450 روستای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می شود و مردم آب آشامیدن برای خوردن ندارند و این یعنی اینکه از حداقل های زندگی یعنی آب خوردن محروم اند؛ حال اینکه برای چنین روستاهایی که آبی برای خوردن ندارند داشتن اینترنت هیچ دردی از آنها دوا نمی کند.

 

از طرفی دیگر اگر مسئولان به جای هزینه کردن برای راه اندازی و زیرساخت های اینترنت، برای آب رسانی به روستاها هزینه می کردند شاید این روزها شاید مهاجرت و ایجاد مشکلات حاشیه نشینی نبودیم.

 

حال این روزهای روستاهای خراسان جنوبی به گونه ای است که اگر ضرب العجلی برای مهاجرت روستائیان فکری نکنیم روستاهای استان خصوصا روستاهای مرزی خالی از سکنه خواهد شد و این برای استان مرزی خراسان جنوبی که 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد تهدیدی بزرگ است.

 

از طرفی دیگر بسیاری از روستاهای خراسان جنوبی از بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی و حتی تلفن که کمترین وسیله ارتباطی است محروم اند و داشتن اینترنت پرسرعت با وجود مشکلات عمیق ارتباطاتی نخواهد توانست مشکلی از مشکلات روستائیان حل کند.

 

 

اکنون ایجاد اینترنت پرسرعت در فضای روستاها آن هم روستاهای محروم خراسان جنوبی در اولویت های اصلی توسعه نیست مسلما مدیران با سفر به مناطقی که اکثر مردم آن تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند در می یابند که این موضوع علاوه بر هدر سرمایه ملی، قطعا نتیجه ی مطلوبی در بر نخواهد داشت.

 

با توجه به اینکه نیاز اصلی روستاها مشکلات معیشتی و آبرسانی است به نظر می رسد دولت از این اقدام خود می خواهد بیشترین بهره را از اینترنت در زمان انتخابات داشته باشد.

 

انتهای پیام/ 5نظرات کاربران

فتنه راحت تر انجام میشه -واز اینترنت میشه سر چند تا ساده را کلاه گذاشت و رای اور را خرید یا هم دزدید
بالاخره ایشون هم باید یه عملکردی داشته باشه تا بماند ...


نظر شما