آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 16789
تاریخ انتشار: 1392/12/19 - 14:25
قلعه دختر شهرستان بشرویه بنایی است با سابقه تاریخی زیاد که دارای ساخت و سازهایی ازدوره ساسانی و دوره سلجوقی می باشد، این بنا در ارتباط با سکونتگاه های منطقه شکل گرفته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، قلعه دختر در ارتباط با سكونتگاههاي كهن رقه و بشرويه شكل گرفته و دژ دفاعي اين منطقه باستاني مي باشد. در اين قلعه نيز مانند ديگر قلاع خراسان جنوبي توسط اسماعيليان (دوره سلجوقي تا حمله مغول) ساخت و ساز عمده اي صورت گرفته و اغلب ساختارهاي برجاي ‌مانده، متعلق به آن دوره مي‌باشد.  هر چند که برخی از کارشناسان قدمت آن را به پیش از اسلام منسوب می دانند و معتقدند قلعه‌ی فعلی بر روی ساختارهای بجا مانده از قلعه ای قدیمی تر شکل گرفته است. با توجه به وجود شهرهایی که این قلعه در بین راه ارتباطی آنها شکل گرفته یعنی طبس و فردوس ( تون) این احتمال وجود دارد که این قلعه نیز دارای قدمتی بیش از 1500 سال باشد و در دوره سلجوقی ساختارهای فعلی بر روی آن ساخته شده است
این قلعه با ارتفاع تقریبی 400 متر از سطح دریا در مجاورت آسیاب دهنه و تقریباً در فاصله 12 کیلومتری غرب بشرویه واقع می باشد این قلعه از سه طرف مشرف بر پرتگاه تقريباً غير قابل عبوري است شیب زیاد در این قسمت ها مانع از این می شده که کسی بتواند به قلعه نفوذ کند و فقط از سمت جنوبي آن راه براي عبور وجود دارد
بر بالاي قلعه برجهاي متعددي به ارتفاع تقريبي 3 الي 4 متر وجود دارد که با ديوارهاي به هم پيوسته همراه چند محفظه و اتاقك كه به نظر محل جمع آوري آب و نزولات آسماني و سكونت بوده اطراف آن ساخته شده است.
موقعيت این قلعه طوري انتخاب شده كه بر تمامي دشت مجاور  مسلط است به طوريكه از فاصله چند كيلومتري آثار آن كاملاً مشهود است.
باقي ماندن فضاهاي متعدد از جمله  دالان‌هاي عريض و مسقف، برج‌هاي مدور ديده‌باني، تالارها و اتاق‌هاي وسيع و آب انبارها باعث شده كه قلعه دختر بشرويه بنا به نظر كارشناسان يكي از سالم‌ترين قلعه هاي كوهستاني این استان به شمار آيد.

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما